Marka wystartowała z punktem poza terenem zakładu produkcyjnego. Koncept łączy sklep firmowy z kawiarnią. Po raz pierwszy poza fabryką można kupić pełną gamę produktów MARLENKA®, spróbować deserów i napić się kawy przygotowywanej na bazie autorskich receptur.

Nowy punkt, zlokalizowany na pierwszym piętrze centrum handlowego Forum Nová Karolina w Ostrawie, stanowi nowy etap rozwoju marki i fundament planowanej międzynarodowej sieci franczyzowej.
– To nasze pierwsze tego typu przedsięwzięcie – fundament modelu franczyzowego, który zamierzamy rozwijać na rynkach międzynarodowych – mówi Gevorg Avetisyan, właściciel i założyciel MARLENKA International s.r.o.
MARLENKA CAFÉ & SHOP to nie tylko punkt sprzedaży, ale również miejsce prezentacji pełnego portfolio marki. Klienci znajdą tu zarówno najbardziej znane produkty – torty miodowe i kulki miodowe – jak i linię ciast premium, edycje limitowane oraz nowości produktowe. W ofercie dostępne są również produkty licencyjne, m.in. jogurty MARLENKA, napoje jogurtowe Florian o smaku MARLENKI oraz produkty marki Monin.

Integralną częścią lokalu jest kawiarnia, w której serwowana jest oryginalna kawa MARLENKA® Café oraz desery przygotowywane na miejscu. Menu obejmuje również kawy specjalne z dodatkiem syropów Monin, miodowych dodatków i polewy kakaowej.
– Chcemy, aby klienci mogli nie tylko kupić nasze produkty, ale także poznać całą historię marki i doświadczyć tego, co nazywamy miodowym światem MARLENKI – podkreśla Gevorg Avetisyan.
NOWOŚCI GASTRONOMICZNE maj-czerwiec 2026
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<
Strategiczny projekt rozwoju marki
Jak podkreśla Libor Matus, dyrektor sprzedaży MARLENKA International s.r.o., głównym celem konceptu jest budowa globalnej marki poprzez stworzenie nowego kanału bezpośredniego kontaktu z konsumentem.
– MARLENKA CAFÉ & SHOP łączy trzy cele: zapewnienie klientom wyjątkowego doświadczenia z marką, stworzenie nowego kanału sprzedaży oraz osiągnięcie długoterminowej rentowności. Jednocześnie jest to projekt pilotażowy, który pozwoli nam dopracować model przed jego dalszym rozwojem i uruchomieniem programu franczyzowego – mówi Matus.
Pierwsze miesiące funkcjonowania lokalu przyniosły bardzo pozytywne reakcje klientów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się nowe produkty, w tym malinowe kulki miodowe i pistacjowe Napoleonki, a także oferta kawowa.
MARLENKA planuje rozwijać koncept poprzez model franczyzowy. Uruchomienie programu franczyzowego planowane jest na 2028 rok, po zakończeniu etapu testów i analiz operacyjnych.
Podstawowy design lokali, identyfikacja wizualna oraz standard obsługi pozostaną jednolite we wszystkich punktach, choć format powierzchni będzie dostosowywany do konkretnych lokalizacji.
Polska – jeden z kluczowych rynków rozwoju
Polska należy do kluczowych rynków rozwoju marki MARLENKA. Polscy konsumenci bardzo dobrze znają markę, a szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się torty miodowe oraz kulki miodowe. Firma obserwuje znaczący wzrost sprzedaży i chce w kolejnych latach przede wszystkim zwiększać dostępność swoich produktów.
Kluczowym partnerem MARLENKA na polskim rynku jest MarlenkaPolska.pl Sp. z o.o., która odpowiada za rozwój dystrybucji marki. Produkty MARLENKA są obecnie dostępne m.in. w sieciach Lidl, Aldi, Stokrotka i Kaufland. Firma analizuje również możliwości współpracy z kolejnymi dużymi sieciami handlowymi, takimi jak Żabka, Dino i Biedronka.
– Naszym priorytetem jest dalsze zwiększanie dostępności produktów MARLENKA w Polsce. Chcemy rozwijać zarówno współpracę z sieciami handlowymi, jak i segment HoReCa. Jednocześnie MARLENKA CAFÉ & SHOP będzie kolejnym elementem naszej strategii. Nie ma zastępować tradycyjnej dystrybucji, ale ją uzupełniać – dając konsumentom możliwość bezpośredniego kontaktu z marką, poznania szerszego portfolio, degustacji produktów oraz zbudowania jeszcze silniejszej relacji z MARLENKĄ – mówi Libor Matus, dyrektor sprzedaży MARLENKA International s.r.o.
Polska jest również jednym z rynków, na których MARLENKA chciałaby w przyszłości rozwijać koncept CAFÉ & SHOP.
– Polska jest dla nas rynkiem priorytetowym i chcielibyśmy znaleźć tutaj odpowiedniego partnera do otwarcia pierwszego lokalu. Szczególnie interesują nas duże miasta, takie jak Kraków i Katowice. – dodaje Libor Matus.
Źródło: MARLENKA

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione

