Polacy z podwójnym srebrem podczas Kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu

Udostępnij artykuł

Setki godzin treningów oraz przygotowań w Instytucie Kulinarnym Transgourmet przyniosły ogromny sukces. Juniorzy z Kadry Narodowej Polskich Kucharzy zdobyli dwa srebrne medale podczas Villeroy & Boch Culinary World Cup 2022, czyli Kulinarnego Pucharu Świata. Narodowa Kadra Kucharzy jest prowadzona przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, którego strategicznymi partnerami są Transgourmet Foodservice oraz Selgros Cash & Carry.

Nie tylko piłkarze mają swój mundial! Villeroy & Boch Culinary World Cup 2022, czyli Kulinarny Puchar Świata, organizowany jest raz na 4 lata. To jedno z bardziej prestiżowych wydarzeń w świecie gastronomii, w którym mogą wziąć udział tylko reprezentacje zrzeszone w WACS, Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni.

Od 25 do 30 listopada 75 drużyn narodowych – juniorów, seniorów, a także zespołów cateringowych i regionalnych z 55 krajów rywalizowało w Luksemburgu o medale. Polska reprezentacja młodych adeptów sztuki kulinarnej wystartowała w konkurencjach – Restaurant des Nations oraz Chef’s Table, osiągając wspaniały wynik – dwa srebrne medale. Kadra od ponad 10 miesięcy przygotowywała się do wydarzenia, trenując w Instytucie Kulinarnym Transgourmet, wspierana przez strategicznych partnerów jakimi są Transgourmet Foodservice oraz Selgros Cash & Carry. Podczas treningów ważne było nie tylko udoskonalenia konkursowych potraw, ale też doprowadzenie do perfekcji mechanizmów pracy zespołowej i logistyki w finałowych konkurencjach.  

Zadanie nie było łatwe

Podczas pierwszej konkurencji Chef’s Table młodzi szefowie kuchni przygotowywali 12 porcji menu, a następnie samodzielnie serwowali je jury. Kucharze zaproponowali potrawy inspirowane klasykami polskiej, ale i regionalnej kuchni – m.in. fingerfood na bazie mizerii, czerniny, barszczu i paprykarza, danie główne w postaci steku flat iron z masłem ziołowym, terriną grzybową i babką ziemniaczaną i deserem na bazie żętycy – serwatki z mleka owczego.  Kolejne wyzwanie czekało na nich dwa dni później, kiedy to w konkurencji Restaurant des Nations przygotowali 70 porcji trzydaniowego menu, gdzie goście mogli spróbować chociażby startera w postaci halibuta i raków z cytrynową nutą, dania w głównego  z sarniną, a także, terriny z udźca sarniego, chrupiącego selera z serem bursztyn czy piernikowej rolady z morelą i lodów z maślanką i morelą na deser.

To były bardzo wymagające miesiące dla Reprezentacji, ale jesteśmy dumni z naszych kucharzy. Startowi towarzyszyły ogromne, ale pozytywne emocje. Dziękujemy za zaufanie naszym Partnerom – mówi Jarosław Uściński, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni.

Stowarzyszenie wspólnie z Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry przygotowuje reprezentację narodową kucharzy  do startów w wielu prestiżowych konkursach kulinarnych. Kolejny cel to Olimpiada Kulinarna, która odbędzie się w lutym 2024 roku w Stuttgarcie. Treningi niebawem rozpoczną się w Instytucie Kulinarnym Transgourmet. Relację ze startu drużyny juniorów w Luksemburgu, a także przygotowania do kolejnych wyzwań można śledzić na kanałach social media Instytutu Kulinarnego.

Tekst powstał we współpracy z Selgros Cash & Carry.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Horecanet

Autor: Horecanet
Opublikowano: 16.12.2022
Aktualizacja: 19.12.2022