Porozumienie Sun & Snow z Czarną Górą. Co dalej z resortem?

Udostępnij artykuł

Spółka Sun & Snow zawarła porozumienie z Grupą Czarna Góra Resort dotyczące zarządzania 500 lokalami w sudeckim kompleksie. Z uwagi na to, że inwestycja jest w condo, a także na problemy dewelopera w przeszłości wynikające z przyjętego systemu rozliczeń, zapytaliśmy obie strony m.in. o to, co stanie się z podpisanymi umowami terminowymi z gwarantowaną stopą zwrotu, a także, co dalej z działalnością resortu.

Czarna Góra resort

Nie jest tajemnicą, że umowy z tzw. gwarantowanym zyskiem nie są już obecnie dominującym modelem rozliczeń na polskim rynku i wiele firm sukcesywnie się z nich wycofuje. Zawsze wywiązywaliśmy się z zobowiązań i byliśmy transparentni w komunikacji do właścicieli apartamentów, choć oczywiście jak w całej branży, historycznie zdarzały się czasowe problemy z regulowaniem zobowiązań wynikających z tego typu umów. Wszystkie prawa dotyczące minimalnego dochodu właścicieli apartamentów pozostają w mocy. Obecnie planujemy skupić się na budowie nowych lokali, rozbudowie zaplecza gastronomicznego, usług towarzyszących (SPA & Wellness), atrakcji w resorcie jak i na samym Ośrodku Górskim Czarna Góra. Od dłuższego czasu poszukiwaliśmy partnera z dużym doświadczeniem w zakresie zarządzania najmem. (…) Wierzymy, że będzie to dla obecnych i przyszłych właścicieli apartamentów w resorcie najbardziej solidny operator najmu – podkreślił Grzegorz Pieniążek z grupy Czarna Góra Resort.

ŚWIAT HOTELI – WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2023
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Świat Hoteli wrzesień-październik 2023

Co z umowami?

W związku z podpisaniem porozumienia zapytaliśmy co stanie się z umowami z gwarantowaną stopą zwrotu, które inwestor ma podpisane z właścicielami apartamentów.

Właściciel zawsze może decydować o swojej nieruchomości, czy to w zakresie jej sprzedaży czy podpisania umów z operatorem. Propozycja dotycząca współpracy z Sun & Snow zakłada uzupełnienie i poprawienie dotychczasowej współpracy w tym zakresie, z korzyścią dla wszystkich stron – powiedział Grzegorz Pieniążek. 

– Wszelkie prawa nabyte, jakie posiadają właściciele apartamentów w Czarna Góra Resort, pozostają sprawą wewnętrzną między stronami tych umów. Sun & Snow nie chce i nie będzie w te porozumienia ingerować. (…) Wierzymy, że jesteśmy w stanie pomóc właścicielom lokali w zakresie zarówno samej obsługi jak i w kwestii zapewnienie satysfakcjonującego poziomu rezerwacji. Oferta jest skierowana do wszystkich właścicieli apartamentów położonych w Czarna Góra Resort – dodał Marcin Dumania, prezes zarządu Sun & Snow.

Co dalej z resortem?

Biorąc pod uwagę powyższe oficjalne wypowiedzi, przekazanie aż 500 apartamentów (tyle też w zarządzeniu nie ma CGA – przyp.red.) w zarządzanie innej firmie, niezależnie stawia pytania, jakie plany i przyszłość ma resort i czy takie decyzje oznaczają, że condo w Czarnej Górze się nie udało.

Oczywiście nie kończymy działalności – raczej pozyskaliśmy partnera, który będzie nas w niej wspierał i lepiej odpowie na potrzeby rynku – powiedział Grzegorz Pieniążek. – Trudno tak jednoznacznie potwierdzić tezę o niepowodzeniu condo w Czarnej Górze. Historycznie resort miał swoje problemy – wynikające głównie z przyjętego systemu rozliczeń, tj. gwarantowanej stopy zwrotu. Dziś rynek wygląda zupełnie inaczej, zmieniły się strategie biznesowe, czy modele funkcjonowania poszczególnych deweloperów na rynku condo. Pokazała to pandemia, która w jaskrawy sposób uwypukliła niedoskonałości takiego modelu rozliczania. Sam rynek zarówno w Polsce jak i w Czarna Góra Resort będzie się rozwijać, czego dowodem jest choćby nasza powstająca nowa inwestycja Biała Perła II, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Porozumienie z Sun & Snow, jako nowym operatorem najmu może być szansą dla całego ośrodka i wszystkich właścicieli apartamentów na owocną współpracę oraz poprawę funkcjonowania biznesowej strony przedsięwzięcia – dodał

Według strony internetowej condo Biała Perła II na żaden lokal nie została podpisana umowa przedwstępna, a część jest objętych rezerwacją.

Upadłość i zarzuty UOKiK

W maju 2022 roku prezes UOKiK wydał decyzję wobec firmy CGA Invest, inwestora Czarna Góra Resort. Uznano, że firma wprowadzała klientów w błąd, co do bezpieczeństwa inwestycji w lokale w inwestycji Czarna Perła, wysokości i częstotliwości uzyskiwania przez nich zysków, nie przekazywał też istotnych informacji o modelu finansowania.

Firma As-Bau (ci sami większościowi udziałowcy co w CGA) , która była właścicielem stacji Czarna Góra, w 2013 roku ogłosiła upadłość. Wówczas kilkaset osób zostało bez aktów własności mieszkań. W tym roku, w tej sprawie Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 9 osobom – siedmioro z As-Bau i dwoje z banku PKO BP o wyłudzenie 67 mln zł z banku i oszustwo na szkodę 180 klientów dewelopera na 34 mln zł.

Jednak Marcin Dumania, prezes Sun & Snow, na nasze pytanie o ewentualne obawy z tym związane odpowiada:

Współpraca dotyczy lokali już wybudowanych i tych, które funkcjonują na rynku. Biorąc pod uwagę model biznesowy Sun & Snow widzimy raczej szanse niż zagrożenie dotyczące zawartych porozumień. 

Zatem nie jest jasne co z nowo powstającą Białą Perłą II.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronion
e.

Autor: Horecanet
Opublikowano: 28.11.2023
Aktualizacja: 28.11.2023