Strefa SPA – jak zaprojektować?

Udostępnij artykuł

Ciekawe zabiegi czy dobrą ofertę SPA spotkać można obecnie w wielu hotelach, dlatego projektując tego typu miejsca warto wyróżnić się przemyślanym i funkcjonalnym designem. Odpowiednie podejście do wykończenia wnętrza, a także świadome kreowanie jego wyjątkowej atmosfery przekładają się bezpośrednio na emocje gości i pomagają lepiej kreować pozytywne doświadczenia, które wynoszą oni z wizyty.

Magdalena Kluba architekt Iliard Architecture & Interior Design
Magdalena Kluba, architekt Iliard Architecture & Interior Design

Jeszcze przed rozpoczęciem projektowania szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaką wizję SPA będziemy realizować? Jaki rodzaj SPA chcemy stworzyć, a co za tym idzie – jakie usługi będą tam świadczone? Dopracowana oferta dla gościa wymaga odpowiedniego podziału zabiegów, a to z kolei definiuje wygląd, a także układ stref przyszłego wnętrza. Takie podejście pozwala uniknąć problemów operacyjnych w przyszłości.

Strefa SPA – ważne elementy

Każda strefa powinna być zaprojektowana tak, by gość czuł się w niej wyjątkowo i komfortowo. Istotne jest dostosowanie wnętrz do wykonywanych w nim zabiegów. Część gabinetów, w której będą realizowane zabiegi kosmetyczne, warto zaplanować w jasnych, naturalnych kolorach, w towarzystwie dobrego, przytulnego oświetleniem. Z kolei część SPA przeznaczona na masaże czy kąpiele powinna być potraktowana szczególnie: ważne tam są nastrój, wyciszenie, klimat, zapach, dźwięk.

Pierwsze wrażenie jest niezmiernie istotne. Wchodząc do strefy SPA, gość powinien mieć możliwość nawiązania kontaktu wzrokowego z recepcją. Ważne jest takie zlokalizowanie recepcji, aby była widoczna już z korytarza hotelowego. Oprócz użytych materiałów, duże znaczenie w tej strefie będzie miała muzyka czy zapach.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest kreowanie intymności i wyciszenie stref. W gabinetach należy zapewnić odpowiednie poczucie przytulności i prywatności. Gość podczas zabiegu, jak również odpoczywając po nim w strefie relaksu, nie może słyszeć odgłosów z korytarza czy recepcji. Szklane drzwi nie będą dobrym pomysłem – nigdy nie dadzą nam komfortu i wygłuszenia. Co więcej, trzeba tak projektować układ gabinetów, aby osoby przemieszczające się pomiędzy nimi miały zapewnione maksimum intymności niezależnie od sytuacji. Wiąże się to również z…Pełną treść tekstu publikujemy w aktualnym wydaniu ŚWIAT HOTELI – czasopismo hotelarzy. Prosimy kliknąć, aby się zapoznać.

Autorką jest
Magdalena Kluba
architekt
Iliard Architecture & Interior Design

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 17.02.2022
Aktualizacja: 11.01.2023