Trzy, nowe hotele w górach. Za projekty odpowiada pracownia KM rubaszkiewicz

Udostępnij artykuł
W Istebnej w Beskidzie Śląskim, Świeradowie Zdroju w Sudetach oraz w Beskidzie Sądeckim powstaną nowoczesne obiekty hotelowe. Zaoferują odpowiednio 126, 121 i 179 pokoi. Prace nad ich projektami od 2020 roku prowadzi pracownia architektoniczna KM rubaszkiewicz.

Nasze doświadczenie i dotychczasowe osiągnięcia w obszarze projektowania hoteli pozwoliły na wygranie konkursów na trzy obiekty w polskich górach. Każdy z nich jest inny i zaprojektowany został w innym charakterze. Hotele łączy wspólna cecha – wyżynne położenie. Jeden z obiektów jest dość szczególny – to pierwsze w Polsce tego typu miejsce dedykowane konkretnej grupie sportowców – triathlonistom. Dumny jestem, że to właśnie naszej pracowni inwestorzy powierzyli swoje projekty dostrzegając nasz potencjał i ufając naszemu doświadczeniu w dziedzinie projektowania i budowania hoteli – mówi Konrad Rubaszkiewicz, szef autorskiej pracowni KM rubaszkiewicz.

HOTEL PRZEŁĘCZ KUBALONKA

Głównym założeniem projektu było stworzenie aparthotelu dla aktywnie sportowych rodzin chcących spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, uprawiających zarówno sporty zimowe jak i letnie. Wielkim atutem miejsca jest położenie hotelu – w sąsiedztwie lasu, bezpośrednio przy szlaku turystycznym, gdzie goście wprost z hotelu mogą udać się na wycieczki rowerowe, piesze górskie wędrówki, a zimą na narty zjazdowe oraz biegowe – będzie to jedyny hotel położony w bezpośrednim sąsiedztwie tras biegowych o łącznej długości 12 kilometrów. Ta lokalizacja na pewno przyciągnie gości nie tylko z Polski, ale również spoza kraju.

Bryła została zaprojektowana w nowoczesnym stylu jednocześnie nawiązując do tradycyjnych lokalnych rozwiązań, np. poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów jak drewno czy łupek. Na siedmiu kondygnacjach budynku znajduje się ponad 120 apartamentów z aneksami kuchennymi oraz podziemny garaż. Przestrzeń – wnętrza oraz otoczenie mają zapewnić kameralny klimat i umożliwić odpoczynek. Pokoje posiadają bezpośredni dostęp do części zielonej, SPA i restauracji wraz z tarasem widokowym, na którym będzie można cieszyć się poranną kawą z widokiem na góry. Pomyślano również o strefie relaksu gwarantującej odpoczynek po aktywnym czasie na świeżym powietrzu. Koncepcja zakłada wykorzystanie dostępnych terenów zielonych, które zaprojektowano z myślą o wypoczynku na świeżym powietrzu. Poprzez ukształtowanie zielonych tarasów, podestów i wody stworzono półprywatną zieloną strefę dla mieszkańców apartamentów znajdujących się w dolnych kondygnacjach oraz strefę publiczną z dostępem dla wszystkich mieszkańców. KM rubaszkiewicz odpowiedzialna jest za całość projektu, łącznie z projektami wnętrz.

Szczegółowe dane:
Adres inwestycji: Istebna, przełęcz Kubalonka
Liczba kondygnacji: 5 naziemnych, 2 podziemne
Kubatura:  31 200 m3
Powierzchnia netto: 8 600 m2
Liczba apartamentów: 126
Projekt architektoniczny: KM rubaszkiewicz
Inwestor: prywatny

HOTEL ACTIVE SPORT IZERY

Pierwszy taki w Polsce pięciogwiazdkowy hotel dedykowany triathlonistom. Zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb tej dyscypliny – profesjonalne wyposażenie przystosowane dla osób trenujących ten sport. Obiekt wyposażony jest w rozbudowaną część sportową – basen pływacki z profesjonalnym zapleczem treningowym (basen do treningu indywidualnego w komorze hiperbarycznej oraz przezierne boki basenu umożliwiające podgląd trenującego), komora wysokogórska do treningu w warunkach hipoksji, sale fitness, rozbudowane zaplecze rowerowe ze sklepem i zaplecze narciarskie. W hotelu znajduje się też strefa z saunami, kriokomora, grota solna, gabinety masażu i wszelkie inne udogodnienia.

Nowoczesna architektura, dynamiczna w swoim wyrazie, w połączeniu z tradycyjnymi materiałami i nawiązując do szczytów budynków historycznych, dobrze wkomponowuje się w górski teren znajdujący się strefie ochrony konserwatorskiej. Bryła jest mocna, ale nie agresywna – ma kojarzyć się z wysiłkiem triathlonisty, dając jednocześnie wrażenie ciepła i spokoju. Przy budowie planuje się wykorzystanie materiałów lokalnych – kamienia, łupka, drewna i szkła. W hotelu zaprojektowano 140 pokoi, duże przestrzenie wspólne, dwa poziomy restauracji, przestronne lobby z widokiem na góry oraz zewnętrzny staw kąpielowy w formie górskiego oczka. W tym projekcie KM rubaszkiewicz odpowiedzialna jest również za całość projektu – od koncepcji poprzez projekt i wnętrza.

Szczegółowe dane:
Adres inwestycji: Świeradów-Zdrój, ul. Zakopiańska
Liczba kondygnacji: 4 naziemne, 2 podziemne
Kubatura:  43 200 m3
Powierzchnia netto: 11 200 m2
Liczba pokoi: 121
Projekt architektoniczny: KM rubaszkiewicz
Inwestor: Budstol Invest

BESKID SĄDECKI

W zabytkowym górskim uzdrowisku Beskidu Sądeckiego powstanie pięciogwiazdkowy hotel. Z jego okien rozpościerać się będzie widok na 200-letni park a w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się stary las. Projekt, jak inne projektu pracowni KM rubaszkiewicz został pomyślany w zgodzie z otoczeniem i wykorzystaniem przestrzeni zielonych. Podobnie jak w przypadku Active Sport Izery musiał być on konsultowany i zatwierdzony przez Konserwatora Zabytków. Na chwilę obecną pracownia nie może zdradzić więcej szczegółów.

Liczba kondygnacji:  5
Kubatura:   42 000 m3
Powierzchnia netto: 11 240 m2
Liczba pokoi: 179
Projekt architektoniczny: KM rubaszkiewicz

KM rubaszkiewicz to autorska pracownia architektoniczna specjalizująca się w projektowaniu wysokiej jakości hoteli, budynków wielorodzinnych, domów i wnętrz. Pracownię w 2003 roku założył warszawski architekt Konrad Rubaszkiewicz. Po 18 latach na rynku w pracownia zatrudnia 18 osobowy zespół architektów, projektantów i grafików. KM rubaszkiewicz to 158 zrealizowanych projektów, w tym 60 przestrzeni hotelowych (co daje prawie 6 tys. pokoi). Od roku siedziba pracowni mieści się w Warszawie przy Al. Solidarności, gdzie po latach zmian znalazła swoją przystań. Przestrzeń została zaadoptowana na potrzeby zespołu, ma duży potencjał a we wnętrzu znalazło się miejsce na jedną z pasji Konrada Rubaszkiewicza ponad trzymetrowe akwarium o pojemności 2 tys. litrów (jak sam mówi: większe się nie zmieściło). Konrad o swojej pracy mówi: problemem dla architekta nie jest zarabianie pieniędzy samo w sobie, ale zarabianie ich robiąc coś, czemu warto poświecić całe życie.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 17.03.2021
Aktualizacja: 17.03.2021