Villatoro – nowy obiekt i restauracja w Zgorzelcu

Udostępnij artykuł
[TYLKO U NAS] – Naszym celem jest zaoferowanie mieszkańcom Zgorzelca jakości, za którą dotąd musieli udawać się do naszych sąsiadów za granicę albo do większych miast – mówi Robert Zarzecki, współwłaściciel inwestycji. – Butikowy Villatoro to miejsce urzekające unikatowym klimatem wnętrz i zaskakujące gości doskonałą sztuką kulinarną. To ożywiona na nowo historia regionu na pograniczu kultur, narodów, języków i smaków – dodaje Robert Zarzecki.

Otwarcie naszej restauracji miało być kameralne, ale bardzo szybko okazało się, że w Villatoro gości nie zabraknie już od pierwszego dnia – opowiada Robert Zarzecki. – Pandemia odcisnęła piętno na całej branży gastronomicznej i hotelowej. Jej skutki odczuły zarówno obiekt premium, jak i obiekty tranzytowe. Kowidowa odwilż w sektorze HoReCa, jaka aktualnie ma miejsce, to nowe rozdanie, które chcemy wykorzystać na rozwój naszej sieci hoteli i restauracji. Dotychczas w portfolio mieliśmy cztery trzygwiazdkowe hotele Picaro. Villatoro to wisienka na torcie naszej działalności. Jego podwoje otworzyliśmy zaledwie dwa miesiące temu, a już przez ten czas nasz obiekt i restauracja zdążyły przyjąć naprawdę pokaźną liczbę gości. Świadczy to niezbicie o tym, jak bardzo inwestycja tej klasy potrzebna była w Zgorzelcu oraz jak mocno ludzie stęsknieni są za powrotem do normalności, wyjściami do restauracji czy relaksem w hotelach – dodaje.

Z szacunku do historii

Jak wyglądała przedwojenna willa, wiemy z czarno-białych fotografii. Dziś mieszkańcy Zgorzelca mają okazję zobaczyć ją na żywo w odrestaurowanej odsłonie. Skąpany w słońcu wschodni brzeg Nysy Łużyckiej, mnogość zieleni i zaciszny park miejski przy cesarskim muzeum to dawniej idealna lokalizacja dla eleganckiej dzielnicy mieszkalnej. Przed wojną była nią zgorzelecka Viktoriastraße, czyli dzisiejsza ulica Wolności. Stojący przy niej okazały gmach numer 9 przetrwał zawieruchę drugiej wojny światowej i od lat 60. do końca XX w. mieściło się w nim miejskie przedszkole.

Początki historii willi sięgają przełomu lat 1890–1900, kiedy stała się ona siedzibą domu rodziny Heinricha Karla Ottona Straßburga, sprzedawcy tekstyliów z Görlitz. Otto Straßburg był znanym zgorzeleckim przedsiębiorcą i wizjonerem, który wniósł do Görlitz wielkomiejski charakter poprzez budowę domu handlowego Straßburg-Passage. Ta secesyjna perełka architektury powstała na wzór pojawiających się w Europie pierwszych galerii tego rodzaju, jak na przykład Galerie Royal Saint-Hubert w Brukseli czy Passage Jouffroy w Paryżu.

Wysublimowany smak i dbałość o detale, które charakteryzowały Straßburga, widoczne są również w bryle i wystroju jego dawnego domu. Wyjątkowa stolarka czy witraże to tylko jedne z wielu elementów, które do dziś stanowią ozdobę jego willi.

Zgorzelec jest bardzo bliski mojemu sercu i z nim cała moja rodzina związała swoje życie prywatne i zawodowe. Dlatego tak istotne było dla mnie uszanowanie bogatej historii tego miejsca. Zadbaliśmy o to, aby renowacja willi podkreśliła jej oryginalne piękno i zachowała większość pierwotnych detali. Staraliśmy się również umiejętnie dokonać synergii nowoczesnych rozwiązań architektonicznych z przedwojenną architekturą – mówi prezes Artur Toronowski, założyciel firmy Citronex, inicjator rewitalizacji zabytkowego budynku i pomysłodawca Villatoro.

Niezwykli ludzie tworzą niezwykłe miejsce

Sukces firmy tworzą ludzie. Opracowanie filozofii obiektu i restauracji Villatoro oraz przygotowanie go do otwarcia powierzono Łukaszowi Dudzińskiemu, który pełni funkcję dyrektora inwestycji. Związany jest z branżą HoReCa od ponad 20 lat. Pracował w jednym z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych hoteli na świecie – Savoy w Londynie. Swoje pasje i zawodowe aspiracje realizował również w butikowym pięciogwiazdkowym hotelu Granary oraz pełniąc przez sześć lat funkcję dyrektora i szefa kuchni w luksusowym hotelu Grape we Wrocławiu. Jego kuchnia i menedżerowanie były nagradzane wielokrotnie w konkursach i plebiscytach m.in. Newsweeka, Gault & Millau czy World Luxury Hotel Award. W Villatoro swoje interdyscyplinarne doświadczenie wykorzystuje w kompleksowym zarządzaniu obiektem – począwszy od zdefiniowania wysokich standardów obsługi gościa, przez zarządzanie zespołem pracowników i budżetem czy zaopatrzenie restauracyjnej winiarni, aż po sprawowanie pieczy nad wizją artystyczną wystroju wnętrz, czego owocem są chociażby zdobiące ściany willi liczne reprodukcje obrazów malarzy światowej sławy (Modigliani, Łempicka, Klimt, Hopper, Monet, Schiele).

Jak mówi Łukasz Dudziński: – Villatoro to ukłon w stronę gościa, który ceni sobie sztukę. U nas najwyższej klasy sztukę odnaleźć można zarówno na talerzu, jak i w naszych wnętrzach. W Villatoro rozpieszczamy wszystkie zmysły oraz dbamy, aby każdy gość czuł się tu wyjątkowo. Staramy się zasłużyć na miano najlepszego miejsca na relaks pomiędzy Dreznem a Wrocławiem – dodaje.

Za niepowtarzalny smak dań w restauracji Villatoro odpowiada z kolei młody szef kuchni Wiktor Witan. Wiedzę i doświadczenie nabywał w kraju oraz poza jego granicami, pracując, terminując i szkoląc się w Anglii, Danii, Hiszpanii oraz na Cyprze. Jest absolwentem studiów na kierunku International Hospitality Management & Culinary Art (BA) na University of Derby w Wielkiej Brytanii. Swój kulinarny warsztat szlifował z powodzeniem w znanych i cenionych restauracjach odznaczonych gwiazdkami prestiżowego francuskiego przewodnika gastronomicznego Michelin. Swoją karierę zawodową związał między innymi z restauracją Darleys w Derby, Marcus przy Hotelu Berkeley w Londynie oraz z wrocławską restauracją Oda Bistro. Gotowanie jest jego wielką pasją, której poświęca większość swojego czasu i w której nieustannie się doskonali.

Lubię odważne i zaskakujące połączenia smaków oraz fantazję w gotowaniu, jednak zdecydowanie jestem zwolennikiem prostych, klasycznych połączeń, których sedno tkwi w najwyższej jakości produkcie i popisowej staranności wykonania. Unikam przerostu formy nad treścią. Najważniejsze jest dla mnie to, aby kuchnia Villatoro zachwycała naszych gości przede wszystkim wybornym smakiem, po który będą chcieli do nas wracać — tłumaczy Wiktor Witan.

Potrzebom należy wychodzić naprzeciw

Gości przybywających do Villatoro skusi swym klimatem utrzymany w stylu art déco bogato wyposażony bar przepełniony aromatem najlepszej jakości kawy, połączony ze słoneczną oranżerią i wyjściem na rozległy taras. Osoby ceniące sobie bardziej kameralny charakter miejsca zaprasza sala witrażowa, której ściany zdobią gustowne tapety z egzotycznym motywem zwierzęcym. Spotkaniom przy rodzinnym stole sprzyja widna sala premier. Wygodne szafirowe sofy zachęcają do delektowania się posiłkiem przy dźwiękach pianina w sali piano. Z kolei na randkę najlepiej zaprosić ukochaną osobę do sali tarasowej. Zaś ciekawi procesu powstawania dań w restauracji Villatoro udać się powinni do sali live cooking, gdzie na oczach gości kucharze przygotowują zamówiony wcześniej przez nich posiłek.

W eleganckich wnętrzach restauracji Villatoro podawane są wykwintne potrawy skomponowane z najwyższej jakości składników, które zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta. O oprawę gastronomiczną lokalu pod czujnym okiem szefa kuchni dba kadra doświadczonych kucharzy, koneserów specjalizujących się w daniach staropolskich oraz w kuchni europejskiej z akcentami światowej kuchni nowoczesnej. Kulinarne marzenia gości zaspokoi sztandarowe danie restauracji – spektakularny stek tomahawk, którego średnia waga to około 1,5 kg. Wykwintne steki z dojrzewającej wołowiny, świeże przegrzebki, szlachetny jesiotr, delikatne consommé z kaczki czy makaron spaghetti cacio e pepe serwowany wprost z całego kręgu sera Grana Padano to tylko przykłady obfitości oferty menu Villatoro. Smakoszy zaciekawić może również coweekendowa niespodzianka w postaci specjału spoza stałej karty, który można degustować tylko w danym tygodniu oraz wyroby miejscowej cukierni, pośród których królują nowoczesne monodesery. Do Villatoro przyciąga gości również pierwszorzędny skład biblioteki win, w której zbiorach znajduje się przeszło 80 pozycji z etykietami ze wszystkich najbardziej renomowanych regionów winiarskich na świecie.

ŚWIAT HOTELI – WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2021
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Do dyspozycji gości Villatoro oddaje również gustowne wnętrza przestronnej i klimatyzowanej sali balowej gotowej na przyjęcie nawet 200 osób. Imponująca przestrzeń urządzona w wyjątkowym stylu gwarantuje nie tylko wygodę siedzących przy stolikach, ale także swobodną zabawę na parkiecie, tuż pod elegancką marmurową sceną. Jest to lokalizacja wprost wymarzona do organizacji wesel, konferencji, czy imprez rodzinnych bądź biznesowych. Całość dopełnia nowoczesny system oświetlenia, który pozwala iluminować salę na dowolny kolor, dopasowany do barw motywu przewodniego danego wydarzenia.

Villatoro jest również idealnym miejscem na odżywczy sen i jakościowy relaks dla osób zwiedzających Zgorzelec i Görlitz oraz dla tych, którzy przebywają w podróżach służbowych. Wszyscy spodziewać się mogą najwyższych standardów zakwaterowania. Obiekt dysponuje ośmioma wygodnymi i stylowo urządzonymi apartamentami, z których każdy posiada swój indywidualny charakter i wyróżniający go, odmienny od pozostałych, kolor wystroju. Pokoje urządzone zostały z dbałością o najmniejszy szczegół. Na wyposażenie każdego apartamentu składają się akcesoria charakterystyczne dla pięciogwiazdkowych obiektów: biurko do pracy, telewizor, sejf, minibar, czajnik i ekspres do kawy, telefon, radiobudzik, suszarka do włosów i waga łazienkowa. Wszystkie pokoje posiadają klimatyzację, a zwierzęta domowe są mile widziane.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 18.10.2021
Aktualizacja: 18.10.2021