W Warszawie rusza kawiarnia społeczna toMy

Udostępnij artykuł

27 września w samym centrum Warszawy pojawi się nowe miejsce, firmowane przez Fundację Leny Grochowskiej. Kawiarnia społeczna “toMy” otwiera swoje progi przy Al. Jerozolimskich 42. Jest to trzeci lokal sieci kawiarni tworzonych przez fundację, po sukcesie przedsięwzięcia w Siedlcach i Gdańsku.

Kawiarnie „toMy” to kolejna inicjatywa Fundacji Leny Grochowskiej, która wspiera aktywizację osób z niepełnosprawnością intelektualną. W nowym miejscu kilkanaście osób z niepełnosprawnościami znajdzie zatrudnienie w charakterze kelnerów, baristów, a także instruktorów warsztatów artystycznych. W ofercie kawiarni nie zabraknie słodkości i rzemieślniczych wypieków, z których znana jest fundacja. Będzie można również wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz kupić oryginalne wyroby ceramiczne, które powstają w pozostałych oddziałach fundacji. W lokalu zaplanowane też są liczne wydarzenia kulturalne i integracyjne.

Od kilku miesięcy intensywnie pracujemy nad uruchomieniem naszej kawiarni w sercu Warszawy. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której każdy będzie mógł poczuć się swobodnie i komfortowo. Nasza oferta kulturalno-artystyczna, Otwarta Scena oraz różnorodne warsztaty mają na celu integrować lokalną społeczność i umożliwić osobom z niepełnosprawnościami wyrażanie siebie poprzez sztukęmówi Emilia Jarosz, dyrektorka warszawskiego oddziału fundacji, która dba o przygotowanie nowej kawiarni.

W lokalu znalazło się również miejsce dla profesjonalnej pracowni ceramicznej. To w niej pracownicy z niepełnosprawnością wykonują niepowtarzalne kubki, talerze, patery, a talent i determinacja przekształcają glinę w małe dzieła sztuki. Każdy wyrób jest wyjątkowy ze względu na swoją estetykę i historię, jaka za nim się kryje. W pracowni organizowane będą również warsztaty ceramiczne, współprowadzone przez utalentowanych artystów z niepełnosprawnością. To doskonała okazja do nauki rzemiosła i wyzwalania kreatywności, połączona z przełamywaniem barier i stereotypów.

RYNEK GASTRONOMICZNY W POLSCE – RAPORT 2023
>> kliknij, aby zapoznać się z ubiegłorocznym wydaniem <<

Fundacja Leny Grochowskiej powstała w 2014 roku. Jej działalność skoncentrowana była początkowo na organizowaniu powrotów repatriantów do Polski i otaczaniu ich wsparciem adaptacyjnym. Z biegiem lat fundacja rozszerzała swoją działalność o wsparcie osób z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. W tym celu stworzony został Warsztat Rękodzieła Artystycznego, gdzie pracownicy rozwijają swoją aktywność zawodową i społeczną. Obecnie pod marką „toMy” ponad 70 osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, Aspergera, w spektrum autyzmu tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i lnianą odzież oraz rzeźbę. Oddziały Fundacji funkcjonują w czterech miejscowościach: w Siedlcach, Łochowie, Warszawie oraz w Gdańsku. Powstały tam pracownie ceramiczno-artystyczne, rzeźbiarskie i piekarniczo-cukiernicze, w których osoby z niepełnosprawnościami doskonalą swoje umiejętności oraz zdobywają kompetencje społeczne.

Fundacja jest przedsiębiorstwem społecznym i wszystkie zyski ze swojej działalności inwestuje w projekty na rzecz osób wymagających wsparcia. W ten sposób może rozwijać kolejne programy aktywizacyjne i integracyjne. Już niebawem w Wólce Konopnej koło Siedlec otwarta zostanie Eko Farma. To innowacyjne miejsce, które łączy mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością i zatrudnienie w powstającym gospodarstwie społecznym. Tam, przy pomocy współmieszkańców i terapeutów, utrwalane i rozwijane będą umiejętności niezbędne do zaspokajania codziennych potrzeb, załatwiania spraw urzędowych czy też budowania i utrzymywania więzi społecznych i rodzinnych.

Kawiarnia toMy

Źródło: Fundacja Leny Grochowskiej

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione