20 lat kawowej rewolucji na wystawie elBulli1846

Udostępnij artykuł

elBulli1846, pierwsza na świecie restauracja, która w 2023 roku przekształciła się w muzeum, otworzy w tym roku wystawę w całości poświęconą kawie, specjalnie, aby uczcić ponad 20-letnią współpracę między Ferranem Adrią i Lavazzą. To niezwykłe połączenie wartości, stylu, smaków, kreatywności, ale przede wszystkim nieustannie rozwijająca się przyjaźń w zakresie innowacji i idei.

Ferran Adrià, genialny kataloński mistrz kuchni międzynarodowej oraz Lavazza, jako czołowa marka kawowa, realizują wspólnie długoterminowe partnerstwo oparte na zaangażowaniu i innowacji w gastronomii.

 Nasze spotkanie z Ferranem Adrią wywołało iskrę, która zrewolucjonizowała dość tradycyjną branżę kawową. W Lavazza zawsze postrzegaliśmy kawę, jako wyraz doskonałości. Spotkanie z Ferranem w 2000 roku dało nam zupełnie nowe spojrzenie. Rozpoczęcie wyścigu w kierunku innowacji, który doprowadził nas do świata haute cuisine, przyniósł po drodze, oprócz osiągnieć w zakresie Coffee Design, także nowe techniki prezentacji i serwowania – skomentował prezes Grupy Giuseppe Lavazza.  – Aby przekształcić proces twórczy w prawdziwy projekt, potrzebna jest praca zespołowa, a na przestrzeni lat poszerzyliśmy zakres naszej współpracy, wprowadzając nowe zawody do firmy i angażując włoskich i międzynarodowych szefów kuchni, a także krytyków kulinarnych, przedsiębiorców pracujących nad udoskonalaniem żywności, socjologów żywności i ekspertów technologii żywności. Rezultaty tych ciągłych poszukiwań i innowacji obserwujemy w restauracjach na całym świecie: Lavazza Condividere, Bistro i San Tomaso w Turynie, w dwóch flagowych sklepach w Mediolanie i Londynie, a także w Nuvola Lavazza, obszarze reprezentującym filozofię przedsiębiorczości naszej firmy. – dodaje.

elBulli1846 to krok w niezwykłej intelektualnej przygodzie Ferrana Adrii hołd dla jego historii na drodze do sukcesu.  Unikalna przestrzeń pomiędzy wystawą a warsztatem, stworzona i zaprojektowana w celu ochrony dziedzictwa elBulli, promowania krytycznego myślenia i generowania wysokiej jakości treści edukacyjnych przy użyciu metody „Sapiens”. 

Jako muzeum, elBulli1846 jest otwarte przez trzy miesiące w roku, aby następnie przekształcić się
w elBulliDNA, Fundację poświęconą multidyscyplinarnym badaniom nad żywnością. Ich bohaterem jest również kawa Lavazza oraz zmysłowe wrażenia płynące z jej degustacji.

Historyczny związek elBulli z Lavazzą jest niezwykłym przykładem tego, jak połączenie kreatywności i innowacji z różnych branż i sektorów może prowadzić do wspólnego celu. Wyniki tej współpracy pozwoliły zmienić postrzeganie kawy i zademonstrować jej znaczenie w kontekście doświadczeń gastronomicznych, gdzie celem jest także odwołanie się do różnych wymiarów istoty ludzkiej: rozumu, emocji i duchowości. komentuje Ferran Adrià. – A teraz, w tej nowej fazie rozpoczętej po przekształceniu elBullirestaurant w elBullifoundation, dalej kroczymy wspólną drogą, aby wnosić wiedzę i innowacyjne podejście do świata gastronomii. W tym kontekście doświadczenie Lavazzą staje się kolejną instalacją elBulli1846, w której odwiedzający mogą doświadczyć kawy w sposób zmysłowy i merytoryczny w tym samym czasie. – dodaje.  

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE marzec-kwiecień 2024
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Lavazza i Ferran Adrià

ROK 2000 – PIERWSZE SPOTKANIE, EKSPERYMENTY I NARODZINY PROJEKTOWANIA KAWY: Ferran Adrià zetknął się po raz pierwszy z marką Lavazza i jej przedstawicielami w 2000 roku na targach Salone del Gusto w Turynie, gdzie odwiedził San Tommaso 10 i spróbował słynnego menu „Pleasures of Coffee”. Tak zapoczątkowana została współpraca, której owocem jest Coffee Design, koncepcja łącząca kawę i kreatywność, która przekształca ją w różne tekstury i formy, w zróżnicowanych temperaturach.

ROK 2011 – POCZĄTEK NOWEJ ERY SKUPIONEJ NA ORGANIZACJI WIEDZY GASTRONOMICZNEJ: W tym roku elBulli przekształciło się w projekt wydawniczy i kulturalny. W 2015 roku Ferran Adrià uruchomił Bullipedię, encyklopedię opartą na metodzie Sapiens, która organizuje wiedzę o haute cuisine w świecie zachodnim, zgodnie z historią, która uwzględnia kwestie społeczno-polityczne i kulturowe. W ramach współpracy, Lavazza przyczyniła się do powstania dwóch publikacji, dzieląc się ponad 30-letnim doświadczeniem Lavazza Training Center, a tym samym stała się aktywnym promotorem tej wiedzy:

„Coffee Sapiens” (2018), w której przedmiotem rozważań jest kawowe uniwersum. Historia, produkcja, konsumpcja i różnorodność, ale także przemysł i przedsiębiorczość: Coffee Sapiens przyjmuje podejście 360 stopni, analizując każdy aspekt i ilustrując pojęcia potrzebne do zrozumienia świata kawy we wszystkich jego złożonych wzajemnych powiązaniach.

„Italian Breakfast”(2021),  opisuje ewolucję śniadania, jego typowe formy i ich wpływ na społeczeństwo na przestrzeni dziejów. Bada również współczesny wymiar i znaczenie kwestii zdrowotnych oraz oferuje perspektywę obejmującą różne rodzaje śniadań. 

ROK 2018 OTWARCIE CONDIVIDERE: Współpraca Lavazzy z Ferranem Adrià umożliwiła przepływ innowacyjnych pomysłów dotyczących kawy i jej zastosowań w gastronomii. Rozpoczęła się w sferze badań z zaangażowaniem Lavazza Training Center, a następnie ewoluowała w kierunku studiów i przekazywania wiedzy. Doprowadziło to do otwarcia Condividere – restauracji w siedzibie firmy Nuvola Lavazza w Turynie. Condividere została otwarta w 2018 roku. To właśnie tutaj Ferran Adrià, został wprowadzony do rodziny Lavazza, a współpraca między nimi spowodowała stałe zmiany w sposobie postrzegania kawy zarówno w branży gastronomicznej, jak i w codziennym życiu konsumentów.

Źródło: Lavazza

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Autor: Horecanet
Opublikowano: 18.06.2024
Aktualizacja: 18.06.2024