7-proc. wzrost liczby podróży zagranicznych

Udostępnij artykuł

Prognozy UNWTO przewidują dalszy wzrost podróży zagranicznych o 7 proc. dla całego świata w roku 2010. Wzrost w ciągu pierwszych dwóch miesięcy był największy w Azji i regionie Pacyfiku (plus 10 proc.) oraz w Afryce (plus 7 proc.). Szacuje się, iż w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie w całym 2010 r. wzrost liczby zagranicznych podróży turystycznych wyniesie od 3 do 4 proc.

Duża liczba krajów zarejestrowała wzrosty liczby przyjazdów turystów zagranicznych. 24 kraje uzyskały wyniki dwucyfrowe, wśród nich są: Estonia, Izrael, Hong Kong, Makau, Japonia, Tajwan, Indonezja, Singapur, Wietnam, Wyspa Guam, Indie, Nepal, Sri Lanka, Amerykańskie Wyspy Dziewicze, Nikaragua, Ekwador, Kenia, Seszele, Maroko, Egipt oraz Arabia Saudyjska.

Analizując obecne dobre wyniki branży turystycznej z dwóch pierwszych miesięcy 2010 r. należy pamiętać, iż analogiczny okres 2009 r. był najgorszym momentem kryzysu gospodarczego. Znacząco spadła wtedy liczba podróży biznesowych, a także prywatnych.

Jak już pisaliśmy, według danych Światowej Organizacji Turystyki przyjazdy turystów międzynarodowych na całym świecie spadły w 2009 r. o 4 proc. – do 880 milionów. W ubiegłym roku największe spadki przyjazdów turystów do Europy odnotowały takie kraje, jak: Słowacja, Grecja, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Ukraina. Do Polski przyjechało o 15,4 proc. mniej turystów niż w zeszłym roku. Na podstawie trendów zanotowanych w pierwszych trzech kwartałach 2009 r. szacuje się, że wpływy z turystyki międzynarodowej w 2009 r. zmalały o około 6 proc.

 

Opublikowano: 20.05.2010
Aktualizacja: 20.05.2010