Arche kupiła EC Szombierki w Bytomiu

Udostępnij artykuł

Grupa Arche podpisała ostateczną umowę zakupu zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Transakcja opiewa na kwotę 10 mln złotych. W ramach inwestycji powstanie m.in. hotel, a także przestrzenie pod festiwale, targi czy galerie. Całość – podobnie jak inne obiekty Arche – będzie mocno związana z kulturą i sztuką.

EC Szombierki

Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji – mówi Władysław Grochowski, prezes Arche.

Od nas reszta zależy teoretycznie, czekamy bowiem na Krajowy Plan Odbudowy, na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Mam nadzieję, że się tego doczekamy. My jesteśmy wytrwali w tym wszystkim, zabezpieczymy obiekt, który w końcu otrzyma drugie życie i będzie pełnił zupełnie nowe funkcje – dodaje właściciel Arche.

Arche kupiła EC Szombierki – co dalej?

Jak tłumaczy Władysław Grochowski, w tym projekcie spółka stawia głównie na cele kulturalne. W planach jest również hotel, strefa konferencyjna i targowa, a także gastronomia na przestrzeni około 5 tys. mkw.

Sam w sobie obiekt jest miastotwórczy – dodaje Władysław Grochowski.

EC Szombierki

O nieruchomości

Elektrociepłownia Szombierki to zespół zabudowy dawnej elektrowni Bobrek z 1920 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

W skład zabytkowego kompleksu położonego w dzielnicy Szombierki, o powierzchni około 17,88 ha wchodzą: kotłownia, pompownia, maszynownia, rozdzielnia prądu, wieża wodna „Zegarowa”, wieża węglowa, trzy kominy fabryczne, budynek zarządu, wartownia wraz z otoczeniem.

ŚWIAT HOTELI – MAJ-CZERWIEC 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Świat Hoteli czerwiec 2022

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 05.08.2022
Aktualizacja: 05.08.2022