Hotelarze do Gowina: Zdaliśmy egzamin

Udostępnij artykuł
Wiceminister Jarosław Gowin, wiceminister Andrzej Gut-Mostowy oraz Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w MRPiT 18 lutego spotkali się na wideokonferencji z przedstawicielami branży hotelarskiej. Rozmawiali przede wszystkim o sytuacji w hotelach po otwarciu. Poruszona była także kwestia przestrzegania wytycznych sanitarnych.

Przedstawiciele rządu wysłuchali postulatów i rekomendacji hotelarzy.

Spotkanie odbyło się w bardzo konstruktywnym tonie. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że te incydenty, które wydarzyły się w Zakopanem, nie mogą rzucić cienia na dalszą działalność hotelarzy – powiedział po spotkaniu, w rozmowie z nami Gheorghe Marian Cristescu, prezes zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego.

Hotelarze powołali się na słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który przekazał opinii publicznej, że na ponad 3 tys. kontroli wszystkie hotele stanęły na wysokości zadania. Uczestnicy spotkania są zgodni co do tego, że hotele same w sobie nie stanowią wysokiego ryzyka zakażenia COVID-19.

Większym zagrożeniem może stanowić zwiększenie mobilności społeczeństwa i właśnie tutaj zasadnym jest, skierowanie działań minimalizujących to ryzyko – podkreśla prezes PHH.

Marcin Mączyński, sekretarz Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, w trakcie spotkania podkreślał, że absolutnie nie może dojść do sytuacji, w której hotele zostaną ponownie zamknięte.

Podczas rozmów zwrócono również uwagę na to, aby samorządy lepiej zabezpieczały się podczas weekendów i współpracowały z policją oraz innymi służbami porządkowymi. Tak, aby nie doszło do scen, jakie obserwowaliśmy w ostatni weekend w stolicy Tatr.

Jednym z ważniejszych postulatów branży było otwarcie restauracji hotelowych w reżimie sanitarnym.

Hotelarze zdali egzamin z działania w reżimie sanitarnym. też zaproponowaliśmy, by strona rządowa przeanalizowała możliwość otwarcia hotelowych restauracji w podobnym reżimie, co spowoduje, że goście obiektów będą czuli się bezpieczniej – tłumaczy Gheorghe Marian Cristescu.

Jak podkreślili reprezentanci branży, zdecydowanie większym zagrożeniem jest fakt, że goście nie mogą spożywać posiłków w restauracjach hotelowych. Bardzo często wychodzą na zewnątrz i kupują jedzenie na wynos, konsumując w miejscach publicznych. To wiąże się z większym ryzykiem zachorowań, niż gdyby mieli możliwość spożyć posiłek w bezpiecznych warunkach.

Podczas rozmowy branża zaproponowała, żeby obostrzenia ustalać na dłuższy termin niż dwa tygodnie, gdyż oznaczałoby to wprowadzenie stabilności do biznesu. Jednak wiceminister Gowin zaznaczył, że nie ma takiej możliwości.

ŚWIAT HOTELI listopad-grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoz
nać się z pełną treścią publikacji <<

Oczywiście z niecierpliwością czekamy na kolejne decyzje rządu co do dalszej działalności hoteli. Nie mniej, zwróciliśmy uwagę na to, że koszty uruchomienia hotelu są bardzo wysokie i zamykanie ich działalności po krótkim okresie jest bardzo problematyczne pod względem ekonomicznym i logistycznym – dodał prezes PHH.

Trzy dni pomiędzy konferencją a wygaśnięciem rozporządzenia to dla nas stanowczo za mało czasu, abyśmy mogli przygotować się na ewentualne ponowne zamknięcie hoteli — przekonywał w czasie spotkania Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy

Wśród istotnych tematów była również dywersyfikacja korzystania z bonu turystycznego. Tak aby w niedalekiej przyszłości rozszerzyć wachlarz segmentów turystycznych, z których turyści będą mogli zapłacić tym bonem turystycznym.

Jarosław Gowin zapowiedział, że decyzja dotycząca zasad funkcjonowania obiektów w marcu, zostanie podjęta i ogłoszona w połowie przyszłego tygodnia.

Przypomnijmy, od 12 lutego hotele są dostępne dla wszystkich, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Obiekty mogą udostępnić 50 proc. pokoi, posiłki serwować tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe pozostają zamknięte.

W wideokonferencji z ramienia rządu wzięli udział: Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister MRPiT odpowiedzialny za turystykę oraz Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w MRPiT. Sektor hotelarski reprezentowali: m.in. Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego; Marcin Mączyński, sekretarz IGHP; Marek Łuczyński, prezes PIH oraz reprezentanci POT – Rafał Szlachta i Anna Salamańczyk-Mohel.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 19.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021