[TYLKO U NAS] Średnie koszty utrzymania strefy SPA & Wellness zazwyczaj stanowią od 15 proc. do 30 proc. całkowitych kosztów operacyjnych obiektu. Mogą być wyższe, jeśli hotel skoncentrowany jest głównie na takich usługach. Jak podkreśla w rozmowie z nami Radosław Kozioł, prezes zarządu Asenso, możliwe jest osiągnięcie redukcji tych kosztów poprzez odpowiednie zaplanowanie strefy SPA & Wellness, wprowadzenie efektywnych praktyk zarządzania czy zakup energooszczędnych urządzeń.
Które czynniki są najistotniejsze w kontekście kosztów użytkowania stref spa? Które obszary w tych strefach są największym obciążeniem pod kątem zużycia wody i energii?
W kontekście kosztów użytkowania stref spa kluczowym czynnikiem jest na pewno zużycie wody. Strefy basenowe, sauny i łaźnie parowe są głównymi obszarami zużycia wody. Regularne płukanie filtrów basenowych, powoduje konieczność zrzutu wody do kanalizacji oraz ponownego jej uzupełniania zaleca się również przynajmniej raz w roku wymianę całej wody we wszystkich nieckach basenowych. Drugim ważnym aspektem jest zużycie energii. Ogrzewanie wody, a także systemy ogrzewania pomieszczeń w strefach spa są dużym obciążeniem energetycznym. Sauny i baseny wymagają ogromnych ilości energii do podtrzymania odpowiednich temperatur: baseny do podgrzania i utrzymania temperatury wody, a sauny do ogrzania pomieszczeń. Do tego dochodzi także zakup chemikaliów, które należy regularnie stosować, aby utrzymać czystości wody w basenach i jacuzzi oraz koszty zatrudnienia personelu do obsługi, czyszczenia i konserwacji stref spa. Zarządzanie wszystkimi powyższymi kosztami wymaga efektywnego planowania oraz wdrażania technologii, które mogą zredukować zużycie wody i energii.
Błędy inwestorów
Jakie błędy najczęściej popełniają inwestorzy planujący SPA & Wellness, które w przyszłości, po otwarciu obiektu, niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie tej strefy i wysokie zużycie energii oraz wody?
Inwestorzy planujący strefy SPA & Wellness często popełniają kilka kluczowych błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie obiektu oraz zwiększyć zużycie energii i wody:
1. Niewłaściwe planowanie przestrzeni: brak odpowiedniego rozplanowania strefy może prowadzić do nieefektywnego przepływu ruchu gości, co zwiększa zużycie energii na ogrzewanie i wentylację.
2. Zaniedbanie technologii: nieinwestowanie w nowoczesne systemy zarządzania energią i wodą, takie jak pompy ciepła czy systemy recyklingu wody, skutkuje wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.
3. Brak przemyślanej koncepcji odnowy biologicznej: niezbalansowanie oferty usług (np. zbyt wiele saun lub zbyt mało stref relaksu) może prowadzić do dużego obciążenia niektórych obszarów, co zwiększa zużycie zasobów.
4. Niewłaściwy dobór urządzeń: inwestycja w energochłonne urządzenia zamiast nowoczesnych, oszczędnych technologii generuje wyższe koszty eksploatacji.
5. Zaniedbanie szkoleń personelu: brak odpowiedniego przeszkolenia pracowników w zakresie efektywnego zarządzania zużyciem wody i energii może prowadzić do marnotrawstwa.
6. Nieadekwatna analiza lokalnego rynku: ignorowanie lokalnych potrzeb i preferencji klientów może skutkować niskim zainteresowaniem usługami, co wpływa na rentowność i efektywność operacyjną.
7. Brak systemu monitorowania: nieimplementowanie systemów monitorujących zużycie wody i energii utrudnia identyfikację obszarów, które wymagają poprawy.
Unikanie tych błędów oraz przemyślane podejście do projektowania i zarządzania strefą SPA & Wellness może znacząco poprawić efektywność operacyjną oraz zredukować koszty eksploatacyjne.
Średnie koszty
Jak prezentują się średnie koszty użytkowania strefy SPA & Wellness w porównaniu z kosztami całego obiekty. Jaki to jest procent? Na jakim poziomie jest możliwe zoptymalizowanie tych kosztów?
Średnie koszty użytkowania strefy SPA & Wellness w porównaniu z całkowitymi kosztami funkcjonowania obiektu mogą się różnić w zależności od lokalizacji, typu obiektu i zakresu oferowanych usług, ale ogólnie można oszacować, że koszty strefy SPA & Wellness zwykle stanowią od 15 proc. do 30 proc. całkowitych kosztów operacyjnych obiektu. Wysokość ta może…Cały wywiad publikujemy w najnowszym wydaniu Świata Hoteli wrzesień-październik 2024. Kliknij, aby się zapoznać się z pełną treścią.
Rozmawiała Karolina Stępniak
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.