Jan Wróblewski: Wieczne narzekanie przedstawicieli branży nie skłania turystów do pobytów

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS – RAPORT 2023] Mam wrażenie, że polska branża hotelarska jest bardzo krótkowzroczna (…). Wieczne narzekanie przez jej przedstawicieli, a wręcz promowanie krótszych pobytów, rezerwacji na ostatnią chwilę czy wysokich cen, tworzy atmosferę, która nie skłania turystów do pobytów – komentuje Jan Wróblewski, współzałożyciel Zdrojowej Invest & Hotels w specjalnej publikacji do naszego Rynek Hotelarski w Polsce – Raport 2023.

Jan wróblewski

Sezon wakacyjny, za sprawą pracy całego zespołu Zdrojowej pod wodzą managementu, zamykamy z w miarę satysfakcjonującymi wynikami: obłożeniem na poziomie 65-85 proc. i wyższymi do 10 proc. cenami, w zależności od obiektu. Jednak towarzyszy mi refleksja, że branża hospitality w Polsce to coraz bardziej wymagający biznes, w którym obronią się tylko najlepsi.

Podaż w nadmorskich i górskich kurortach jest już niezdrowa – robi się dużo i ciasno. Nowo powstające obiekty opierają się na gościach przyciąganych agresywną polityką sprzedażową, ale nie jest to strategia na lata. Mam wrażenie, że polska branża hotelarska jest bardzo krótkowzroczna, również w kontekście zmian demograficznych, bez szerszego, wielowymiarowego spojrzenia, co odbije się na jej kondycji w najbliższej przyszłości. Już w te wakacje widzieliśmy symptomy. Wieczne narzekanie przez jej przedstawicieli, a wręcz promowanie krótszych pobytów, rezerwacji na ostatnią chwilę czy wysokich cen, tworzy atmosferę, która nie skłania turystów do pobytów.

Powinniśmy się skupić na przewadze konkurencyjnej w postaci wysokiej jakości bazy noclegowej, atrakcyjności turystycznej, przyjaźniejszemu klimatowi i lokalizacji bardziej dostępnej dla Europejczyków. W obszarze finansowania należy uważać na ryzykowne i równie agresywnie promowane condo.

Kończąc za to w miarę pozytywnie, mając na uwadze wymagające dla ludzi czasy, branża hospitality to dalej przyszłość oparta o realne doświadczenia i kontakt z naturą, kulturą oraz ludźmi.

RYNEK HOTELARSKI W POLSCE – RAPORT 2023
>> kliknij, aby zapoznać się z ubiegłorocznym wydaniem <<

Rynek Hotelarski w Polsce – RAPORT 2023

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 19.09.2023
Aktualizacja: 26.09.2023