Kamil Borowiak, Dobry Hotel: Dokonaliśmy słusznych wyborów

Udostępnij artykuł

[SPECJALNIE DLA NAS] Zeszłoroczny okres utwierdził nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznych wyborów, decydując się na współpracę z poszczególnymi partnerami biznesowymi – Kamil Borowiak, dyrektor zarządzania kosztami w Grupie Dobry Hotel w wypowiedzi przygotowanej na potrzeby publikacji Rynek Dostawców HoReCa w Polsce – RAPORT 2022.

Kamil Borowiak Dobry Hotel
Kamil Borowiak, Dobry Hotel

Jak wygląda obecna współpraca firmy z dostawcami dla branży HoReCa? Czy mogą Państwo liczyć na ich wsparcie, elastyczność we współpracy?

Dostawcy, z którymi współpracujemy, nieustannie wykazują się wysokim profesjonalizmem i dobrze przemyślaną organizacją działań. Możemy to zauważyć także teraz, kiedy branża odradza się po pandemicznych obostrzeniach uniemożliwiających jej funkcjonowanie przez długi czas.

Obecnie wciąż mamy do czynienia z bardzo skomplikowaną sytuacją. Trudno jest przewidzieć, w jaki sposób rynek hotelarsko-gastronomiczny będzie wyglądać w najbliższym czasie, a co dopiero w dłuższej perspektywie. Jedyne, co możemy założyć za bardziej prawdopodobne, to wzrost obłożenia hoteli w okresach wakacyjnych latem i zimą. Na szczęście nasi goście wielokrotnie pokazali nam, że możemy liczyć na ich zainteresowanie – także poza sezonami.

Niemniej jednak, nasze potrzeby zaopatrzeniowe są na ten moment warunkowane także przez inne, niezależne od nas czynniki spowodowane m.in. pandemią i postępującymi w jej wyniku zmianami gospodarczymi. Wrażliwy, po najwyższym do tej pory stadium kryzysu, rynek potrafi modyfikować się bardzo dynamicznie, niekiedy nawet z dnia na dzień. Tego typu sytuacja od relacji biznesowych często wymaga wzajemnego zrozumienia zarówno swoich potrzeb, jak również możliwości. Mamy to szczęście, że – jako grupa zarządzająca kilkunastoma obiektami położonymi w różnych częściach kraju – współpracujemy z dostawcami potrafiącymi sprawnie odnajdywać się w obecnie panujących warunkach i skutecznie wywiązywać się z ustaleń, które na bieżąco dostosowujemy do aktualnych realiów.

Kamil Borowiak o weryfikacji partnerów

Czy ubiegłoroczna sytuacja – niełatwa dla branży – wpłynęła na weryfikację partnerów? Czy kryteria przy wyborze dostawców uległy zmianie? W jaki sposób?

Wręcz przeciwnie. Zeszłoroczny okres utwierdził nas w przekonaniu, że dokonaliśmy słusznych wyborów, decydując się na współpracę z poszczególnymi partnerami biznesowymi. Czas ten stał pod dużym znakiem zapytania dla wielu przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze HoReCa. Nie było wiadomo, kiedy doczekamy się odmrożenia gospodarczego, a gdy w końcu do tego doszło, pytanie „kiedy?” zmieniło się na „na jak długo?”.

Sytuacja wciąż jest niepewna, czego dowodem może być choćby częściowy powrót obostrzeń w grudniu 2021. Właśnie dlatego musimy zachować całkowitą świadomość sytuacji i być przygotowani na każdy scenariusz. Dostosowując swoje działania w taki sposób, aby skutecznie i – co ważniejsze – bezpiecznie trwać dla naszych gości, a także realizować nasze cele, jako grupa hoteli. Jest to możliwe m.in. właśnie dzięki solidności i konsekwentności firm, które razem z nami przetrwały biznesowy lockdown i nie zawiodły nas w tych trudnych, jeśli nie najtrudniejszych dla branży HoReCa, momentach. Dzięki temu zyskaliśmy pewność, że nie musimy poszukiwać nowych dostawców i możemy skupić się na kluczowych dla Dobrego Hotelu zadaniach.

Jak wg Pana – biorąc pod uwagę ubiegły rok i panującą w naszym kraju pandemię – będzie rozwijał się rynek dostawców dla HoReCa w tym roku? Czego się spodziewacie?

Na pewno możemy założyć, że ze względu na szereg czynników zewnętrznych, takich jak rosnąca inflacja, ograniczona dostępność różnego rodzaju produktów, czy wspomniana wcześniej niestabilna sytuacja na rynku, spowodowana kryzysem pandemicznym, podmioty bezpośrednio lub pośrednio związane z segmentem HoReCa będą praktykować bardziej zachowawcze podejście w ustalaniu swoich celów na najbliższy okres. Jesteśmy to…Pełną treść komentarza publikujemy w Rynku Dostawców HoReCa – RAPORT 2022.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 21.03.2022
Aktualizacja: 12.01.2023