Niedzielski: Hotele generują mobilność. Boję się rozlewania zakażeń

Udostępnij artykuł
– Na tę chwilę absolutnie nie ma przestrzeni do znoszenia obostrzeń, a dotychczasowe poluzowania mogą być cofnięte – powiedział w programie „Tłit” Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił także, że obawia się iż funkcjonowanie hoteli spowoduje zwiększenie zakażeń.

Jak podkreślił, wzrostowa tendencja przyrostu zakażeń koronawirusem jest trwała i trzecia fala ma już miejsce.

To nasza dyscyplina tylko może spowodować, że ta fala nie będzie przebijała poziomów z listopada, tylko będzie po prostu mniejsza. To jest nasze jedyne narzędzie i stąd absolutnie nie ma przestrzeni do luzowania obostrzeń – powiedział minister.

Jak tłumaczył, dziś nie udzieli jeszcze odpowiedzi, co do dalszych decyzji.

Musimy jeszcze poczekać. Ja raczej nie jestem skłonny do tego, aby reagować z dnia na dzień. (…) Rekomenduję czekanie do środy-czwartku w przyszłym tygodniu i wtedy podejmowanie decyzji – dodał.

ŚWIAT HOTELI listopad-grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoz
nać się z pełną treścią publikacji <<

Adam Niedzielski podkreślił, że dotychczasowe poluzowania mogą być „cofnięte”. Jak wyjaśnił, widać, że znoszenie pewnych obostrzeń zmniejsza odpowiedzialność społeczną.

Niestety wydaje się, że hotele w dużym stopniu generują mobilność. Widzimy, że otwarcie hoteli przyczyniło się do tego, że mamy ludzi na stokach, mamy przejazdy po całym kraju. Ja też boję się pewnej sytuacji rozlewania się zakażeń z regionów, które są najbardziej dotknięte, czyli np. w tej chwili województwo warmińsko-mazurskie czy podkarpackie – tłumaczył.

Szef resortu powtórzył jednak, że kontrole przeprowadzone w weekend w hotelach pokazały, że przestrzegają one wytycznych i działają w reżimie sanitarnym.

Przypomnijmy, od 12 lutego hotele są dostępne dla wszystkich, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Obiekty mogą udostępnić 50 proc. pokoi, posiłki serwować tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe pozostają zamknięte.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 19.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021