Orbis: strategia rozwoju spółki

Udostępnij artykuł

Przewidywania te oznaczają ograniczenie planów inwestycyjnych w 2010 roku i brak potrzeby pozyskiwania zewnętrznego finansowania. Podobnie jak w roku ubiegłym, spodziewane przychody operacyjne pozwolą w listopadzie na spłatę kolejnej raty kredytu inwestycyjnego w wysokości blisko 95 mln zł – mówi Jean-Philippe Savoye, prezes Orbis SA.

– Kryzysowe otoczenie rynkowe w 2009 roku stworzyło atrakcyjne szanse dla aktywnych firm. Grupa Kapitałowa Orbis wykorzystała te możliwości i zdecydowała się na zmiany swojej struktury oraz na mocniejsze ograniczenie kosztów – powiedział prezes Savoye. W rezultacie Grupa Orbis wycofała się z przynoszącego w ostatnich kwartałach straty segmentu touroperatorów i biur podróży, koncentrując się mocniej na głównej działalności biznesowej.

Wyniki Grupy Kapitałowej Orbis za 2009 rok odzwierciedlają sytuację rynkową. Przychody ze sprzedaży zmniejszyły się o blisko 9 proc. i wyniosły 854 mln zł. Dzięki dużej dyscyplinie kosztowej, w tym spadkowi kosztów ogólnego zarządu o 23 proc., Grupa uzyskała marżę Ebitda na poziomie 26,8 proc. Skonsolidowany zysk netto z działalności kontynuowanej wyniósł 27 mln zł, lecz został obciążony stratą na działalności zaniechanej, skutkując prawie 6 mln zł straty netto za okres.

Grupa Hotelowa osiągnęła prawie 695 mln zł przychodów ze sprzedaży za 2009 rok. W połączeniu z aktywnym programem oszczędnościowym zaowocowało to skorygowanym wynikiem Ebitda w wysokości 181 mln zł, czyli na poziomie prognozy październikowej.

Według oszacowań Instytutu Turystyki w ubiegłym roku do Polski przyjechało blisko 11,9 mln turystów, co oznacza spadek o 8 proc. do roku 2008. Warto podkreślić, że jeszcze w 2007 prognozowano przyjazd 16,4 mln turystów, a więc o ponad 1/4 więcej.

Grupa Hotelowa Orbis kontynuowała w 2009 r. program optymalizacji zasobu nieruchomości. Sprzedane zostały dwa hotele, które nie odpowiadały strategii rozwoju Grupy (175 pokoi). Jednocześnie otwarte zostały dwa nowe obiekty ekonomiczne: Ibis w Kielcach i Etap w Toruniu, które powiększyły sieć o 194 pokoje. Suma nakładów inwestycyjnych Grupy Hotelowej w 2009 r. wyniosła 92 mln zł.

Orbis to największa firma hotelarska w Polsce i Europie Środkowej. Grupa Hotelowa Orbis zarządza 62 hotelami obejmującymi ponad 11 tysięcy pokoi i operującymi pod markami Etap, Ibis, Mercure, Novotel, Sofitel, Holiday Inn oraz Orbis Hotels. W skład Grupy Kapitałowej Orbis wchodzi także firma Orbis Transport, zajmująca się krótko- i długoterminowym wynajmem samochodów oraz przewozami autokarowymi.

Partnerem strategicznym Orbis jest firma Accor, lider europejskiego hotelarstwa, operujący markami Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, Suitehotel, Ibis, all seasons, Etap Hotel, Formule 1 i Motel 6, reprezentującymi 4 000 hoteli i ponad 500 tysięcy pokoi w 90 krajach.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 05.05.2010
Aktualizacja: 05.05.2010