Rząd wprowadza lockdown w całej Polsce

Udostępnij artykuł
Minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie konferencji prasowej ogłosił kolejne obostrzenia. W środę 17 marca, liczba zakażeń przekroczyła 25 tys. przypadków dziennie. W związku z tym rząd podjął decyzję o zamknięciu m.in galerii handlowych, basenów, hoteli, kin czy teatrów w całym kraju. Jak na razie, restrykcje obowiązują od 20 marca do 9 kwietnia.

Tempo wzrostu nie maleje, tylko przyspiesza. Musimy podjąć zdecydowane kroki. Główną przyczyną rozwoju tej sytuacji jest mutacja brytyjska. Prowadzimy systematyczne badania, które przedstawiają udział tej mutacji wśród wszystkich zakażeń. Dane z wczoraj mówią, że osiągnął on wartość 52 proc., przy początkowym udziale 5 proc. Sytuacja pokazuje, że najbardziej dotkniętymi regionami są warmińsko-mazurskie, mazowieckie, pomorskie i lubuskie. Widzimy, że w całym kraju sytuacja się pogarsza. To oznacza, że decyzje o kolejnych restrykcjach będą miały charakter ogólnopolski – powiedział minister zdrowia.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Minister zaapelował także o ograniczenie przemieszczania się i zarekomendował pracę zdalną.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Rynek-Dostawcow-HoReCa-RAPORT-2021.png

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 17.03.2021
Aktualizacja: 17.03.2021