Spotkanie przedstawicieli branży hotelarskiej z premierem Morawieckim

Udostępnij artykuł
Po dzisiejszej, przełomowej dla branży hotelarskiej konferencji odbył się wideoczat premiera Morawieckiego z przedstawicielami sektora, w którym uczestniczył m.in. wicepremier Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. Branżę hotelarską reprezentowali: Gheorghe Marian Cristescu, Polski Holding Hotelowy; Sabina Bartyzel, Accor; Elżbieta Lendo, Harmony Polish Hotels; Krzysztof Szadurski, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego; Andrzej Wójcik, Satoria Group; Ryszard Skotniczny, Fundacja Hotele Historyczne; Dariusz Futoma, Horwath HTL; Jan Wróblewski, Zdrojowa Invest & Hotels; Leszek Mięczkowski, Dobry Hotel i Janusz Zalewski, Hotele Sandra.

Odmrożenie hoteli i pensjonatów pozwoli uniknąć bankructwa wielu firmom – powiedział dla PAP prezes Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Marian Cristescu. – Bardzo się cieszę z ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji, ponieważ pozwala ona przedsiębiorcom z branży pomału odrabiać poniesione w wyniku lockdownu straty – wskazał.

Dodał, że nawet przy 50 proc. obłożeniu hotele są w stanie utrzymać rentowność, co nie byłoby możliwe np. przy obłożeniu 20-30 proc.

Podczas wideoczatu został poruszony m.in. temat serwowania posiłków w hotelach. Hotelarze zwrócili uwagę, że room service jest bardziej skomplikowany i może stworzyć większe zagrożenie epidemiczne niż dobrze przygotowany bufet.

Branża jednogłośnie postuluje o otwarcie restauracji hotelowych na wyłączność gości. Podkreśla większe bezpieczeństwo restauracji w reżimie sanitarnym niż room service’u (długa droga dostawy, korzystanie przez kelnerów z wind i dróg komunikacyjnych wspólnie z gośćmi hotelowymi) – tłumaczy Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

Rząd przyjął postulaty i zapewnił, że Ministerstwo podejmie prace nad nimi. Jednak taka zmiana będzie możliwa dopiero w kolejnym etapie i zależeć będzie od przestrzegania reżimów sanitarnych.

ŚWIAT HOTELI listopad-grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoz
nać się z pełną treścią publikacji <<

Premier zaapelował do branży hotelarskiej o przestrzeganie ustalonych zasad, tj. nie przekraczanie limitu 50 proc. zajętych pokoi. Zastrzegł, że decyzja o otwarciu obiektów jest warunkowa i w przypadku wzrostów zachorowań, może zostać zmieniona.

Musimy być teraz bardzo odpowiedzialni, żeby nie dać rządowi powodu do ponownego zamknięcia hoteli, bo to będzie katastrofa – podkreślił prezes PHH.

Hotelarze liczą na ścisłą współpracę m.in. z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii nad protokołami bezpieczeństwa tak, aby ponownie otworzyć branżę.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 05.02.2021
Aktualizacja: 05.02.2021