3,7-proc. spadek liczby noclegów w krajach UE

Udostępnij artykuł

Wydatki Europejczyków na turystykę w 2009 r. pozostały na niezmienionym poziomie w stosunku do 2008 r. i przedstawiały się następująco: wzrost wydatków w segmencie podróży krajowych (3,3 proc.) i krótkoterminowych wyjazdów (4,8 proc.), natomiast nastąpił spadek wydatków na wyjazdy zagraniczne (-1,6 proc.) i długoterminowe urlopy (-1,2 proc.) – wynika z opracowania Eurostatu na temat turystyki w 2009 roku.

W 19 krajach członkowskich UE, które dysponują danymi za dwa pierwsze miesiące 2010 roku, tylko w 8 z nich zanotowano wzrost usług zakwaterowania w styczniu i lutym, w porównaniu do analogicznego okresu w 2009 roku. W sumie, tych 19 państw odnotowano wzrost ogólnej liczby zakwaterowań (0,4 proc.) w hotelach i podobnych obiektach (rezydenci +0,5 proc., nierezydenci +0,4 proc.).

Mieszkańcy UE przeznaczyli średnio o 1,4 proc. mniej na wakacyjny wyjazd w 2009 r. w porównaniu do roku poprzedniego. Zwłaszcza w drugiej połowie roku, gdzie średnia wydatków na podróż znacznie spadła (-3,8 proc.) a średnia wydatków turystów za noc wzrosła o 0,6 proc.

Eurostat w swoim opracowaniu "Data In Focus 24/2010", udostępnia dane i określa trendy jakie charakteryzowały europejską turystykę w 2009 roku – czyli stabilna ilość podróży oraz spadek o 4,8 proc. zakwaterowań w hotelach i innych obiektach zbiorowego zakwaterowania.
 

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 16.06.2010
Aktualizacja: 16.06.2010