Artur Kozieja przyspiesza. Sześć inwestycji w realizacji

Udostępnij artykuł

[WYWIAD – SPECJALNIE DLA NAS] Spółka Europlan, której właścicielem jest Artur Kozieja, pomimo pandemii prowadzi i zapowiada kolejne inwestycje. M.in. o tych projektach opowiedział w rozmowie z nami.

Artur Kozieja
Fot.: Karolina Jóźwiak, www.fotogenetycznie.pl
Aż sześć okazałych, w tym kultowych inwestycji jest aktualnie realizowanych przez Pana firmę Europlan. Bezustannie docierają wieści o kolejnych planach. Czy możemy to trochę uporządkować? Co się obecnie dzieje?

W Walentynki udostępniliśmy do dyspozycji gości drugi etap funkcjonującego już od marca 2019 r. Hotelu Lake Hill Resort & Spa. Obejmuje 90 apartamentów z aneksami kuchennymi, które znajdują się w dwóch budynkach. Ofertę kierujemy głównie do rodzin z dziećmi i muszę powiedzieć, że wśród takiej grupy odbiorców cieszy się największą popularnością. Goście apartamentów mogą korzystać z infrastruktury Lake Hill Resort & Spa, czyli m.in. basenów, sali fitness, restauracji, centrum odnowy i SPA.

Czy w ramach samego Lake Hill planowane są jeszcze jakieś nowe projekty?

Tak, owszem. Wiosną br. rozpoczniemy realizację trzeciego etapu. Powstanie 80 apartamentów w zabudowie segmentowej oraz 20 willi, każda, o powierzchni 70 mkw., posiadająca cztery pokoje, saunę i jacuzzi. Każdy lokal charakteryzuje się też dużymi przeszkleniami, z wyjątkowym widokiem na Karkonosze i zbiornik wodny Sosnówka. W nowej inwestycji znajdzie się także budynek usługowy oferujący baseny – zewnętrzny i wewnętrzny, dwie restauracje i kompleks czterech saun z widokiem na góry. Wspomniane wille i apartamenty są sprzedawane w systemie condo oraz w „drugiego domu”. Mogę zdradzić, że aktualnie mamy już nabywców na większość jednostek. Zakończenie tej inwestycji planujemy na koniec 2022 roku.

Pod koniec ubiegłego roku została ukończona budowa aquaparku w ramach Radisson Blu Resort w Ostródzie. Na jakim etapie jesteście z tą inwestycją?

Aktualnie trwają intensywne prace wykończeniowe wszystkich części kompleksu. Mamy nadzieję, że zakończenie i otwarcie obiektu nastąpi w grudniu br. Taki jest plan.

W czerwcu 2020 roku poinformowaliśmy o zakupie przez Pana zakopiańskiego Hotelu Imperial. Zapowiadał Pan, że prace ruszą wiosną 2021. Czy rzeczywiście tak się wydarzy?

Otrzymaliśmy już zatwierdzenie projektu przez konserwatora zabytków. Złożyliśmy także wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Mamy nadzieję, że uda nam się rozpocząć modernizację i rozbudowę tego historycznego obiektu w maju br. Tu otwarcie planujemy na wiosnę 2023 roku.

A na jakim poziomie kształtuje się sprzedaż apartamentów w tym hotelu?

Ponad 30 procent pokoi ma już swoich właścicieli.

Artur Kozieja o planach

Wracając do Karkonoszy. W Staniszowie, na terenie Wzgórz Łomnickich, w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej, spółka Artur Kozieja i Europlan wybuduje nowy resort…

Tak. Będzie to Karkonosze Springs Hotels & Resorts, inwestycja w systemie condo, oferująca właścicielom jednostek 8 proc. zysku rocznie. Posiadamy już pozwolenie na budowę. Chcielibyśmy rozpocząć prace w połowie br. i zakończyć je na przełomie 2022 i 2023 r. Pierwsza część to budynek hotelowy z pełną infrastrukturą, w ramach którego powstaną także 64 apartamenty. Natomiast druga uzupełni inwestycję o 120 apartamentów znajdujących się w willach z czterema apartamentami każda. W inwestycji szczególne znaczenie będzie miała woda, a budynki będą nią niemal otoczone.

A co słychać w inwestycji warszawskiej? Jak tu prezentuje się harmonogram prac?

Posiadamy już pozwolenie na budowę i chcemy ruszyć w połowie tego roku, chociaż rozpoczęcie budowy uzależnione jest od możliwości pozyskania kredytu bankowego, co w obecnych pandemicznych czasach nie jest łatwym zadaniem . Inwestycja będzie polegała na modernizacji dawnego hotelu Grot na Żeraniu i przystosowaniu go pod standard marki Campanile. Obiekt zaoferuje 154 pokoje. Chcielibyśmy, aby pierwszych gości hotel przyjął w grudniu 2022.

Panie Arturze, Pana działania i plany są bardzo śmiałe, jak na obecną sytuację. Większość inwestorów zamraża lub wstrzymuje swoje realizacje. Pytając wprost, skąd u Pana ta odwaga?

Uważam, że wbrew pozorom pandemia wpłynie pozytywnie na naszą branżę. Obecna sytuacja powoduje coraz większe zainteresowanie Polską i krajowymi hotelami, szczególnie wśród naszych rodaków. Polacy odkrywają nowe miejsca. Widzą, że jest coraz więcej obiektów oferujących wysoki poziom usług, z bardzo atrakcyjną ofertą do spędzania wolnego czasu. Taki trend obserwowaliśmy latem i teraz, gdy 12 lutego zostały otwarte nasze hotele.

Czy wśród nabywców condo również wzrasta aktywność?

Jak najbardziej. Sprzyja temu niski poziom stóp procentowych i złagodzenie popytu na wynajem mieszkań w dużych miastach. Osoby posiadające nadwyżki finansowe szukają jakichś innych możliwości inwestycyjnych. Obserwujemy duże zainteresowanie zarówno standardowymi pokojami condo, jak i naszą nową ofertą, czyli willami w infrastrukturze hotelowej do wykorzystania jako „drugi dom”.

Kończąc, na rynku pojawiają się głosy, że spółki Skarbu Państwa będą skupować niezależne obiekty. Czy spotkał się Pan z takimi praktykami lub słyszał, że takie rzeczy się dzieją?

Nie. Nie mam wiedzy na temat tego, aby tak się działo. Natomiast obecnie niewątpliwie wielu właścicieli hoteli boryka się z problemami i podejmuje decyzje o sprzedaży obiektów. Szczególnie Ci, dla których hotelarstwo nie jest korową działalnością. Niebawem rynek będzie obfitował w wiele atrakcyjnych obiektów. Na pewno my, jako Europlan, będziemy zainteresowani takim transakcjami, koncentrując się na nabywaniu nieruchomości, przystosowywaniu ich pod kątem standardów międzynarodowych sieci i wprowadzaniu na rynek na nowo.

Dziękuję za rozmowę.

Przypomnijmy, że Artur Kozieja prowadzi także inwestycję polegającą na remoncie i rozbudowie legendarnego Hotelu Sanssouci w Karpaczu, o czym pisaliśmy w styczniu. Rozpocznie się wiosną br. i zakończy – według przewidywań – do końca 2022.

Spółka Europlan jest właścicielem funkcjonujących już hoteli Lake Hill Resort & SPA w Sosnówce i Metropolo Kraków by Golden Tulip.

ŚWIAT HOTELI listopad-grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoz
nać się z pełną treścią publikacji <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 24.02.2021
Aktualizacja: 02.02.2022