Badanie POT: Polacy planują wakacje w kraju. Chcą wydać więcej niż w 2021 r.

Udostępnij artykuł

Letni wyjazd turystyczno-wypoczynkowy planuje blisko 2/3 mieszkańców Polski (65 proc.). W odniesieniu do informacji uzyskanej od tych samych osób o zrealizowanych w 2021 roku wyjazdach wypoczynkowo-turystycznych stanowi o 18 procentowym wzroście (55 proc. w 2021 r.) – wynika z badania dotyczącego planów wakacyjnych Polaków w sezonie letnim zrealizowanego na zlecenie POT.

Dwóch na trzech planujących wyjazd chce przeznaczyć na wakacje więcej pieniędzy niż w zeszłym roku (66 proc.). Jedna czwarta zapytanych chce wydać podobną lub taką samą sumę jak w zeszłym roku (25 proc.). Co szósty deklarujący wyjazd zamierza wydać nań kwotę ponad 3000 złotych (17 proc.). Co piąty chciałby wydać między 2001 a 3000 złotych (20 proc.). Połowa zapytanych o wyjazdy w sezonie letnim zamierza wydać do 2000 złotych (53 proc.). Przeciętnie planuje się sześciodniowe wyjazdy.

Prognozy na zbliżający się sezon wakacyjny i aktywność polskich turystów wybierających się zarówno na wypoczynek w kraju, jak i za granicą zapowiadają się optymistycznie. Bazując tylko na danych z najpopularniejszych portali rezerwacyjnych, aktualny stan rezerwacji na wakacje oscyluje wokół wzrostów o 20, a nawet 30 procent w stosunku do lat poprzednich. Zainteresowanie Polaków wypoczynkiem, turystyką, a także rekreacją przebudziło się na dobre po pandemii. Jest na dosyć wysokim poziomie – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Plany wakacyjne Polaków – gdzie?

Blisko trzy czwarte zapytanych osób planuje wakacje w kraju (71 proc.). Jedna piąta za granicą (19 proc.), a tylko co dziesiąty nie wie jeszcze, gdzie pojedzie (10 proc.). Prawie 9 z 10 wyjeżdżających planuje pobyty w oparciu o płatną bazę noclegową (87 proc.). Wśród planujących wyjazd krajowy dwóch na pięciu turystów będzie nad morzem (41 proc.). Blisko co trzeci w górach (27 proc.), a co szósty nad jeziorem (16 proc.) i zaledwie co dwudziesty w innym mieście (5 proc.). Planujący wyjazd zagraniczny najczęściej wyjeżdżają nad morze (73 proc.). Co dziesiąty pojedzie do innego miasta (10 proc.), a co dwudziesty nad jezioro (7 proc.).

Co trzeci z wyjeżdżających z dziećmi zamierza skorzystać z także Polskiego Bonu Turystycznego (37 proc.). Lwia część mieszkańców Polski jest przekonana, że ich wakacje dojdą do skutku. Jedynie co dwudziesty z zapytanych zamierza zrezygnować z wakacji w związku z wojną w Ukrainie (6 proc.). Podobnie mała jest grupa nieplanujących wyjazdów z powodu COVID-19.

ŚWIAT HOTELI – MARZEC-KWIECIEŃ 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Świat Hoteli marzec-kwiecień 2022

Stale rozwijająca się krajowa oferta turystyczna zachęca Polaków do wypoczynku w Ojczyźnie. Turystyka aktywna blisko przyrody podbiła serca rodaków, a infrastruktura komunikacyjna znacznie skraca podróże z kilkunastu do zaledwie kilku godzin. Liczymy również na to, że Polacy chętnie skorzystają w te wakacje z Polskiego Bonu Turystycznego, który jest tak wsparciem domowego budżetu rodzin, jak również realną pomocą dla przedsiębiorców – przyznał Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Plany – wykształcenie i wiek

Grupy deklarujące najwyższy odsetek chęci wyjazdu wyróżniają takie cechy jak: wykształcenie wyższe (79 proc.) i zamieszkanie w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (74 proc.). Dodatkowo wzrost deklaracji wyjazdów jest najbardziej widoczny w grupach, które w 2021 roku rzadziej wyjeżdżały na wyjazdy wypoczynkowo-turystyczne. Przykładem może być grupa wiekowa 45-65 lat ze wzrostem w 2022 r. o 25 proc. do poziomu deklaracji 66 proc. Także 25-34-latków, gdzie obserwowany jest wzrost o 24 proc. do poziomu 68 proc. Najmniejszą dynamikę wzrostu deklaracji rok do roku widać w grupach, które relatywnie do innych grup wyjeżdżają najczęściej. Czyli wśród 18–24-latków ze wzrostem o 15 proc. do poziomu 62 proc., a także 35–44 -latków ze wzrostem o 11 proc. do poziomu 63 proc., czyli w grupach, które wyjeżdżały również w „covidowych latach”.

Badanie dotyczące planów wyjazdowych Polaków w sezonie letnim zrealizowane było na zlecenie POT dnia 31 maja 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia. Na reprezentatywnej próbie 1006 osób metodą CAWI.

Źródło: POT

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Autor: Horecanet
Opublikowano: 15.06.2022
Aktualizacja: 15.06.2022