Dezynfekcja powierzchni nowatorską substancją

Udostępnij artykuł
Wbrew błędnemu przekonaniu na rynku oprócz alkoholu jest kilkanaście innych substancji równie dobrze radzi sobie z wirusem. Dodatkową zaletą niektórych z nich jest mniej destrukcyjny wpływ na powierzchnie, z którymi mają styczność. Długotrwałe stosowanie alkoholu na powierzchni może mieć negatywne skutki np. doprowadzić do jej zniszczenia. W myśl zasady mówiącej, że cel uświęca środki, wydawać by się mogło, że uszkodzenie bądź zniszczenie powierzchni to mała strata. Mała, ale oczywiście w porównaniu z czymś ważniejszym np. poczuciem bezpieczeństwa.

Wszyscy zostali zmuszeni do oszczędzania i budowania poduszki finansowej. To na wypadek, w którym ta dramatyczna sytuacja przekształciłaby się w jeszcze gorszą. Właśnie z tego powodu nie warto generować niepotrzebnych kosztów i dbać o to co mamy. Jednym ze sposobów jest odpowiedni dobór środków przeznaczonych do dezynfekcji powierzchni.

Clinex DEZOFast – nowatorski i skuteczny?

Przeglądając oferty firm posiadających środki do dezynfekcji, które efektywnie walczą z wirusem, można zauważyć, że nie wszystkie są na bazie alkoholu. Podstawą działania niektórych są nowatorskie substancje. Większość z nich charakteryzuje się taką samą, a czasem nawet wyższą skutecznością działania jak alkohol. A przy tym mniej szkodliwym wpływem na powierzchnie. Jedna z takich nowatorskich substancji to główny składnik produktu Clinex DEZOFast.

Skład chemiczny potwierdzony specjalistycznymi badaniami

Chlorek didecylodimetyloamonowy, bo właśnie o nim mowa jest jedną z często wymienianych i podkreślanych substancji do walki z koronowirusem. Badania opublikowane już na początku lutego bieżącego roku, w specjalistycznym czasopiśmie Journal of Hospital Infection, wymieniają tę substancję na czele z alkoholem etylowym i kilkoma innymi. Substancja ta ma dodatkową zaletę, nie utrzymuje się tak krótkotrwale na powierzchni, jak alkohol etylowy — ten na niej pozostaje tylko około 30 sekund. Chlorek didecylodimetyloamonowy utrzymuje się nawet do 3 dni. Wzbudzający ciekawość jest fakt, o którym niestety nie mówi się tak szumnie. Mianowicie w temperaturze pokojowej wirus w zależności od rodzaju powierzchni (metal, plastic, drewno, papier, szkło, guma, ceramika czy teflon) może utrzymywać się nawet do 9 dni!

Z wynikami badań opublikowanymi w Journal of Hospital Infection zgadza się Anna Nowak, kierownik działu badań i rozwoju grupy Amtra, która potwierdza – „Clinex bazuje na Chlorku didecylodimetyloamonowy, gdyż wykazuje bardzo szerokie spektrum działania a dodatkowo jest w stanie chronić powierzchnię przed rozwojem patogenów do trzech dni, czego nie wykazuje alkohol, gdyż po odparowaniu tracimy właściwości biobójcze.

Dlatego dezynfekcja naszej przestrzeni, a w szczególności miejsc, w których występuje bezpośrednie narażenie, na chorobotwórcze mikroorganizmy nie stanowi jedynie prewencji, a wręcz przeciwnie — wydaje się jedną ze skuteczniejszych metod walki.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 25.06.2020
Aktualizacja: 25.06.2020