Działalność hoteli i restauracji w strefie żółtej i czerwonej – szczegóły rozporządzenia

Udostępnij artykuł
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne obostrzenia dla całej Polski, które weszły w życie 17 października. Jakie zmiany czekają sektor HoReCa? Przedstawiamy szczegóły rozporządzenia.

Według rozporządzenia Rady Ministrów z 16 października do odwołania ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu:

1) dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych i szkół tańca;

2) basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych:
– działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
– przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
– studentów i uczniów –w ramach zajęć na uczelni lub w szkole;

3) działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Co z basenem w hotelu?

Rozporządzenie wskazuje, że prowadzenie działalności, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrum fitness na terenie prowadzenia usług hotelarskich, jest dopuszczalne wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.

PEŁNA TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA Z 16 PAŹDZIERNIKA 2020
>> kliknij, aby się zapoznać <<

Wytyczne dla gastronomii

W dokumencie przeczytamy, że prowadzenie działalności polegającej na przygotowywaniu, podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu jest dopuszczalne od 6:00 do 21:00. Trzeba spełniać też dodatkowe warunki.

1) W lokalu i ogródku gastronomicznym (rozumianym jako wyznaczone miejsce do sezonowego użytkowania lub wydzielona strefa na sali sprzedaży w przypadku stacji paliw płynnych):
– goście zakrywają usta i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje,
– goście zajmują co drugi stolik, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika;

2) Obsługa zakrywa usta i nos.

RYNEK GASTRONOMICZNY W POLSCE RAPORT 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 17.10.2020
Aktualizacja: 19.10.2020