Echo Investment do 2015 r. zbuduje jeden hotel

Udostępnij artykuł

W przygotowaniu znajduje się realizacja hotelu Novotel w Łodzi (około 7 tys. mkw.) dla Grupy Orbis. Rozpoczęcie budowy planowane jest w 2010 roku, a zakończenie w 2012. Wartość kontraktu wynosi ponad 45 mln zł.

W największym kręgu zainteresowań spółki znajduje się jednak budownictwo biurowe i handlowe. Według Piotra Gromniaka, prezesa zarządu Echo Investment, głównym celem firmy jest zapewnienie długofalowego wzrostu jej wartości. – Cel ten spółka zamierza osiągnąć poprzez dalsze budowanie i podnoszenie jakości portfela nieruchomości komercyjnych – biur i centrów handlowych – przeznaczonych na wynajem. Równie ważna będzie działalność deweloperska na rynku mieszkaniowym i zwiększenie zaangażowania w tym sektorze nieruchomości – mówi. Łączna powierzchnia zaplanowanych inwestycji to ok. 1,2 mln mkw., a planowane nakłady na ich realizację to ponad 5 mld zł.

Echo planuje zakup gruntów pod przyszłe inwestycje. – Cały czas analizujemy rynek pod kątem nabywania atrakcyjnych gruntów pod realizację mieszkań, biur, hoteli i centrów handlowych. Interesują nas najlepsze lokalizacje w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców. W ciągu tego roku Echo planuje wydać 100 mln złotych na poszerzenie banku ziemi – powiedział Piotr Gromniak. Finansowanie tych planów spółka zamierza pozyskiwać przede wszystkim poprzez kredyty celowe dla spółek zależnych, z kredytów bieżących i obrotowych, a także poprzez program emisji obligacji, z którego spółka korzysta od 2004 roku.

Po I kwartale 2010 roku przychody netto Echo Investment SA wyniosły ponad 114 mln zł, w tym 17,2 mln zł z nieruchomości biurowo-hotelowych. W tym okresie spółka poniosła łączne koszty w wysokości 52,2 mln zł, z czego 7,3 mln zł wydano na projekty biurowo-hotelowe. Całkowity zysk netto osiągnął poziom blisko 30 mln zł. Całkowita wartość aktywów spółki wynosi 4,2 mld zł.

Echo Investment SA to jedna z największych firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Od 1996 roku spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do dzisiaj firma zrealizowała w 28 miastach Polski blisko 90 projektów o łącznej powierzchni ok. 730 tys. mkw. Firma prowadzi również inwestycje w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie.

 

Opublikowano: 17.06.2010
Aktualizacja: 17.06.2010