[SPECJALNIE DLA NAS] Po znakomitym dla naszej spółki 2019 roku oraz początku 2020, który rozpoczęliśmy z jeszcze większym rozpędem, szybko musieliśmy zmienić strategię działania ze względu na napływające z Azji niepokojące wieści o koronawirusie. Od początku byliśmy przekonani, że ta sytuacja prędzej czy później będzie miała wpływ na rynek hotelowy w Europie i Polsce, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak silnie skutki będą odczuwane już niebawem na całym świecie – powiedział w komentarzu do naszego specjalnego wydania „Rynek Hotelarski w Polsce – Raport 2020” Gheorghe Marian Cristescu, prezes zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego.
Rok 2020 z dzisiejszej perspektywy będzie wymagał od nas dużej mobilizacji, aby zamknąć go z wynikiem pozytywnym, zabezpieczając jednocześnie miejsca pracy dla naszych pracowników. Tak jak nieraz wspominałem — to nie mury stanowią prawdziwą wartość firmy, tylko jej pracownicy. Skoro przez tyle lat udało się zbudować taki świetny zespół fachowców, to chcemy nadal z nimi rozwijać naszą firmę. To, co pozostało niezmienne to plany inwestycyjne spółki, które zostały zintensyfikowane, a prace idą pełną parą. Niedługo kończymy przed czasem remont hotelu Courtyard. Rozwijamy również w dalszym ciągu naszą współpracę strategiczną ze spółką PHN, z którą obecnie dzierżawimy hotel Regent Warsaw oraz intensyfikujemy prace związane z inwestycją w Międzywodziu czy w Warszawie, gdzie pod szyldem marki Vīb będą funkcjonowały Apartamenty Zgoda. Ponadto, wybraliśmy firmę architektoniczną, która przygotowała projekt hotelu Royal Le Méridien w Krakowie. Informowaliśmy także o podpisaniu umowy z siecią Best Western oraz Marriott International na gruntowny remont pięciu hoteli z grupy PHH. Kolejną ważną inwestycją naszej grupy będzie budowa wspólnie z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym akademika o podwyższonym standardzie w Szczecinie. Poszukujemy nowych inwestycji i widzimy, że budowa nowoczesnych akademików ma w sobie bardzo duży potencjał. W ciągu najbliższych trzech lat będziemy chcieli realizować kolejne podobne inwestycje.
RYNEK HOTELARSKI W POLSCE RAPORT 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<
Podczas pandemii skupiliśmy się na wsparciu społeczeństwa i myślę, że zdaliśmy ten egzamin. Otrzymaliśmy bardzo dużo wyrazów wdzięczności i szacunku od społeczności medycznej, ale również od różnych innych środowisk. Dzięki naszym działaniom prospołecznym, które były bardzo widoczne na polskim rynku, udało nam się wzmocnić pozytywny obraz hotelarzy. Z naszej strony była to pewnego rodzaju misja, którą spełniliśmy. Wraz z zespołem włączyliśmy się również we wsparcie rynku turystycznego i hotelarstwa, a w rozmowach z ministerstwem rozwoju i finansów, wspólnie z innymi znakomitymi kolegami z rynku turystycznego udało nam się wiele osiągnąć dla branży. Jesteśmy w pełni świadomi, że bez takiego wsparcia, jakim była tarcza antykryzysowa oraz finansowa wiele podmiotów hotelarskich już dzisiaj przestałoby istnieć. W tym momencie, w którym się znaleźliśmy, należy również odróżnić sytuację hoteli miejskich, biznesowych od turystycznych. Ten sezon wakacyjny jest dość łaskawy dla tych ostatnich i obserwujemy wzmożoną aktywność turystów.
Niestety biznesowe obiekty działają tylko na 10-20 proc. swoich możliwości i bez dalszych etapów odmrożenia nie jesteśmy sami w stanie zmienić tej sytuacji. Jest to mocno uzależnione od decyzji odmrożenia wyjazdów służbowych, delegacji i organizowania większych szkoleń przez firmy korporacyjne. Obowiązkiem hotelarzy jest dzisiaj przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo i zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych zarówno dla gości, jak i pracowników, aby zminimalizować ryzyko zakażeń. Musimy pokazać, że w hotelach można przebywać bezpiecznie, zarówno prywatnie, jak i służbowo. Pokładam również wielkie nadzieje w związku z bonem turystycznym. Jako współinicjator tego programu będę śledził, jaki będzie miał wpływ na zwiększenie sprzedaży w hotelach. Liczymy przede wszystkim na to, że będzie oddziaływał na hotele turystyczne, najlepiej po wysokim sezonie. Liczę również na city break w hotelach miejskich. Jeżeli chodzi o perspektywy hotelarstwa w następnych latach, to duże nadzieje pokładamy w Krajowym Programie Odbudowy, który powstaje przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Widzę szanse na kolejne innowacje i modernizacje naszej firmy. Zgłosiliśmy już kilka projektów związanych z budżetem tego programu i czekamy na decyzje dotyczące ich finansowania.
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.