Hotel Garamond, a Tribute Portfolio w Krakowie oficjalnie otwarty

Udostępnij artykuł

14 grudnia br. Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele oficjalnie otworzył butikowy hotel Garamond, a Tribute Portfolio w Krakowie, na Starym Mieście. To pierwszy w Polsce obiekt tej marki. Nasza redakcja również miała przyjemność uczestniczyć w uroczystości.

Hotel Garamond, a Tribute Portfolio w Krakowie oficjalnie otwarty

Hotel powstał przy ulicy świętego Marka 37, w odległości zaledwie kilkuset metrów od krakowskiego Rynku Głównego, tuż przy Plantach, w odrestaurowanej kamienicy.

Gala otwarcia

Galę otwarcia poprowadziła Beata Czernecka – piosenkarka i aktorka „Piwnicy pod Baranami”, a punktem kulminacyjnym był występ Jacka Wójcickiego. Honorowym gościem był jedyny spadkobierca Michaliny Dąbrowskiej, żony Mariana Dąbrowskiego – Adam Radzikowski. Goście mieli okazję poczuć ducha historii w hotelowych wnętrzach oraz wypróbować menu restauracji Kuryer, której szefem kuchni jest Paweł Pamuła. To obecnie jedyne miejsce w Krakowie z przedwojenną kuchnią, w klimacie eleganckich wnętrz krakowskich restauracji lat 30. ubiegłego wieku. Na zakończenie wieczoru został odegrany hejnał – jeden z symboli Krakowa, tradycyjnie odgrywany na cztery strony świata, w tym na północ dla gości.

Historia obiektu

Z budynkiem wiąże się niezwykła historia. Jego budowę rozpoczął w 1938 roku hrabia Adam Potocki z krzeszowickiej linii Potockich – właścicieli m.in. Pałacu pod Baranami, pałacu w Krzeszowicach i bogatej kolekcji sztuki. Rok później kamienicę od Potockiego odkupił Marian Dąbrowski – największy magnat prasowy w międzywojennej Polsce, twórca i redaktor naczelny ogólnopolskiego, najpopularniejszego wówczas dziennika „Ilustrowany Kuryer Codzienny”, który wkrótce stał się koncernem prasowym o tej samej nazwie wydającym wiele innych tytułów. Elegancka czcionka używana w jednym z jego czasopism – tygodniku „Światowid” – stała się inspiracją dla nazwy hotelu. Do okresu międzywojennego, stylu art déco i barwnej postaci Dąbrowskiego nawiązuje cała koncepcja hotelu. Zamiast standardowej numeracji, piętra zostały nazwane tytułami czasopism wydawanych przez koncern IKC, w lobby można podziwiać zdjęcia Mariana Dąbrowskiego i jego firmy, oryginalne egzemplarze wydawanych przez „Ikaca” czasopism, maszyny do pisania, zabytkowy gramofon i radio. Recepcjoniści noszą uniformy nawiązujące do mody dwudziestolecia międzywojennego, z głośników sączy się muzyka tego okresu – także tenora Jana Kiepury, z którym Dąbrowski pragnął wyswatać swoją córkę – a w restauracji Kuryer czeka krem z raków i inne specjały międzywojennej krakowskiej kuchni. Ta historia ma wiele wątków, które należy przypomnieć i pielęgnować. Hotel chce wskrzesić organizowany przez Dąbrowskiego coroczny bieg dookoła Plant, przywrócić nagrodę dziennikarską jego imienia i stworzyć upamiętniający go skwer przy Pałacu Prasy – dawnej siedzibie Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

ŚWIAT HOTELI – WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

O hotelu

Garamond wpisuje się w strategię marki Marriotta Tribute Portfolio – butikowych, niezależnych hoteli z charakterem, opowiadających własną historię. Obiekt posiada 53 pokoi w czterech kategoriach – w tym z balkonami. Zostały urządzone w stylu art déco, w kolorach granatu i miedzi. Restauracja Kuryer mieszcząca około 35 osób serwuje śniadania w formie oryginalnej trzypiętrowej etażerki, z sokiem ze świeżych pomarańczy na wzór ulubionego napoju Mariana Dąbrowskiego oraz mini bufetem z kolorowymi przekąskami. W porze wieczornej – kuchnię międzywojenną z elementami krakowskiej – słynną maczankę oraz awanturkę. Hotel posiada także niewielkie patio. Za projekt budowlany odpowiada pracownia Lewicki&Łatak z Krakowa, a za projekt wnętrz krakowska pracownia FØB!a design prowadzona przez Izabelę Fluder-Wiąk. Garamond to obiekt tylko dla osób dorosłych, ceniących sobie połączenie nuty historii w nowoczesnym wydaniu oraz bliskość najważniejszych atrakcji miasta.

Zarówno za uruchomienie, jak i dalsze zarządzanie hotelem Garamond odpowiada Portfel Inwestycyjny Apartamenty & Hotele, który jest certyfikowanym operatorem sieci Marriott i prowadzi już m.in. największy w Europie AC Hotel by Marriott Krakow oraz kilka innych obiektów.

Źródło: PI

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 15.12.2022
Aktualizacja: 19.12.2022