Hotelowe łóżko – ergonomia przede wszystkim

Udostępnij artykuł

Francuskie przysłowie mówi, że tym jest sen dla umysłu, czym żywność dla ciała. Sen należy do podstawowych potrzeb naszego organizmu. Po przespaniu nie tylko odpowiedniej liczby godzin, ale też pod warunkiem zapewnienia sobie odpowiedniej jakości snu, budzimy się rano wypoczęci, rześcy i gotowi na kolejny dzień. Dziś światowe trendy kładą duży nacisk na zdrowie poprzez sport, zdrową dietę – ale jutro należy do dbałości o sen.

Łóżko hotelowe a domowe
Czym różni się noc spędzona w hotelu od nocy w domu? Przede wszystkim tym, że spędzając noc w nowym dla nas miejscu pojawiają się bodźce, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. W domu zapominamy o przejeżdżającym nieopodal pociągu i nie jest on w stanie nas obudzić, przyzwyczajamy się do oświetlenia na ulicy, które wpada i rozjaśnia nam sypialnię, znamy nasz materac, poduszkę, kołdrę – nasze łóżko. I paradoksalnie, nawet jak nie jest ono dobrej jakości lub jest już wiekowe – nasze ciało odcisnęło na nim przez lata swój kształt i jest dobrze dopasowane do nas, a my do niego.

Sytuacja ma się całkowicie inaczej podczas nocy w hotelu. Przecież gość nie śpi na tyle często w danym hotelu, aby przyzwyczaić się do łóżka. Co więc zrobić, aby goście hotelowi nie cierpieli na bezsenność? Wyposażyć pokój w dobre łóżko! Gość hotelowy większość czasu spędza na łóżku: nie tylko na nim śpi, ale też siedzi i leży, oglądając telewizję, czytając, pracując na laptopie, potrafi na łóżku też zjeść np. kolację.
Stwórzmy przyjazne miejsce na te wszystkie czynności – łóżko jest w końcu centralnym miejscem w pokoju hotelowym. Oczywiście funkcje łóżka różnią się w hotelach o różnych przeznaczeniach: inaczej musi być zaplanowany pokój w pensjonacie wakacyjnym, a inaczej w hotelu miejskim. W tym drugim stanowi ono najważniejszy element wśród wszystkich sprzętów w pokoju, dlatego dziś zajmiemy się takim właśnie łóżkiem.
Do schematycznego opisania funkcji, rodzajów, modeli łóżek hotelowych spełniających potrzeby, wymagania i oczekiwania dzisiejszych hoteli i ich gości, wykorzystam teorię trzech „e”: ekonomicznie, ekskluzywnie i zawsze ergonomicznie. Ergonomia to priorytet – najważniejsza cecha. Każde łóżko, tanie czy drogie, drewniane czy tapicerowane musi być po prostu wygodne i pozwalać dobrze się wyspać. Wszystkie poniższe informacje dotyczą tylko takich rozwiązań.

Łóżko ekskluzywne
Hotele trzy- i więcej gwiazdkowe wyposażone są ekskluzywnie. Dotyczy to także łóżek. Skąd bierze się ich ekskluzywność? Po pierwsze wygląd: pościel – w grę wchodzi tylko śnieżnobiała z naturalnych włókien (przynajmniej w przewadze), narzuta – w kolorze współgrającym z innymi tkaninami w pokoju.

Po drugie wymiary: długość nie może być nigdy mniejsza niż 200 cm. Szerokość łóżka pojedynczego wynosi minimum 90 cm, ale w przypadku hoteli wyższej klasy pokój jednoosobowy powinien być wyposażony w szersze łóżko – na przykład 140 lub 160 cm – istnieje wtedy możliwość przenocowania dwóch osób. Wysokość – im łóżko wyższe tym postrzegane jako bardziej luksusowe – powierzchnia spania na 60–65 cm ponad podłogą daje wrażenie leżenia na królewskim łożu (standardowe łóżka w domu są wysokie na około 40 cm). Taką wysokość uzyskuje się dzięki warstwowości, o której wspomnę za chwilę. Wysokość wezgłowia również powinna być imponująca – 150–180 cm – staje się wtedy również elementem dekoracyjnym na ścianie.

Po trzecie: komfort – materac jest miękki (miękkie w odczuciu naszym to coś bardziej luksusowe niż twarde) i dobrze podpiera nasz kręgosłup i nasze ciało. Do tego oddycha – podczas snu pocimy się, więc od materaca i kołdry zależy, czy będziemy się w nocy czuć sucho i komfortowo. Wezgłowie też powinno być miękkie, tapicerowane tkaniną lub skórą.

Takie funkcje spełnia łóżko warstwowe, zwane także kontynentalnym. Składa się ono z materaca bazy, jest to materac sprężynowy, najczęściej bonellowy na ramie nośnej wykonanej z drewna lub metalu i na nóżkach. Na nim układa się kolejny materac. W przypadku górnego materaca mamy większy wybór: może to być bonell albo sprężynowy kieszonkowy, może być z wkładkami filcowymi lub kokosowymi (one usztywniają konstrukcję). Układ materac na materacu daje pożądaną miękkość przy zachowaniu dobrego podparcia. Na górze układamy materac wierzchni, tzw. toperem. Cienki na 3 do 5 cm materacyk wykonany z pianki wysokiej jakości odpowiada za wygodę pierwszego kontaktu z ciałem. Mogą być one zrobione z pianki masującej, poprawiającej krążenie, z lateksu (pianki z naturalnego mleczka kauczukowego), z pianki wysokosprężystej lub pianki termoelastycznej (dopasowującej się do naszego ciała pod wpływem nacisku i temperatury). Ostatnią i najcieńszą warstwą jest nakładka ochronna – wykonana z bawełnianej przepuszczającej powietrze tkaniny, z gumkami na narożnikach do łatwego i szybkiego mocowania. Nakładkę można prać w temperaturze 95 stopni Celsjusza, co jest gwarancją higieniczności. Cena takiego łóżka o szerokości 160 cm wraz z wezgłowiem tapicerowanym to wydatek przynajmniej 1750 zł.

…i ekonomiczne
Teraz czas na łóżko ekonomiczne. Jak najbardziej zrozumiałe jest to, że tańsze hotele będą posiadały w pokojach tańsze wyposażenie. Konieczność znalezienia rozwiązania nieprzekraczającego konkretnej kwoty nie może jednak przysłonić podstawowych i koniecznych cech łóżka. Nawet w hotelu, gdzie noc kosztuje poniżej 100 zł, gość chce się wyspać i nie chodzi mu tylko o przysłowiowy „dach nad głową”, ale też o wygodny i smaczny sen. Zestaw spełniający te wymagania może się składać z wybranych elementów łóżka warstwowego. Podstawowe miejsce do spania może stanowić materac sprężynowy na ramie na nóżkach (wyższych niż w przypadku dwóch materaców na sobie). Rozwiązanie to jest podobne do rozwiązań znanych z domu, czyli materaca włożonego do ramy łóżka wykonanej z drewna lub płyty wiórowej, ale o tyle lepsze, że rezygnujemy z twardych części (oskrzyń). Oskrzynie drewniane przeszkadzają również w zsuwaniu dwóch łóżek pojedynczych – między materacami powstaje przerwa około 4cm. Materace z ramą wewnętrzną można zsunąć tworząc jedną wielką powierzchnię do spania. W tym miejscu warto wspomnieć o nóżkach z kółkami oraz specjalnych systemach zaciskowych, które pozwalają jednej pokojówce na swobodne manewrowanie łóżkami i łączenie ich w jedno. Elementem obowiązkowym jest nakładka ochronna na wierzchu (pod prześcieradłem) pozwalająca zachować pełną higienę i przedłużająca żywotność materaca.

Często spotykam się z chęcią zakupu nakładki wodoodpornej, myślenie o ochronie materaca idzie w takim przypadku zbyt daleko. Prawdą jest, że nieroztropny gość wylewający jakikolwiek płyn na łóżku przykrytym nakładką nieprzepuszczającą wody nie jest w stanie zabrudzić tak chronionego materaca, ale prawdą jest też, że komfort spania na takim łóżku maleje. A przeprowadzone rozmowy z osobami często śpiącymi w hotelach uświadomiły, że duża część z nich po prostu wyciąga taką nakładkę spod prześcieradła. Ta przesadna ochrona materaca wtedy i tak nie działa. Najprostsze wygodne łóżko jednoosobowe może kosztować od 365 zł (bez wezgłowia).

Cztery kombinacje materaca
W obu przypadkach należy dbać o przedłużenie żywotności materaca. Punktem wyjścia jest przede wszystkim wysoka jakość zakupionego przedmiotu i użytych do jego produkcji komponentów. Jednak oprócz ochrony przed zabrudzeniem ważne jest, aby materac podczas użytkowania był odwracany – sprężyny ugniatane w taki sam sposób w długim okresie odkształcają się. Cztery razy w roku powinno się materac obrócić – góra-dół, nogi-głowa i znowu góra-dół, nogi-głowa – daje to 4 kombinacje. W dobrych materacach wyszyte są cyferki na każdym rogu od 1 do 4, co ułatwia obsłudze pokoju na kontrolowane obracanie materaca co kwartał, a tym samym wydłużanie żywotności.

Autor – Marcin Lorych, wHotelu.com – jest właścicielem firmy wHotelu.com oferującej wyposażenie pokoi hotelowych.
 

Opublikowano: 08.06.2010
Aktualizacja: 08.06.2010