Iwonicz: modernizacja zabytkowych sanatoriów

Udostępnij artykuł

W ramach inwestycji zaplanowano podobne roboty budowlane w obu sanatoriach, m.in.: remont pokrycia dachowego, przebudowę ścian zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej, izolację termiczną stropów oraz wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Dodatkowo w budynku Biały Orzeł planuje się przebudowę łazienki dla niepełnosprawnych oraz kuchni. Termin składania ofert mija 20 maja 2010 roku.

Sanatorium Biały Orzeł dysponuje bazą noclegową na 118 miejsc w pokojach dwu- i trzyosobowych z łazienkami. W budynku znajduje się również stołówka z salą restauracyjną. Ustronie to 16 miejsc noclegowych w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych z pełnym węzłem sanitarnym.

W skład Uzdrowiska Iwonicz wchodzi osiem obiektów, w tym cztery sanatoria dla łącznie 520 kuracjuszy. Spółka oferuje także usługi z zakresu obsługi hotelowo-restauracyjnej, szkoleń i konferencji oraz organizacji imprez okolicznościowych. Uzdrowisko prowadzi zakład przyrodoleczniczy, wodolecznictwo, kinezyterapię, centrum spa i odnowy biologicznej, w którym świadczone są usługi z zakresu spa & wellness. Przychody spółki za 2008 r. wyniosły 15,92 mln zł. Iwonicz jest właśnie w trakcie prywatyzacji. Na początku kwietnia br. Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło, że wkrótce zaprosi inwestorów do składania ofert na nabycie udziałów spółki.

Iwonicz Zdrój położony jest w południowo-wschodniej części Polski w województwie podkarpackim. Największe bogactwo uzdrowiska stanowią lecznicze wody mineralne, które służą do kuracji pitnych i kąpielowych oraz do produkcji iwonickiej soli leczniczej i kosmetyków Iwoniczanka (płyn do kąpieli, sól do kąpieli, balsam do ciała, peeling solny, żel pod prysznic). Kosmetyki z serii "Prosto z natury" (antycellulitowa emulsja do ciała, szampon przeciwłupieżowy, sól i krem do zmęczonych stóp) otrzymały I miejsce i Złotą Pieczęć Natury 2009 za Najlepszy Kosmetyk Naturalny.