Kiedy zostaną otwarte hotele i restauracje?

Udostępnij artykuł
Od 20 kwietnia rząd zacznie znosić dotychczasowe obostrzenia. Proces ten będzie podzielony na cztery etapy. Daty wejścia w życie kolejnych będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań. W etapie drugim ma nastąpić otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami, a dopiero w trzecim gastronomia, a dokładnie umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami.

Na wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego poinformowano o planach znoszenia dotychczasowych zakazów. Szef rządu mówił, że tę nową rzeczywistość można opisać “Zasadą trzech I”. Izolacja, identyfikacja i informatyzacja – powiedział.

Najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa:
  • zachowanie dwumetrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
  • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
  • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
  • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.
PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020
Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 mkw. wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez cztery.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 mkw. na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 mkw. powierzchni
Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych
  • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze. Pamiętajmy jednak, że przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

  • Kult religijny – jedna osoba na 15 mkw.

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na jedną osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 mkw. powierzchni.

  • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni dwumetrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

  • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
  • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
  • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Oznacza to, że rząd będzie mógł zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – MARZEC 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <
DRUGI ETAP
Działalność gospodarcza:
  • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
  • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
Życie społeczne
  • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk
TRZECI ETAP
Działalność gospodarcza:
  • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
  • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
  • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
Życie społeczne
  • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
  • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.
CZWARTY ETAP
Działalność gospodarcza:
  • Otwarcie salonów masażu i solariów
  • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
Życie społeczne
  • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Mateusz Morawiecki podkreślił, że decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. Wskazał, że w dalszym ciągu bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad – zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie i izolacji w zależności od sytuacji. To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata – powiedział minister.

Dodał, że rząd nie może doprowadzić do złego stanu polskiej gospodarki. Jeżeli tak by się stało, ludzie będą umierali na inne choroby – onkologiczne, choroby sercowo-naczyniowe i choroby rzadkie. Medycyna jest związana z finansami na całym świecie, w Polsce również. Dlatego w perspektywie roku, czy półtora nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację w tak długim czasie, musimy wprowadzić zasady możliwie bezpiecznego funkcjonowania – podsumował szef resortu zdrowia.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 16.04.2020
Aktualizacja: 15.05.2020