Menu na grilla. Trendy grillowe 2017

Udostępnij artykuł
Menu grillowe i grillowy catering cieszą się coraz większą sympatią gości restauracji oraz osób organizujących imprezy na świeżym powietrzu. Wraz z popularnością potraw przyrządzanych na ruszcie rosną też wymagania klientów. Typowe dania, takie jak kiełbaska, szaszłyk czy karkówka, to już za mało, aby ich usatysfakcjonować. Warto zaskoczyć gości, serwując doskonałe grillowe menu, zgodne z najnowszymi trendami kulinarnymi.

Jakie mięso wybrać na grilla i jak je przygotować zgodnie z trendami 2017?

Dania z grilla wniosą do każdej restauracji atmosferę lata i wakacji. Zapach przyrządzanych potraw nie tylko może, ale nawet powinien być wyczuwany przez twoich gości. Jak przyprawić mięso na grilla, aby było nie tylko pyszne, ale też aromatyczne? Kluczem jest przygotowanie odpowiedniej marynaty. Warto skorzystać z ciekawego kulinarnego trendu na rok 2017, jakim jest powrót do kuchni etnicznych. Zgodnie z nim należy śmiało sięgać po tradycyjne przepisy na marynaty z różnych stron świata. Wybór jest naprawdę szeroki. Można przygotować portugalską pikantną marynatę piri piri, łagodną indyjską marynatę na bazie jogurtu czy znaną na Dalekim Wschodzie marynatę satay o charakterystycznym smaku orzechów ziemnych.

W grillowym menu nie może zabraknąć klasycznych pozycji, takich jak opiekane skrzydełka, burgery czy stek wołowy. Zasada jest prosta: na ruszcie może znaleźć się dowolne mięso, pod warunkiem że jest świeże i pochodzi od sprawdzonych dostawców.

 

Ryba z grilla – co musisz wiedzieć, aby doskonale ją przyrządzić

Kolejnym trendem kulinarnym 2017 są przygotowywane na różne sposoby ryby. Zatem nie może ich zabraknąć w grillowym menu. Ryby, podobnie jak inne mięsa na grilla, muszą prezentować najwyższą jakość. To, że ryby są gorszej klasy, będzie w przypadku potraw grillowych natychmiast wyczuwalne. Warto też wiedzieć, że obecnie wśród konsumentów rośnie świadomość tego, że istotne jest nie tylko doskonałe przyrządzenie, ale też sposób połowu ryb. Dlatego, gdy serwuje się gościom ryby, trzeba być przygotowanym na pytania o ich pochodzenie. Dobre sklepy, w tym Makro, pozyskują ryby wyłącznie z najlepszych łowisk. Ich mięso jest badane i poddawane szczegółowej kontroli. Pochodzenie każdej ryby sprzedawanej w Makro można sprawdzić w dokumencie zawierającym informację o czasie i miejscu połowu, a nawet dane kutra, na którym została złowiona.

Każdy, kto grillował ryby, wie, że wymaga to dużej delikatności i wyczucia. Nie ma mowy o długotrwałym moczeniu mięsa ryb w marynacie. Ryba musi być opiekana stosunkowo krótko i przyprawiona tuż przed podaniem. Grillowanie ułatwi specjalny koszyczek do opiekania ryb, dzięki któremu mięso się nie rozpadnie.

Ciekawym trendem na bieżący rok jest grillowanie ryb na deseczce z drewna cedrowego. Przed użyciem deskę trzeba namoczyć, aby pod wpływem wysokiej temperatury nie sczerniała. Należy jednak pamiętać, że czas przygotowania ryby w taki sposób będzie dłuższy.

Jak grillować warzywa i przygotować wegetariański grill

Ważnym trendem w bieżącym roku jest zdrowa żywność, super foods oraz przede wszystkim podawane na różne sposoby warzywa. Szczególnie te ostatnie są z roku na rok coraz popularniejsze. Specjaliści prognozują, że niedługo zastąpią one owoce jako składnik jogurtów. Zatem w grillowym menu nie może zabraknąć warzyw. Jak je przygotować? Twarde, jędrne jarzyny możesz opiekać bezpośrednio na ruszcie. Do mniejszych, miękkich użyj aluminiowej tacki lub zapakuj je w zawiniątka z folii aluminiowej. Dzięki takiej metodzie możesz nadać warzywom dodatkowych aromatów z różnych kuchni etnicznych. Doskonale będą smakować pomidory w stylu śródziemnomorskim z oregano lub bazylią i oliwą z oliwek albo cebulki i marchewki z masłem, przywodzące na myśl naszą rodzimą kuchnię.

Warto używać warzyw nie tylko jako przystawek, ale też przygotowywać z nich wegetariańskie dania główne. Sprawdź, jak przygotować poszczególne rodzaje warzyw do grillowania oraz ile czasu warzywa powinny leżeć na ruszcie.

Ciekawą propozycją na samodzielną potrawę są warzywa łączone z serem. Skorzystaj z innego trendu, jakim jest włączanie do potraw serów kozich i owczych. Dobrą ofertą dla wegetarian mogą być też samodzielnie grillowane sery, np. wędzony i pleśniowy z dodatkiem konfitur.
Układając menu, należy pamiętać także o gościach preferujących kuchnię wegańską. Doskonałym zamiennikiem sera w tego typu daniach będzie grillowane tofu.

Owoce z grilla na deser

Rok 2017 przyniósł modę na zdrowe desery. Chcąc zaserwować gościom słodkości prosto z grilla, najlepiej podać im owoce. Mogą to być opiekane na tackach plastry owoców egzotycznych, na przykład ananasy czy brzoskwinie. Innym pomysłem są łódeczki z grillowanych bananów. Wystarczy naciąć ich skórkę, rozchylić i położyć na ruszcie nacięciem do góry. W miąższ banana można dodatkowo włożyć kostki czekolady. Najlepsza będzie ekologiczna, surowa czekolada z nasion kakaowca.

Obowiązkowym dodatkiem do deserów w tym roku jest kokos. Można śmiało dodawać go do grillowanych owoców, na przykład w postaci wiórków.

Gadżety do grillowania – praktyczne i efektowne

Dobrego menu czy cateringu grillowego nie da się przygotować bez odpowiednich gadżetów. Przede wszystkim warto zainteresować się aluminiowymi tackami. Dzięki nim tłuszcz z potraw nie będzie kapał na ogień i opiekane potrawy nie przesiąkną aromatem poprzednich. Do przygotowania ryb, drobnych kawałków mięsa i warzyw niezbędne są odpowiednie kosze z małymi oczkami, dzięki którym potrawa się nie rozpadnie. Z kolei drób powinien być pieczony w specjalnej brytfannie.


Dzięki szczypcom grillowym można swobodnie przekładać potrawy bez ryzyka, że zostaną one uszkodzone. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk tych narzędzi o różnych rozmiarach, tak aby móc swobodnie chwycić każdą potrawę. Na przykład do niewielkich kawałków jedzenia wskazane są długie, zwężające się szczypce, dzięki którym można bezpiecznie i precyzyjnie chwycić nawet małe warzywa lub owoce. Oczywiście nie można zapomnieć też o szpikulcach. Są one niezbędne do wszelkiego rodzaju szaszłyków.

Chcąc przygotować dla swoich gości różnorodne, grillowe menu, należy zainteresować się ofertą patelni grillowych. Są one niezbędne do przygotowania produktów, które mają płynną konsystencję. Bez nich nie będzie możliwe przygotowanie pysznych dodatków z serem lub karmelizowanie cukru. Jeśli natomiast planujesz przygotować grillowe menu w amerykańskim stylu, zaopatrz się w prasę do burgerów, przy pomocy której nadasz im pożądany kształt.

Kolejną ważną sprawą, o której należy pamiętać, jest sposób rozpalania grilla. W przypadku użycia rozpałki chemicznej należy czekać z położeniem potraw na ruszt do momentu, aż całkowicie się ona wypali. W przeciwnym razie może zepsuć zapach potraw. Dlatego ciekawym sprzętem, którym powinien zainteresować się każdy szef kuchni, jest rozpalacz kominowy. To rodzaj metalowego cylindra, do którego sypie się brykiet, a następnie podpala go od dołu. Gorące powietrze szybko się rozprzestrzenia, powodując skuteczne rozżarzenie brykietu w krótkim czasie.

Ostatnie, lecz nie najmniej ważne jest bezpieczeństwo osoby obsługującej grilla. Pracownik stojący przy ruszcie powinien być zaopatrzony w akcesoria ochronne zapobiegające oparzeniom. Niezbędne są łyżki z długim uchwytem oraz przede wszystkich rękawice ochronne. W sklepach dostępne są specjalne rękawice, które chronią nie tylko dłoń, ale także całe przedramię.

Sprawdź najnowszą ofertę promocyjną Makro

Artykuł powstał we współpracy
z MAKRO Cash and Carry

 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 24.04.2017
Aktualizacja: 11.03.2019