Spadek nakładów na inwestycje w horeca

Udostępnij artykuł

Natomiast wartość inwestycji rozpoczętych w 2009 r. wyniosła 302 mln zł, co stanowiło wzrost o 44,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego – czytamy w roporcie o rynku hotelowym opracowanym przez Instytutu Turystyki i Wiadomości Turystyczne.

Jak wynika z ubiegłorocznych badań firmy Hotelon, publikowanych w Raporcie Rynek Hotelarski 2009, w 2008 roku w powstanie kolejnych hoteli zaangażowano ponad 2 miliardy złotych. To znacznie więcej niż w latach poprzednich. W 2007 roku wartość inwestycji oszacowano na około 1,4 mld zł, co oznacza około 37- proc. wzrost w 2008 roku. W stosunku do poprzedniego roku wystąpiły jednak poważne przesunięcia w geografii tych inwestycji. W poprzednich latach królowało pod tym względem województwo małopolskie, a w ostatnim badanym roku województwo dolnośląskie.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec lipca 2009 r. w Polsce były zarejestrowane 6992 turystyczne obiekty zbiorowego zakwaterowania, wśród których 4989 oferowało wypoczynek całoroczny. Baza noclegowa objęta badaniem GUS obejmuje 18 rodzajów obiektów zbiorowego zakwaterowania, z których 2836 to obiekty hotelowe. Wśród obiektów hotelowych najliczniejszą grupę stanowiły hotele – 1634.

 

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 18.06.2010
Aktualizacja: 18.06.2010