Aleksander Baron i Agnieszka Kraszewska otwierają restaurację w Krakowie

Udostępnij artykuł

Kapłony i szczeżuje à la carte – to nazwa restauracji, która 1 marca otworzy się na krakowskim Kazimierzu. Miejsce prowadzą wspólnie Aleksander Baron oraz Agnieszka Kraszewska, a za kartę win odpowiedzialny jest sommelier Jan Sierszuła. Restauracja będzie serwowała klasyczną kuchnię polską i kuchnię Żydów polskich.

Aleksander Baron Agnieszka Kraszewska
Agnieszka Kraszewska i Aleksander Baron

Z końcem stycznia br. Aleksander Baron zakończył współpracę z warszawskim wine barem Frank, gdzie był szefem kuchni od lutego 2022. 1 marca, wraz z partnerką biznesową Agnieszką Kraszewską otwiera restaurację Kapłony i szczeżuje na krakowskim Kazimierzu. Nazwa miejsca nawiązuje do książki Magdaleny Kasprzyk-Chevriaux i prof. Jarosława Dumanowskiego pt.: “Kapłony i szczeżuje”, a dopisek “à la carte” – do 15-letniej historii lokalu gastronomicznego, który mieścił się pod tym samym adresem, przy ulicy Izaaka 7.

Sezonowe menu z lokalnymi produktami

Kuchnia, którą Aleksander Baron zaprezentuje swoim nowym lokalu, to klasyczna kuchnia polska i kuchnia Żydów polskich, często postrzegane przez niego jako coś nierozłącznego. Cześć karty składa się z dań doskonale znanych i lubianych, a część przywraca dania zapomniane, czy takie, które do tego stopnia zniknęły z naszych stołów, że będą bardzo ciekawym odkryciem. Nie zabraknie też miejsca na odrobinę kreacji Aleksandra, ale jak sam mówi, będzie trzymał się blisko tradycji “by właśnie tu w Krakowie, stworzyć mekkę kuchni polskiej”.

Menu oparte jest na sezonowych składnikach, dlatego część karty będzie się zmieniać co miesiąc. Kiedy to możliwe, zespół restauracji będzie współpracować z małymi producentami, wspierając w ten sposób ludzi, którzy żyją z pracy swoich rąk, a w zamian za to dostając najlepszej jakości, często niepowtarzalny produkt.

Karta menu jest krótka, dzięki czemu goście mogą być sprawnie obsługiwani, a restauracja wpisuje się bliski jej trend nie marnowania jedzenia. 

Wśród pozycji znajdziemy m.in. szafranowy rosół z kapłona z zacierkami z samopszy, flaki po warszawsku, jesiotra w sosie szarym czy pierogi nadziewane mięsem z kapłona.

Karta win z francuskimi klasykami

Karta win ułożona została przez sommeliera Jana Sierszułę. Jej domeną jest duży wybór szampana, również takiego w bardzo atrakcyjnych cenach. W karcie widać przewagę francuskich klasyków, nie zabraknie m.in. wybitnych Burgundów.

Karta jest jednak zrównoważona i nie tylko Francją stoi, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Są wina polskie, między innymi z zaprzyjaźnionych winnic Dom Bliskowice czy Winnicy Wieliczka, która specjalnie dla Kapłonów zabutelkowała Rieslinga. Poza tym w karcie znajdą się etykiety win naturalnych z Czech i Słowacji. Nie zabraknie Tokaju, którego Polska historycznie była olbrzymim odbiorcą. W karcie zawsze znajdzie się miejsce na wino koszerne, wszak restauracja mieści się na Kazimierzu.

Polskie cydry, destylaty, nalewki

W ofercie restauracji Kapłony i Szczeżuje znajdą się cydry z mazurskiej cydrowni Kwaśne Jabłko, a także wybór polskich wódek, destylatów i nalewek. Pojawią się duże i znane polskie marki jak Chopin, a z drugiej strony alkohole produkcji niemalże butikowej, często o bardzo niskich nakładach takie jak Frant – destylat z miodu, Ćma – destylat z cydru, koszerna śliwowica Lelowska, czy bliski “Krakowowi” Destyl – destylat ukazujący się w różnych wersjach, od alkoholu winogron po serwatkę.

Na podstawie tych alkoholi Baron ułożył bardzo krótką ale treściwą kartę koktajli, w której operuje rodzimymi smakami, jak np. “jabłecznik”.

Karta napojów bezalkoholowych składa się z monoszczepowych soków jabłkowych z Rezerwatu Jabłek, takich jak Melba, Cesarz Wilhelm, czy Antonówka Półtorafuntowa.

Restauracja otworzy się 1 marca na krakowskim Kazimierzu.

Rynek Dostawców HoReCa – RAPORT 2024
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

rynek dostawców horeca - raport 2024

Źródło: Aleksander Baron

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Agata Godlewska

Opublikowano: 20.02.2024
Aktualizacja: 21.02.2024