Jak myć okna? 5 sprawdzonych porad

Udostępnij artykuł
Jak to robić, by skutecznie usunąć z nich wszelkie zabrudzenia bez smug i zacieków? Duża liczba okien w lokalach, restauracjach i hotelach wymaga dobrego planu działania. Warto skoncentrować się zarówno na technice mycia, jak też wyborze odpowiednich środków. Czyste szyby przyczyniają się do ogólnego wizerunku firmy. Znacznie przyjemniej spędza się czas w restauracji, kiedy można nic nie ogranicza nam widoczności na zewnątrz. Czym myć okna bez smug? Jak odpowiednio zaplanować proces czyszczenia dużej liczbie szyb?
Skąd te zabrudzenia?

Na czystość okien wpływ ma wiele czynników, nie zawsze zależą one bezpośrednio od człowieka. Od zewnątrz na szybach osadza się pył, pochodzący z zanieczyszczonego powietrza. Zacieki powstają na skutek opadów deszczu i śniegu. Dostrzec możemy na oknach także odchody ptaków i pozostałości po owadach. Dodatkowo zabrudzenia wzmaga silne słońce. Od wewnątrz z kolei w lokalach gastronomicznych i przemysłowych na powierzchniach szyb osadza się tłuszcz. Dlatego płyn do mycia okien musi charakteryzować się bardzo wszechstronnym działaniem. Powinien czyścić, ale też odtłuszczać, jak Clinex GreaseOff do ram okiennych.

Czym najlepiej myć okna? Dobierz środek zależnie od pomieszczenia

Warto podkreślić, że w każdym lokalu możemy potrzebować innych preparatów. Dla przykładu w punktach gastronomicznych na oknach może osadzać się tłuszcz. Wymaga to zastosowania preparatów silnie odtłuszczających, jak wspominany już Clinex GreaseOff. W hotelowych pokojach raczej spotkamy się z osadem wywołanym przez kurz i opady, a także ze śladami dłoni pozostawionymi przez gości. Tutaj sprawdzi się wszechstronny Clinex Glass Foam. Witryny w sklepach wymagają zastosowania produktu, który nie tylko usunie kurz i osad opadowy, ale także liczne odciski dłoni. W takich miejscach często musimy przecierać powierzchnie szklane, aby zachowywały nienaganny wygląd. Dobrze więc wyposażyć się w skoncentrowany preparat do mycia okien.

Jak myć okna wielkopowierzchniowe?

Najbardziej problematyczne są okna wielkopowierzchniowe, z którymi spotykamy się w restauracjach czy sklepach. Ogromne, przeszklone witryny wymagają zastosowania specjalnych, silnie skoncentrowanych preparatów. Marka Clinex Glass ma tutaj wiele propozycji, które ułatwią pielęgnację tego typu powierzchni. Warto także podkreślić, że w przypadku dużych powierzchni mycie okien bez smug wymaga zastosowania nie tylko specjalnych preparatów, ale i narzędzi. Niezbędny będzie szeroki ściągacz, który skutecznie usunie pozostałości i pozostawi szybę czystą i bez smug.

Jak myć okna? Skuteczny płyn do mycia okien i…

Profesjonalny płyn do mycia okien różni się od uniwersalnych środków do użytku domowego. Przede wszystkim ma bardziej skoncentrowaną formułę, która umożliwia usunięcie trudniejszych zabrudzeń. Jak umyć okna, aby usunąć brud, tłuszcz, olej, insekty i kurz? Na pewno należy wybrać środek o wszechstronnym działaniu, który dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed osadzaniem się kurzu. Co więcej, ważne są też inne okoliczności czyszczenia szklanych powierzchni. Skuteczne usunięcie zabrudzeń nie gwarantuje krystalicznej czystości. Istnieje ryzyko pojawienia się smug i zacieków. 5 sprawdzonych sposobów powinno rozwiązać ten problem.

Po pierwsze odpowiednia pora dnia

Zastanawiając się, czym myć okna, trzeba też wybrać odpowiednią porę dnia. Powinien być to pogodny dzień, jednak bez upałów. Promienie słoneczne powodują, że woda szybko wysycha, co skutkuje pojawieniem się zacieków. A jak myć okna zimą? O tej porze roku trudno o pogodne dni, zazwyczaj temperatura osiąga minusowe wartości. Mróz nie sprzyja myciu okien. Woda zamarza i tym samym zwiększa ryzyko pękania szyb. Wnika też w trudniej dostępne miejsca, w tym w uszczelki. Efektem jest rozszczelnienie okien oraz utrata ich właściwości termoizolacyjnych. Zatem latem okna myjemy w mniej słoneczne dni, zimą, kiedy temperatura wzrasta powyżej 0 st. Celsjusza.

Po drugie dobre solidne przygotowania okien do mycia

Okna w biurze, restauracji czy hotelu zazwyczaj mają osłony okienne – żaluzje i rolety. Należy je zdemontować, aby ułatwić sobie dostęp do okien. Ma to też wpływ na jakość i dokładność czyszczenia. Z ram okiennych i parapetów usuwamy kurz. Wykorzystujemy do tego suchą i miękką szmatkę, np. z mikrofibry. Odpowiednio sprawdza się też odkurzacz, który przyśpiesza proces usuwania zabrudzeń. Nie zaleca się stosowania szorstkich gąbek, ponieważ skutecznie rysują szyby.

Po trzecie profesjonalny płyn do mycia okien

Mycie okien bez smug to w bardzo dużym stopniu zasługa odpowiednio wybranego płynu do szyb. Musi być on przystosowany do szklanych powierzchni, narażonych na różne rodzaje zabrudzeń. Wszechstronnym działaniem wykazuje się m.in. płyn do mycia szyb Clinex Glass Foam. Usuwa brud i zaschnięty tłuszcz, nie pozostawia również smug i zacieków. Formułę uzupełniają składniki antystatyczne, które zabezpieczają szyby przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń. W przypadku szczególnie trudnych, tłustych plam używamy Clinex GreaseOff, wykazującego właściwości odtłuszczające. Przy myciu szyb dobrze sprawdzają się też uniwersalne preparaty do mycia wodoodpornych powierzchni, jak Clinex Fast Gast.

Po czwarte niezbędne akcesoria pomocnicze

Zastanówmy się, czym najlepiej myć okna. W pierwszym etapie przydaje się miękka szmatka i odkurzacz. W kolejnych potrzebować będziemy wiaderko z wodą, suchą ściereczkę i gąbkę do mycia na mokro. To podstawowe narzędzia pomocnicze. Smugom skutecznie zapobiega ściągacz do szyb, który usuwa z nich nadmiar wody. Mycie okien usprawniają też myjki parowe oraz karchery. W przypadku takiego sprzętu przydaje się płyn do mycia okien w formie koncentratu. To, czym najlepiej myć okna, zależy więc od wielu czynników. Płyn do mycia okien powinien być dostosowany do wybranej metody. Sprzęt z kolei musi być bezpieczny na delikatnych powierzchni.

Po piąte mycie ram i framugi

Poszczególne elementy okien myjemy zawsze we właściwej kolejności. Zaczynamy od ram i framug, aby w kolejnym etapie nie zabrudzić szyb. Wykorzystać możemy do tego uniwersalny płyn Clinex Fast Gast lub Clinex GreaseOff. Nanosimy go bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Dzięki spryskiwaczowi z łatwością dotrzemy w trudniej dostępne miejsca. Clinex GreaseOff stosowany jest także do usuwania plam, które powstały na skutek działania ropopochodnych produktów. Poradzi więc sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami, powstającymi szczególnie po stronie zewnętrznej okna.

Jak umyć okna, na których zebrał się kurz?

Wspomnieliśmy o najlepszych porach na mycie okien latem i zimą. Warto także podkreślić, że okien nie wolno wycierać „na sucho” przed myciem. Nawet jeśli zalega na nich ogromna ilość kurzu, pod żadnym pozorem nie wolno go wycierać suchą ścierką czy ręcznikiem papierowym. Kurz to zazwyczaj drobinki piasku, które mogą trwale porysować szkło, co wpłynie nie tylko na jego estetykę, ale także i trwałość. W przypadku silnego zabrudzenia warto sięgnąć po Clinex Glass Foam. Pianka skutecznie zwiąże drobinki i pozwoli na ich bezpieczne usunięcie. Dzięki składnikom antystatycznym zapobiegnie ponownemu osadzaniu się kurzu, pozostawiając krystalicznie czyste szyby na dłużej.

RYNEK GASTRONOMICZNY W POLSCE RAPORT 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 15.09.2020
Aktualizacja: 15.09.2020