Piotr Popiński: Każdy segment miał, ma i będzie mieć swojego odbiorcę

Udostępnij artykuł

[SPECJALNIE DLA NAS] O trendach, które wychodzą na prowadzenie, ale i trudnej sytuacji branży, rozmawiamy z właścicielem restauracji Elixir by Dom Wódki, Oberży pod Czerwonym Wieprzem i Folk Gospody – Piotrem Popińskim.

Jak radzisz sobie w aktualnej sytuacji? Pandemia, wojna, inflacja, trudności kadrowe, a także przecież rosnące koszty. Cen w karcie też nie można podnosić w nieskończoność…

To jest  duży sprawdzian, z którym wcześniej się nie mierzyliśmy. Dzisiaj mamy taką sytuację, że wpadliśmy z jednego bardzo trudnego okresu w drugi. Mieliśmy chwilę, przez kilka miesięcy ubiegłego roku, gdy mogliśmy normalnie funkcjonować. Konsumenci wrócili bardzo szybko. Wypełnili restauracje. Trochę przemodelował się profil gościa. W Czerwonym Wieprzu czy Folk Gospodzie zawsze duży procent stanowili turyści, których zabrakło, pojawili się jednak w ich miejsce goście lokalni. Z jednej strony, ogromna radość, że powrócili i wypełniali lokale praktycznie przez cały tydzień. Ale z drugiej, bardzo mocno zaczęły rosnąć koszty funkcjonowania restauracji – produktów spożywczych, prądu, gazu, a także pracy. Nigdy nie chcieliśmy tego robić i bardzo tego nie lubimy, ale niestety, tak jak cały gastronomiczny rynek, zostaliśmy zmuszeni podnieść ceny. ,

Nasi goście podchodzą do tego ze zrozumieniem. Wiedzą, że wszystko drożeje i nie wynika to z chęci zwiększenia naszych zysków, tylko z konieczności. Pytanie, gdzie jest ta wytrzymałość… Dziś jesteśmy na progu kryzysu gospodarczego. Ogromna inflacja, obciążenia podatkowe, koszty rosnące z miesiąca na miesiąc. Zdajemy sobie sprawę, że gościom, którzy chodzą do restauracji, także rosną koszty życia, a gastronomia jest swego rodzaju luksusem, pewną formą rozrywki, którą stosunkowo łatwo ograniczyć w domowym budżecie. Na razie jeszcze tego nie widać, ale cała branża ma ogromną obawę, gdzie jest ta wspomniana przez mnie granica i kiedy konsument zacznie ograniczać wydatki.

Korzystanie z gastronomii będzie zmierzało w kierunku ekskluzywności?

To dosyć szerokie pojęcie. Doświadczenia z poprzednich kryzysów pokazują , że dla części konsumentów z niższym budżetem, zapewne tak. Jak wiemy, dzisiaj mamy taką sytuację ekonomiczną, że koszty normalnego życia znacząco wzrosły i jeżeli  dodatkowo gospodarstwo domowe funkcjonuje w oparciu o kredyty, których raty bardzo mocno poszły w górę, a pracodawcy nie mają możliwości podnoszenia wynagrodzeń, to siłą rzeczy te  wydatki, zostają w pierwszej kolejności ograniczane. Dotyczy to nie tylko gastronomii, ale także kin, teatrów, koncertów, czy rezygnacji z podróży. Istotne w tym wszystkim jest także to, jaką restauracja ma ofertę i do kogo ją kieruje.

My oprócz tego, że działamy w Warszawie, w której jest stosunkowo zamożny konsument, mamy także szeroką grupę odbiorców. Bazujemy przede wszystkim na gościach lokalnych, ale liczną grupę stanowią także firmy i goście biznesowi oraz turyści z Polski i zagranicy. W weekendy mamy wiele rodzin z dziećmi i tutaj jest obawa, gdyż takie rodzinne wyjście może stanowić już całkiem konkretny wydatek. Uważam jednak, że restauracje z dobrze opracowaną ofertą i dobrze zorganizowane – poradzą sobie. W najnowszej historii przechodziliśmy już kilka kryzysów, a ludzie w branży gastronomicznej są twardzi i wytrwali, co udowodnił okres pandemii, w którym prognozowano znacznie większą ilość upadłości. 

Zmiany w Folk Gospodzie

Wiem też, że szykujesz duże zmiany związane z Folk Gospodą. Jakie to będą działania?

Tak, po 18 latach bardzo intensywnej działalności zdecydowanie odświeżamy koncept. Lokal jest w trakcie remontu. Z uwagi na przerwane łańcuchy dostaw czekamy na wiele rzeczy,   zarówno w kontekście wyposażenia kuchni, sali czy oświetlenia. Dla przykładu na komplet grzejników czekaliśmy aż dziewięć miesięcy. To niestety nowe realia, do których musimy się dostosować.

O samej koncepcji nowej odsłony restauracji nie chcę jeszcze opowiadać, ale jak zawsze postaramy się zrobić coś nowego, co zaskoczy rynek, wniesie pewną świeżość. Ostatnio wiele podróżuję, obserwując najnowsze trendy. Wychodzę jednak z założenia, że na etapie przygotowywania najlepsza jest cisza i spokój i przede wszystkim konsekwentna realizacja przyjętych założeń. Tak podchodziliśmy do każdego projektu i to się sprawdzało. Na razie krok po kroku, rzetelnie tworzymy założenia, żeby było ciekawie i atrakcyjnie oraz skutkowało tym, że koncept zyska wielu wielbicieli i będzie bronić się przez wiele lat, a nie zostanie gwiazdą jednego sezonu.

Aktualne trendy

Jeśli chodzi o trendy, to czemu przyglądasz się teraz ze szczególnym zainteresowaniem? W czym widzisz potencjał na przyszłość?

Wyraźnie rośnie trend wegetariański. W ramach  organizowanego przeze mnie na początku 2020 roku Festiwalu Jedz Pij Warszawo, w czasie jednego z paneli dyskusyjnych mówiono o tym, że jesteśmy w światowej czołówce pod względem gastronomii wegetariańskiej. Teraz mam wrażenie, że poszliśmy jeszcze dalej. Dwa lata wiele zmieniły, widać wciąż rosnącą  popularność, ale także przełamanie stereotypu, że ta kuchnia wege jest prosta i tania. Kolejny trend, który rozwinął się w pandemii to cukiernie, które szczególnie zyskały na dowozach do klientów. Poza tym widać rozwój  różnych kuchni etnicznych. Pojawiają się nowe, których dotąd nie było, np. odmiany kuchni azjatyckiej, które bardzo ciekawie wypełniają nasz rynek.

Dodatkowo cieszy mnie rozwój trendów koktajlowych. Coraz więcej restauracji przykłada dużą wagę do oferty koktajli alkoholowych, ale rozwija się też segment moktajli, czyli tych bez alkoholu. Gościom również bliżej w kierunku miejsc casualowych niż bardzo formalnych, ale pomimo zapowiadanej przez wielu ekspertów zapaści fine diningu, restauracje z tego segmentu też doskonale sobie radzą i mają swoich wielbicieli. Mówię o tym nie przez pryzmat wyobrażeń, a wiedzy wynikającej z moich bezpośrednich obserwacji własnych restauracji, które mają bardzo zróżnicowane profile i grupy odbiorców..

Pandemia a pracownicy

Coraz większe trudności pojawiają się właśnie ze znalezieniem pracowników i poza rosnącymi kosztami to kolejna bolączka restauratorów. Wszystkie czynniki odbijają się także na jakości obsługi.

Opowiem o dwóch aspektach. Patrząc na rynek z perspektyw gościa, który bardzo często korzysta z gastronomii – jest dramat. W wielu restauracjach obsługę tworzą ludzie, którzy nigdy wcześniej nie byli kelnerami. Widać, że jakość serwisu zdecydowanie spadła. Mam wrażenie, że niektórzy restauratorzy przyjmują osoby, które po prostu chcą pracować, a przecież potrzebują nauki, wdrożenia, przeszkolenia. Jednak często brakuje czasu na to wszystko i taka osoba od razu przechodzi do obsługi gości.

Jak podają różne źródła ok. 30 proc. pracowników gastronomii odeszło z branży, z uwagi na lockdown i brak możliwości zarabiania pieniędzy, a w konsekwencji utrzymania swoich rodzin. Znaleźli inną pracę. Sytuacja długo była niepewna, więc woleli zostać w nowych branżach, inaczej realizując swoją drogę zawodową. Powstał duży deficyt pracowników, co skutkowało wzrostem  wynagrodzeń. Znam przykład restauracji, które bardzo długo po zniesieniu lockdownu nie otwierały się, bo nie miały personelu. Nie zatroszczyły się o niego w odpowiedni sposób. My przyjęliśmy zupełnie inny model.

Jaki?

Zadbaliśmy o utrzymanie naszych  pracowników w czasie lockdownu. Ponieśliśmy ogromne koszty, ale zdecydowanie było warto. Gdy dzisiaj przychodzą goście to dalej widzą te same twarze: kelnerów, barmanów, managerów. To była dla nas w pewnym sensie nagroda. Ta inwestycja, którą wtedy ponieśliśmy, ze zrozumieniem podchodząc do pracowników i ich bardzo trudnej sytuacji, przyniosła nam profit w postaci tego, że nie mieliśmy trudności z otwarciem restauracji w pierwszym dniu po lockdownie. Obsługa jest profesjonalna, przeszkolona, z duża wiedzą. To ogromna satysfakcja, że tak to się potoczyło. Teraz w okresie letnim problem z pracownikami się nasila, gdyż wielu korzysta z opcji pracy sezonowej, np. nad morzem lub w górach.

Indywidualne rozwiązania

Ten stan zawieszenia i niepewność w czasie lockdownów spowodowały w dużej mierze przekwalifikowanie osób związanych dotąd z gastronomią, która przecież miała być zamknięta za dwa tygodnie.

Faktycznie lockdowny trwały dużo dłużej niż przewidywano. My, jako, rodzinna firma, ale jednak działająca wiele lat, mieliśmy finansową poduszkę bezpieczeństwa, aby tych ludzi utrzymać. Jednak znam bolączki tej branży i potrafię wczuć się w sytuację innych restauratorów, którzy po prostu nie mieli z czego utrzymać personelu. Wynikało to z braku możliwości, a nie złej woli. W wyniku tego restauracje do dziś borykają się z niedoborem wykwalifikowanego personelu.

Inne prognozy wskazywały, że w pierwszej kolejności efektem pandemii będzie zmiana podejścia do restauracji premium, ale jak sam wspomniałeś to się nie wydarzyło. Produkty z wyższej półki mają się dobrze?

Każdy segment miał, ma i będzie mieć swojego odbiorcę. Ważne, aby restaurator wiedział do kogo chce kierować swoją ofertę. Istotne, aby nie było to przypadkowe, tylko przemyślane i przygotowane pod konkretnych gości. Komunikacja jest dzisiaj bardzo ważna. Chociaż może to bardzo tradycyjne podejście, ale uważam, że nie ma lepszej rekomendacji niż tzw. marketing szeptany czyli polecenie od gości dla gości, którzy bazują na poleceniach osób, którym ufają. Plus oczywiście stali odwiedzający, którzy zadowoleni często wracają i polecają nas swoim znajomym. To ogromna siła. Dzięki temu dostaliśmy zastrzyk energii w czasie pandemii, ponieważ takie osoby wspierały nas i korzystały z delivery, a później szybko wróciły do restauracji.

Plany na przyszłość

Jest szansa, że będziemy mogli ponownie uczestniczyć w organizowanych Ciebie festiwalach?

Jak najbardziej. Zorganizowaliśmy trzy Festiwale Wódki i Zakąski i jeden Jedz, Pij Warszawo, tuż przed pandemią. Byłem z tego bardzo dumny. Udało się zaprosić do współpracy Miasto Stołeczne Warszawa, impreza odbyła się pod patronatem Prezydenta miasta w Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu dwóch dni odwiedziło nas 17 tys. gości. Uważam to za spektakularny sukces. Teraz biorą c pod uwagę skalę przedsięwzięcia, nakłady finansowe i niewiedzę o tym, co się wydarzy jesienią, a żyjemy w okresie pandemicznej niepewności, z wojną za wschodnią granicą  plus galopująca  inflacja i rosnące koszty życia, to czekamy aż sytuacja się ustabilizuje. Nie chcemy się cofać i wracać do kameralnej formuły wydarzenia, wolimy spokojnie poczekać i zrobić to co najmniej z takim samym rozmachem.

Rozmawiała Milena Kaszuba-Janus

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE maj – czerwiec 2022
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 12.07.2022
Aktualizacja: 12.07.2022