Trwają prace przy realizacji Altus Palace

Udostępnij artykuł
Nad dawnym Pałacem Leipzigerów we Wrocławiu, w którym powstaje pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace, zawisła tradycyjna wiecha. Budynek przechodzi gruntowną restaurację pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, co pozwoli przywrócić jego dawną świetność architektoniczną. Inwestorem jest firma deweloperska Torus z Gdańska. Planowany termin oddania budynku do użytku to koniec 2020 roku.

Symbolicznie wieszamy dzisiaj wiechę. Wykonaliśmy już wiele prac budowlanych, ale przed nami kolejne etapy. Budynek, ze względu na ujawniony zły stan techniczny, wymagał ustabilizowania konstrukcji i skorygowania sposobu jego posadowienia. Główną osią działania przy tej inwestycji jest przywrócenie wartości architektonicznych, historycznych. Z początkiem grudnia powinniśmy uszczelnić dach i rozpoczniemy szereg prac konserwatorsko–restauratorskich. W najbliższych miesiącach wykonywane będą też wszelkie instalacje, rozpoczną się też prace wykończeniowe – powiedział Andrzej Palczak, kierownik projektu w firmie Torus.

Budynek ma dużą wartość historyczną, kryje w sobie wiele bogactw i detali architektury, w stylu renesansowym i barokowym. Zachowało się w nim szereg cennych sztukaterii, stiuki marmoryzowane, bieg klatki schodowej z białego marmuru kararyjskiego, także część zabytkowej stolarki, parkietów intarsjowanych drewnem egzotycznym oraz boazerie. W wyniku prac konserwatorskich usunięto już średnią grubość 5 mm powłoki malarskiej, odsłonięto bogate detale historyczne. Natrafiono m.in. na stiuki i sztukaterie sieni przejazdowej, odsłonięto dużą liczbę kamiennych detali elewacji, a w szczególności w całości kamienny wykusz sali balowej na elewacji południowej. Odkryto też oryginalny sufit barokowy zabudowany w wyniku przebudowy budynku, która nastąpiła w latach 20-tych XX wieku. Wszystko to będzie można w przyszłości podziwiać.

ŚWIAT HOTELI: sierpień – wrzesień 2019
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Obiekt, w którym dzisiaj powstaje hotel pierwotnie był trzyskrzydłowy. Na miejscu ujeżdżalni zbudował go w latach 1872-74 Ignatz Leipziger, żydowski bankier. Pałac zaprojektował znany architekt Karl Schmidt, który był również projektantem ważnych dla Wrocławia obiektów – m.in. przebudowy Opery Wrocławskiej oraz obiektu na Wzgórzu Partyzantów. Leipziger kilka lat po wybudowaniu sprzedał budynek Urzędowi Powiatowemu (Kreisausschuss). Funkcje administracyjne obiekt ten pełnił do 1945 roku. Po wojnie przez wiele lat był siedzibą Przedsiębiorstwa Geologicznego Proxima.1, które wykorzystywało go także na cele biurowe. W 2016 roku budynek został kupiony przez obecnego właściciela i inwestora, firmę Torus z Gdańska, która przywraca jego dawny blask i adaptuje na pięciogwiazdkowy, nowoczesny hotel.

Powstający w dawnym pałacu hotel spełniać będzie najwyższe standardy i kategoryzowany będzie jako pięciogwiazdkowy. Posiadać będzie 81 pokoi. W jego piwnicach mieścić się będzie restauracja, mały zespół konferencyjny oraz niewielkie SPA (sauna, łaźnia parowa, jacuzzi). Operatorem hotelu będzie spółka Dobry Hotel, działająca w wielu miastach w Polsce – w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Poznaniu, Krakowie, Zakopanem, Mikołajkach i od niedawna na Półwyspie Helskim w Jastarni. Obecna jest już także we Wrocławiu – hotel Best Western Premier City Center.

Podstawą naszej ekspansji jest dbałość o gości. Chcemy, by wracali do miejsc sygnowanych znakiem naszej sieci i czuli się w nich jak w domu. W ostatnich latach zauważamy też ciekawe trendy wśród gości, którzy coraz chętniej na miejsce swoich podróży wybierają obiekty o najwyższym standardzie. Luksus w dzisiejszych czasach nie polega tylko na posiadaniu, ale przede wszystkim na doświadczaniu. Hotel Altus Palace będzie budował swoją tożsamość właśnie na magii miejsca i jego historii – mówi Leszek Mięczkowski, prezes Dobrego Hotelu.

Planowany termin oddania budynku do użytku to końcówka 2020 roku. Za projekt odpowiada znana wrocławska pracownia, Archikon.

Obiekt jest niezwykle istotny dla naszego miasta, jako jedno z wybitnych dzieł architekta Karla Schmidta. Budynek posiada bardzo bogaty wystrój, który zachował się, mimo wielokrotnych przebudów. W trakcie dotychczasowych prac wielokrotnie ujawnialiśmy różne ciekawe elementy – byliśmy zaskoczeni bogactwem architektonicznym. Warte szczególnego pokreślenia jest ogromne zaangażowanie inwestora, aby ten odkryty wystrój pieczołowicie uzupełnić i odtworzyć, przy pełnej współpracy z nadzorem konserwatorskim. Jestem przekonana, że w efekcie powstanie wysokiej klasy obiekt o dużej randze architektonicznej – mówi Anna Kościuk z wrocławskiej pracowni Archikon, odpowiadająca za projekt.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 15.10.2019
Aktualizacja: 16.10.2019