Wpływ koronawirusa na rynek pracy w HoReCa

Udostępnij artykuł
Na początku marca w Polsce potwierdzono pierwsze zachorowania na COVID-19. W kolejnych tygodniach lockdown uniemożliwił wielu firmom prowadzenie swojej działalności. Jak epidemia wpłynęła na liczbę publikowanych ofert pracy oraz poszukujących zatrudnienia, pokazują dane serwisu OLX Praca.

Jak wynika z danych GUS na koniec maja tego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad milion bezrobotnych, czyli więcej niż w kwietniu o prawie 50 tys. oraz więcej niż w maju ubiegłego roku o 105,7 tys. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6 proc. W maju kolejne osoby utraciły zatrudnienie – zarejestrowano wówczas ponad 100 tys. zupełnie nowych bezrobotnych. Zwiększył się też odsetek osób bezrobotnych w wieku poniżej 30. roku życia i wyniósł 27,2 proc.

Sytuacja społeczno-gospodarcza w kraju nadal pozostaje trudna, ale stopniowe odmrażanie gospodarki wpłynęło na poprawę w niektórych obszarach. Z danych serwisu OLX Praca wynika, że w pierwszej połowie kwietnia znacząco spadła liczba pracodawców publikujących ogłoszenia o pracę w porównaniu z okresem sprzed koronawirusa. Praktycznie nie oferowano wówczas zatrudnienia w branżach beauty i HoReCa. Jednak w maju sytuacja uległa poprawie. Ma to oczywiście związek ze stopniowym odmrażaniem polskiej gospodarki. Od 4 maja były otwierane hotele i pensjonaty. Od 18 maja działalność wznawiały salony kosmetyczne i fryzjerskie, restauracje, bary i kawiarnie. Zgodnie z wynikami serwisu OLX w drugiej połowie maja liczba pracodawców oferujących pracę wzrosła o 3 proc. w porównaniu z danymi z lutego.

Spadek liczby odpowiedzi na oferty pracy         

W pierwszej połowie kwietnia, gdy wiele firm pracowało zdalnie i obowiązywały ograniczenia dotyczące przemieszczania się i funkcjonowania, zmniejszała się liczba osób odpowiadających na ogłoszenia o pracę. Znaczące spadki były widoczne w takich kategoriach, jak: Hotelarstwo, Gastronomia, Hostessa, Fryzjer / kosmetyczka. W maju sytuacja uległa poprawie – podobnie jak zwiększała się liczba ofert, zwiększała się również liczba osób aktywnie poszukujących zatrudnienia. 
W maju największe zainteresowanie było w branży dotyczącej zdrowia i opieki – o ponad połowę wzrosła liczba użytkowników odpowiadających na oferty. Ponadto, w porównaniu z okresem sprzed koronawirusa, zwiększyła się liczba aplikujących odpowiadających na ogłoszenia na stanowisko magazyniera (wzrost o 13 proc.) oraz do pracy w salonach fryzjerskich i kosmetycznych (wzrost o 14 proc.).

Pod koniec maja nadal liczba nadesłanych odpowiedzi na oferty pracy była mniejsza niż przed koronawirusem o ok. 10 proc. Widoczna jest jednak tendencja wzrostowa. Warto też zwrócić uwagę, że o ponad 60 proc. wzrosła liczba użytkowników przeglądających ogłoszenia oznaczone jako Praca dodatkowa / sezonowa. Może to oznaczać, że w związku z niestabilną jeszcze sytuacją na rynku pracy dla poszukujących zatrudnienia ciekawą opcją staje się praca tymczasowa.  

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 30.06.2020
Aktualizacja: 30.06.2020