Clorious2 – rewolucja w dziedzinie dezynfekcji wody

Udostępnij artykuł

Naukowcy na całym świecie ostrzegają, że COVID-19 nie jest jedynym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, które powinniśmy mieć na uwadze w czasach pandemii. Nadal obserwowane jest rozprzestrzenianie się kolejnych mutacji Sars-CoV-3 w związku z tym wszyscy powinni być bardziej wyczuleni na chorobę Legionistów. Inną potencjalną przyczynę zapalenia płuc o podobnych objawach. Specjaliści ds. zdrowia publicznego uznali ze względu na podobieństwa w początkowym stadium choroby, można wielokrotnie przeprowadzać testy w kierunku choroby koronawirusowej (COVID-19), zanim uzna się potrzebę wykonania testów w kierunku Legionellozy.

Justyna Sawczuk

Bakterie Legionella Pneumophila są w sposób naturalny obecne w wodzie, rzekach, jeziorach czy glebie. Legioneloza występuje na całym świecie. Coraz liczniejsze gatunki z rodzaju Legionella izolowane są z różnych zbiorników i źródeł wody (w zakresie temperatury od 50C do 630C) takich jak jeziora, rzeki studnie, gorące źródła, fontanny, prysznice, wanny z hydromasażem oraz ociekowe urządzenia chłodzące. Bakterie te znaleziono również w aerozolach przeznaczonych do terapii pacjentów. Idealnymi warunkami do rozwoju Legionella Pneumophila jest temperatura wody 200C – 450C oraz obecność osadu biologicznego (biofilmu) wraz z kamieniem kotłowym.

Szczególne zagrożenie występować może w niektórych hotelach, urzędach i szpitalach. Choroba Legionistów jest częstą przyczyną poza szpitalnego zapalenia płuc z wysoką śmiertelnością. Większość pacjentów wymaga hospitalizacji, a niektóre z nich prowadzą do ostrej niewydolności oddechowej prowadzącej do przyjęcia na oddział intensywnej terapii podobnie, jak w przypadku COVID-19. Zakażenia następuje poprzez wdychanie powietrza z kropelkami aerozolu zawierających Legionelle.

Najskuteczniejszym sposobem w zwalczaniu Legionelli

Legionella namnaża się w środowiskach z ciepłą wodą i stagnujących odcinkach wewnętrznych instalacji wodno-kanalizacyjnych.

W okresie ograniczania restrykcji oraz środków dystansowania fizycznego, ponowne otwieranie budynków komercyjnych, hoteli i restauracji, a co najważniejsze kranów i ich uśpionych systemów wodno-kanalizacyjnych może narazić dużą liczbę ludzi na stojącą wodę zawierającą potencjalnie Legionella Pneumophila.

Okres inkubacji choroby legionistów wynosi około 5-6 dni, ale może wynosić od 2-14 dni, podobnie jak w przypadku COVID-19.

Ponieważ objawy kliniczne mogą być nie do odróżnienia miedzy COVID-19, a chorobą legionistów, niezbędne jest ukierunkowane badanie mikrobiologiczne w kierunku Legionelli i SARS-CoV2.
Istniej wiele technologii zapobiegających rozwojowi Legionella Pneumophila. Najskuteczniejszym z nich jest zastosowanie dwutlenku, który wyjątkowo skutecznie zwalcza Legionella Pneumophila. W przeciwieństwie do większości preparatów dezynfekcyjnych dwutlenek chloru nie tylko dezynfekuje wodę, ale również skutecznie ją chroni wtórnym zakażeniem destrukcyjnie działając na błonę biologiczną (biofilm) pokrywający ściany rurociągów, główne środowisko rozwoju Legionella Pneumophila.

TEKST PARTNERA
Autorem tekstu jest Justyna Sawczuk
technolog, Business Development Manager
Oddział wody i ścieków Clorious2/Brenntag Polska

Rynek Dostawców HoReCa – RAPORT 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 13.04.2022
Aktualizacja: 19.01.2023