Gdańsk: 23 mln zł na budowę kompleksu hotelowego

Udostępnij artykuł

W trakcie prac dwa zabytkowe budynki przy ul. Grodzkiej i Czopowej zostaną przebudowane i zaadaptowane na apartamenty i lokale usługowe (28 apartamentów oraz około 500 mkw. powierzchni usługowej), zaś przy ul. Rycerskiej powstanie luksusowy hotel (49 pokoi gościnnych, sala konferencyjna, sala śniadaniowa, bar – łączna powierzchnia użytkowa wynosi 2,23). Nieznana jest jeszcze marka, pod jaką będzie działał hotel. Prace przebiegają pod nadzorem konserwatora zabytków.

Inwestorem w Starej Winiarni jest firma Skarbiec Nieruchomości 7 z Warszawy, deweloperem spółka Warbud SA, zaś projekt przebudowy powstał w gdyńskiej pracowni Wolski i Partners Architekci. Inwestycja finansowana jest ze środków prywatnych.

Jak powiedziała nam Anna Wójtowicz, specjalistka ds. promocji turystycznej z Gdańskiej Organizacji Turystycznej, do końca 2010 roku ma powstać siedem nowych hoteli, w 2011 kolejne cztery. W ten sposób Gdańsk wzbogaci się o kolejne 1500 miejsc noclegowych. Zwiększenie aktywności inwestorów hotelowych związane jest z organizacja Euro 2012. Jak już podawał portal Horecanet.pl, w tym roku ruszą m.in.: Hilton Gdańsk (17 czerwca) oraz trzygwiazdkowy hotel przy ul. Grodzkiej – w pozostałościach fundamentów dawnej wieży zamku krzyżackiego z XIV i XV w.

Ministerstwo Sportu i Turystyki podaje, że w Gdańsku funkcjonuje obecnie 26 hoteli, w tym trzy pięciogwiazdkowe (Radisson Blu, Podewils, Dwór Oliwski), pięć czterogwiazdkowych, 12 – trzy-, pięć dwugwiazdkowych i jeden jednogwiazdkowiec. Z danych GUS i MSiT wynika, że w całym województwie pomorskim działa 125 hoteli.

 

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 26.04.2010
Aktualizacja: 26.04.2010