Jak Bielsko-Biała walczy z marnowaniem jedzenia?

Statystyki nie pozostawiają złudzeń, rocznie w Polsce marnujemy 4,8 mln ton żywności, oznacza to, że w każdej sekundzie aż 153 kg jedzenia lądują w koszu. Jednak jest też dobra wiadomość, istnieją inicjatywy, które pomagają ograniczyć marnowanie każdego dnia. Jedną z nich jest aplikacja Too Good To Go, która właśnie dotarła do Bielska-Białej i okolic.

Wśród miejsc, które już dołączyły do walki z marnowaniem z Too Good To Go, znalazły się: Bistro Stela, Kawiarnia 2 piętro, Badylek Warzywa-Owoce, Eko Bio Organic Centrum Peron, MONO Pâtisserie & Bistro, Środek, Ecotrail, Schronisko Górskie, Piekarnia Gruźińska, Cukiernia Mrowiec, Gastro Habitat, Masala Bistro, Śniadanioteka, Przystanek Gruzja, Cremino Bakery, Multicoolty, Agro-Bazar, Bałkańskie Smaki, Jarmużno, SzumiLas, Skalny Młyn, Pizzeria Pigallo, Market Zdrowia, a także sieci Carrefour, bp, Costa, Pizza Hut i Olimp.

Marnowanie jedzenia jest bardzo złożonym problemem i wymaga wielotorowych działań. W mieście od lat działają społeczne lodówki, Bank Chleba i “Zupa za Ratuszem”. Mieszkańcy zyskali kolejne narzędzie pomagające ograniczyć skalę marnotrawstwa w Bielsku-Białej i okolicach. Aplikacja cieszy się popularnością w 15 krajach. To narzędzie dla każdego posiadacza smartfona łączy mieszkańców miasta i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością. Too Good To Go pomaga nie tylko zagospodarować nadwyżkę jedzenia. Wspiera także branżę gastronomiczną, która znalazła się w ciężkiej sytuacji.

Jak to działa?

Wystarczy ściągnąć aplikację, która na podstawie geolokalizacji wskaże, które miejsca w okolicy mają do uratowania paczkę-niespodziankę. Następnie zarezerwować i odebrać we wskazanym oknie czasowym. Do tej pory do akcji przyłączyło się ponad 2200 miejsc w całym kraju. Każda przechwycona paczka to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2e, czyli wszystkich gazów wyemitowanych w drodze od pola do stołu. Polscy użytkownicy aplikacji uratowali już ponad 700 tys. posiłków, nie marnując tym samym 1,750.000 kg CO2e. To tyle ile wyemitowałby samolot, okrążając Ziemię 344 razy.

Nie tylko Bielsko-Biała, ale także Wisła, Mikołów, Tychy, Skoczów i Ustroń odpowiedziały na nasz apel do połączenia sił w walce z marnowaniem w regionie. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony lokalnych biznesów spożywczych, nastraja nas bardzo pozytywnie. Każdego dnia do aplikacji dołączają nowe miejsca nie tylko w samym, a paczki pojawiające się w aplikacji znikają w mgnieniu oka. Aplikacja dostępna jest dla każdego użytkownika smartfona i każdego biznesu spożywczego, który zmaga się z nadwyżkami. Od wielkiej sieci po ulubiony lokalny warzywniak – podkreśla Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoznać s
ię z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.