Jarosław Gowin: 4 maja powinny zostać otwarte hotele i ogródki gastronomiczne

Udostępnij artykuł
27 kwietnia odbyło się spotkanie przedstawicieli branż zamkniętych z powodu pandemii z prezydentem Andrzejem Dudą, wicepremierem Jarosławem Gowinem i szefem kancelarii premiera Michałem Dworczykiem. Dyskutowano m.in. na temat planu odmrażania branż w miarę zaawansowania Narodowego Programu Szczepień, optymalnych rozwiązań w procesie wychodzenia gospodarki z pandemii COVID-19 i wdrożenia planu odbudowy.

Wielkim moim dążeniem z jednej strony jest, by jak najszybciej umożliwić Państwu funkcjonowanie, ale z drugiej strony doskonale rozumiem, że musimy zrobić to w sposób jak najbardziej mądry – mówił Andrzej Duda.

Podczas spotkania wiceminister Jarosław Gowin ogłosił kalendarz wychodzenia z obostrzeń. Zgodnie z jego rekomendacją od 4 maja hotele i inne obiekty turystyczne mogły przyjmować gości do 50 proc. miejsc w danym obiekcie. Oczywiście przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Jego zdaniem tego dnia powinien ruszyć cały handel detaliczny, ogródki przy restauracjach, a także siłownie.

Całość gospodarki powinna zacząć działać od 1 czerwca – podkreślił Gowin.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in. Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Związku Pracodawców HoReCa, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Konfederacji Lewiatan, Związku Pracodawców Handlu i Usług, Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, Izby Przemysłu Targowego, a także Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.

Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP w trakcie wystąpienia zwrócił uwagę, że branże najbardziej poszkodowane pandemią potrzebują konkretnej strategii odbudowy, która powinna zostać wdrożona w perspektywie do 2030 roku, czyli podobnie jak ma to miejsce w przypadku strategii rozwoju rolnictwa lub kolei.

– Apelujemy o powstanie rady branż zamkniętych składającej się z przedstawicieli sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii. W ten sposób możemy mieć realny wpływ na kształt strategii odbudowy naszych branż. Podtrzymujemy również nasz postulat dotyczący maksymalnie zredukowanej stawki VAT do 5 proc. Apelujemy również o utrzymanie wsparcia płynnościowego, dopóki nie nastąpi wzrost obrotów przedsiębiorstw umożliwiający im pokrycie kosztów działalności. Zniesienie lockdownu nie kończy problemów zamkniętych firm – mówił Szadurski. Ponadto zwrócił uwagę na nową i ważną funkcję turystyki w odbudowie zdrowia polskiego społeczeństwa po pandemii.

Ostateczne decyzje zostaną podjęte jutro 28 kwietnia podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Poznamy je w czasie konferencji, która odbędzie się zaraz po tym spotkaniu.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Rynek-Dostawcow-HoReCa-RAPORT-2021.png

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 27.04.2021
Aktualizacja: 28.04.2021