Nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń. Co zmieni się od 28 grudnia?

Rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa ukazało się w Dzienniku Ustaw pod poz.  2316. Wchodzi w życie z dniem 28 grudnia br.

Hotele i inne miejsca noclegowe pozostaną zamknięte dla turystów i podróżnych. W branży działalność będą mogły prowadzić jedynie hotele robotnicze oraz dla pracowników. Noclegi będą dostępne także dla osób wykonujących zawód medyczny.

Z noclegów będą mogli skorzystać także piloci i załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego, pacjenci i ich opiekunowie czekający na uzyskanie świadczenia zdrowotnego oraz funkcjonariusze służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd. Wyjątek dotyczy także sportowców, ich trenerów oraz dyplomatów.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Do 17 stycznia nadal nie będą mogły działać normalnie lokale gastronomiczne. Tak jak obecnie będą mogły wydawać jedynie posiłki na wynos.

Od 28 grudnia z użytku będą wyłączone dyskoteki, kluby noce, baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness i wszelka działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Obiekty sportowe będą udostępnione jedynie na działalność leczniczą oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych. 

Organizowanie zgromadzeń będzie zakazane do 17 stycznia, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia. Przy czym maksymalna liczba uczestników i w takim wypadku nie może być większa niż 5 i wszyscy są obowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.

JUŻ WKRÓTCE
RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
>> prosimy kliknąć po szczegóły <<

Do odwołania zakazane są imprezy, spotkania i zebrania niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych oraz imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Do limitu osób nie wlicza się organizatora imprezy lub spotkania oraz osób wspólnie z nim zamieszkujących lub gospodarujących, a także osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych, ustanowiono zakaz handlu detalicznego, z wyłączeniem konkretnych przypadków. Z zakazu zwolnione są między innymi sklepy, które sprzedają głównie żywność, środki medyczne czy artykuły budowlane, remontowe lub meble, akcesoria samochodowe i paliwa.

DZIENNIK USTAW POZ.  2316
>> PEŁNA TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA <<

W galeriach i parkach handlowych możliwe będzie też  świadczenie usług: związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, wymiany opon, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych, gastronomicznych (tylko na wynos).

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.