Pokolenie Z na rynku HoReCa

Udostępnij artykuł

[SPECJALNIE DLA NAS – RAPORT 2024] Osoby z tzw. pokolenia Z, wchodzą obecnie na rynek pracy i stają się coraz ważniejszą grupą konsumentów na rynku HoReCa. Jak wynika z badań przeprowadzanych przez PMR, częściej są zainteresowane recenzjami lokali gastronomicznych i vlogami o tej tematyce, a dobre opinie w internecie są dla nich znacznie ważniejszym czynnikiem wyboru lokalu niż w przypadku pozostałych grup wiekowych. – mówi Justyna Zagórska, Senior Analyst, PMR.

Nadchodzi zmiana?

Obecnie na rynek pracy wchodzą ludzie z tzw. pokolenia Z. Wyróżnia ich to, że dorastali w scyfryzowanym społeczeństwie. W ostatnim czasie pojawia się wiele badań i analiz na temat tego, jacy przedstawiciele tego pokolenia są na rynku pracy, jednak warto jest też przyjrzeć się temu, jak w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, zachowują się oni na rynku HoReCa.

Z badania PMR przeprowadzonego na przełomie maja i kwietnia 2023 r. wynika, że pokolenie Z (na potrzeby badania przyjęliśmy, że są to osoby w wieku 18-27 lat) częściej niż starsze grupy wiekowe spożywa posiłki poza domem, zamawia w dowozie, czy kupuje posiłki na wynos, choć należy zaznaczyć, ze robi to w podobnym stopniu co Polacy z pokolenia tzw. millenialsów, czyli urodzonych w latach 80. i 90. Pokolenie Z, w przypadku ulubionej kuchni najczęściej wskazuje na włoską (85% w porównaniu z 78% ogółem) i znacznie częściej niż pozostali, na kuchnię amerykańską (71% w porównaniu do 46% ogółem). W lokalach gastronomicznych pokolenie Z, podobnie jak reszta Polaków, najczęściej zamawia pizzę (71% wobec 63% ogółem) i rzadziej stawia na klasyczne zestawy obiadowe typu kotlet i ziemniaki (26% wobec 44% ogółem).

Coraz większy wpływ internetu i social mediów na rynek HoReCa

Ogółem, połowa badanych interesuje się recenzjami lokali gastronomicznych i przegląda je przed pierwszą wizytą w lokalu (51%). Większe zainteresowanie vlogami i recenzjami jest wśród kobiet (58%), osób z wyższym wykształceniem (57%) oraz…Cały tekst wraz z wykresami publikujemy w Rynek Dostawców HoReCa – RAPORT 2024. Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią…

rynek dostawców horeca - raport 2024

Autorka: Justyna Zagórska, Senior Analyst, PMR.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Horecanet

Autor: Horecanet
Opublikowano: 01.03.2024
Aktualizacja: 01.03.2024