Pomorskie dołącza do Przewodnika Michelin

Udostępnij artykuł

Rodzina Michelin powiększa się o kolejny region – Pomorskie. Już w tym roku, na łamach najsłynniejszego na świecie przewodnika kulinarnego znaleźć będzie można restauracje z Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz okolic. Pomorskie dołącza zatem do Warszawy, Krakowa i Poznania, umacniając pozycję Polski na łamach czerwonego przewodnika.

Przewodnik Michelin, który dotychczas obejmował Kraków, Warszawę oraz Poznań, od teraz będzie uwzględniał polecane restauracje z województwa pomorskiego. Oznacza to, że lokale z Gdańska, Gdyni i Sopotu znajdą się na liście miejsc wyróżnionych na gastronomicznej mapie Polski. Pełne zestawienie restauracji rekomendowanych w tegorocznej edycji Przewodnika Michelin Polska zostanie ogłoszone 20 czerwca 2024 roku.

Podczas wizyty w tym regionie Inspektorzy Michelin skosztowali dań reprezentujących różnorodne style – od tradycyjnych specjałów regionalnych po nowoczesną kuchnię polską – w których czuć kulinarne inspiracje z całego świata wynikające z portowej historii Gdańska. Nadmorskie położenie województwa pozwoliło Inspektorom Michelin na spróbowanie potraw ze świeżych ryb złowionych w Bałtyku.

Cieszymy się z rozszerzenia Przewodnika Michelin Polska o województwo pomorskie, gdzie pracuje wielu utalentowanych szefów kuchni reprezentujących różnorodne style. Trójmiejskie lokale dołączają do już istniejącego zestawienia restauracji z Krakowa, Poznania i Warszawy, uzupełniając szeroką ofertę kulinarną na mapie Polski. Nasi znani ze swojej anonimowości inspektorzy odkrywali ten piękny region, zwiedzając Gdańsk i jego wspaniałe Stare Miasto, gdzie zachwycająca architektura z epoki miesza się z nowoczesną zabudową nad Motławą. Inspektorzy odwiedzili również urokliwe Gdynię i Sopot, a także odkrywali malownicze tereny poza Trójmiastem. Oferta kulinarna regionu była imponująca, co gwarantuje smakoszom i fanom podróży niezapomniane wrażeniamówi Gwendal Poullennec, Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelin.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE marzec-kwiecień 2024
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Przewodnik Michelin stale obserwuje ewolucję kulinarnych miejsc na całym świecie. W celu promowania lokalnej branży turystycznej Michelin współpracuje z Destination Marketing Organisations, czyli organizacjami turystycznymi z różnych zakątków globu. Proces selekcji do Przewodnika Michelin pozostaje jednak całkowicie niezależny. O wyborze decydują wyłącznie działający anonimowo inspektorzy, a Przewodnik Michelin współpracuje z Polską Organizacją Turystyczną wyłącznie w zakresie działań marketingowych i promocyjnych.

Z wielką radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że Pomorze, wraz z Gdańskiem, to kolejny – czwarty – polski region, który uzyskał pozytywną opinię inspektorów słynnego Przewodnika Michelin i tym samym znalazł się w elitarnym gronie najlepszych kulinarnych destynacji. Polska słynie z gościnności, a kuchnia jest bardzo ważnym elementem naszej narodowej kultury. Tym bardziej cieszę się, że polskie restauracje zostały docenione i otrzymały rekomendację tego prestiżowego Przewodnika – mówi Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Pomorze, na czele z Gdańskiem to jeden z najpiękniejszych regionów Polski z ogromnym potencjałem zachwycającym turystów. Co więcej, dla mnie jako Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej jest szczególnie ważne, że Pomorze otrzymało tak wielkie wyróżnienie. Oznacza to bowiem, że Polska wpisuje się doskonale w najnowsze światowe trendy kulinarne i potwierdza, że nasz kraj jest wspaniałym kierunkiem podróży dodaje Rafał Szmytke.

Metodologia Michelin

Najnowsza lista rekomendowanych restauracji z Polski zostanie przygotowana zgodnie z niezmienianą od wielu lat metodologią Michelin, która opiera się na pięciu uniwersalnych kryteriach zapewniających spójność wyboru: jakość składników; harmonia smaków; opanowanie techniki kulinarnej; osobowość szefa kuchni wyrażona w jego daniach; spójność widoczna zarówno w całym menu, jak i na przestrzeni czasu.

Przewodnik po raz pierwszy został opublikowany we Francji na przełomie XIX i XX wieku w formie praktycznych porad dla francuskich kierowców, co miało również wspierać sprzedaż opon. Do dziś inspektorzy stosują na całym świecie te same kryteria wyboru miejsc, które były używane od początku istnienia przewodnika.

Polska edycja Przewodnika Michelin

Najnowsza polska edycja Przewodnika Michelin będzie zawierać rozszerzoną listę wyselekcjonowanych restauracji z krajowej sceny kulinarnej, prezentując wielu utalentowanych szefów kuchni, pokazując ich pasję, kreatywność oraz szacunek dla lokalnych tradycji kulinarnych.  

Poza restauracjami Przewodnik Michelin będzie zawierał listę rekomendowanych hoteli z najbardziej wyjątkowych i ekscytujących miejsc w Polsce i na świecie. Selekcja ta obejmuje ponad 5000 obiektów z ponad 130 krajów, które są dostępne w szerokim zakresie cen. Każdy hotel został wybrany przez ekspertów Przewodnika Michelin ze względu na swój wyjątkowy styl, jakość obsługi oraz niepowtarzalność. Każdy z nich można zarezerwować bezpośrednio przez stronę internetową oraz aplikację Przewodnika Michelin.

Przewodnik Michelin jest punktem odniesienia w branży gastronomicznej, a teraz wyznacza standardy także na scenie hotelowej. Odwiedzając stronę internetową Przewodnika Michelin lub pobierając bezpłatną aplikację dla systemów iOS i Android, można odkryć każdą spośród rekomendowanych restauracji oraz zarezerwować niezapomniany pobyt w hotelu.

Źródło: Michelin Polska

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Autor: Horecanet
Opublikowano: 25.04.2024
Aktualizacja: 25.04.2024