Mimo spowolnienia gospodarczego, wartość polskiej gastronomii spadła zaledwie o 1 mld zł, a w najbliższych latach przewidziane są już wzrosty. Dane Euromonitora pokazują bowiem, że w 2009 roku sprzedaż w sektorze gastronomii wyniosła 27,2 mld zł (sprzedaż operatorów sieciowych – 4 mld zł). W 2011 roku wartość sprzedaży w gastronomii wyniesie 28,2 mld zł, a do operatorów sieciowych wpłynie 4,7 mld zł. Prognozy na 2012 roku mówią o sprzedaży na poziomie 30 mld zł (5,2 mld zł – operatorzy sieciowi). Większy wzrost sprzedaży spodziewany jest po 2012 roku, kiedy to konsumenci powrócą do swoich zwyczajów sprzed kryzysu. Do ożywienia przyczynią się także Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO2012.
Euromonitor podkreśla także, że wzrasta pozycja międzynarodowych sieciowych lokali gastronomicznych w Polsce. – Subway poczynił działania, które mają wzmocnić pozycje firmy w Polsce. Obniżono ceny i zaoferowano w Polsce te same produkty co na innych rynkach, ale zdecydowanie taniej. Burger King – który na 10 lat wycofał się z Polski – ponownie wszedł na rynek, dzięki współpracy z firmą AmRest. W kwietniu 2009 roku międzynarodowy gigant Starbucks otworzył pierwszą kawiarnie w Polsce. McDonalds rozwija swoją sieć McCafe. Także sieć Gloria Jeans Coffees powiększyła się o nowe lokalizacje w 2009 roku – podaje firma badawcza.
Tymczasem lokale sieciowe okazały się bardziej odporne na kryzys gospodarczy. – Sieci korzystają z ekonomii skali, co pozwala im na prowadzenie bardziej agresywnej polityki cenowej. W konsekwencji zwiększają one udziały w rynku kosztem niezależnych operatorów – przyznają analitycy Euromonitora.
