Rekordowe ceny gazu i prądu. Marka Gort ma sposób na oszczędności w sektorze HoReCa!

Udostępnij artykuł

Rosnące ceny mediów, coraz wyższe ceny produktów i koszty pracy sprawiają, że bilans zysków i strat niepokoi przedsiębiorców, którzy zaczynają szukać oszczędności. Jak to zrobić skutecznie, nie zmniejszając jakości oferowanych dań i usług?

Palniki marki Gort

Sytuacja na światowym rynku odbiła się bardzo mocno na kosztach ponoszonych przez właścicieli lokali gastronomicznych. Do piętrzących się, niespodziewanych trudności, doszły ogromne podwyżki cen gazu, prądu i paliwa. Dodatkowo galopująca inflacja wpłynęła na wzrost kosztów utrzymania pracowników i zakupu produktów. Naturalne więc, że restauratorzy szukają sposobów na zmniejszenie kosztów. Rzeczą, na której bezwzględnie nie powinni oszczędzać jest sprzęt kuchenny. Ponieważ to od sprawnego działania kuchni zależy “być, albo nie być” każdej restauracji. Co więcej, to właśnie profesjonalne urządzenia przynoszą długofalowe, wymierne oszczędności.

Sprzęty kuchenne warto kupować od wiarygodnych producentów, którzy oferują również serwis i gwarancję

Czasami to pozornie nieistotne elementy mogą przynieść znaczące oszczędności. Tak jest w przypadku naszych urządzeń gazowych Linii 700 i Linii 900. Od samego początku prac konstrukcyjnych nad urządzeniami grzewczymi GORT postawiliśmy duży nacisk na ich sprawność. Sprawność określa jak skutecznie gaz jest wykorzystywany przez urządzenie do ogrzewania potraw. Im wyższa sprawność tym niższe rachunki za gazwyjaśnia Wiktor Pawlicki, dyrektor zarządzający firmy GORT

Właśnie dlatego nie zdecydowaliśmy się na standardowe rozwiązania od wielu lat dostępne na rynku. Wspólnie z zagranicznymi partnerami opracowaliśmy dedykowane rozwiązania najlepiej dostosowane do funkcji danego urządzenia. Najlepszym tego przykładem są kuchnie gazowe GORT – zostały zaprojektowane w oparciu o innowacyjne na naszym rynku palniki. Cechuje je mała kora oraz płomień o dużej odporności na przeciągi i zalania, który dostosowuje się do dna naczynia. Ich elastyczność pozwala na efektywne grzanie zarówno dużych jak i najmniejszych naczyń, eliminując straty ciepła. To szczególnie istotne w restauracjach serwujących potrawy a la carte, gdzie wydawanie zamówień wymaga użycia jednoczesnego użycia największych garnków i dużej ilości mniejszych naczyń i rondli. Efekty oszczędności wynikającej z użycia urządzeń o większej sprawności będą w skali roku wyraźnie widoczne podsumowuje Pawlicki.

Wysokie ceny mediów odczuwalne są zwłaszcza w okresie grzewczym. Również tu, poprzez inwestycje w profesjonalne urządzenia i odpowiednio dobrane systemy wentylacyjne można znacznie obniżyć wysokość rachunków.

W ostatnim czasie obserwuje się coraz większe zainteresowanie odzyskiem ciepła w systemach wentylacyjnychprzyznaje Damian Wąsicki, dyrektor wydziału wentylacji profesjonalnych kuchni marki GORT. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Główną z nich jest obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej z powietrza wywiewanego, ograniczamy zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Powietrze usuwane z pomieszczeń kuchennych ze względu na jego wysoką temperaturę jest korzystnym źródłem odzyskiwanego ciepławyjaśnia Wąsicki. Biorąc pod uwagę zanieczyszczenie tłuszczowe, konieczne jest zastosowanie wysokosprawnych i innowacyjnych rozwiązań. Gorące wywiewane powietrze, które zostało przefiltrowane przez wysokiej jakości filtry wielostopniowe z systemem UV nie zawiera tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń. Jest więc świetnym źródłem energii, którą można odzyskiwać.

Dodatkowo najbardziej zaawansowane okapy posiadające system lamp UV-C. Dbają również o otoczenie na zewnątrz lokalu eliminując większość zapachów wydostających się z kuchni

Kolejnym miejscem do szukania oszczędności są profesjonalne urządzenia chłodnicze i mroźniczewyjaśnia dyrektor handlowy i rozwoju biznesu marki GORT Michał Kowalik. Zmiana czynnika chłodniczego w urządzeniach marki GORT na ekologiczny czynnik R290, dała znaczne zmniejszenie konsumpcji prądu. Przykładem może być szafa chłodnicza. Udało nam się uzyskać nominalną moc urządzenia mniejsza aż o 0,2kW, przy zachowaniu tej samej wydajności! Zużycie energii dodatkowo zmniejsza wyłącznik wentylatora po otwarciu drzwi (pozwala zaoszczędzić energię i zminimalizować straty zimna). Także dobra izolacja, system automatycznego domykania drzwi oraz alarm sygnalizujący pozostawienie ich otwartych. 

Często restauratorzy zaczynają rozglądać się za oszczędnościami dopiero, gdy pojawiają się pierwsze trudności w spięciu budżetu. A o niskie koszty funkcjonowania kuchni najłatwiej zadbać jeszcze na etapie projektu tłumaczy Michał Kowalik z firmy GORT.Bardzo istotnym elementem przekładającym się bezpośrednio na rentowność lokalu, jest ergonomia pracy. W oparciu o wiedzę i wieloletnie doświadczenie jesteśmy w stanie zaplanować kuchnię zwiększając efektowność pracy. Dobrze dobrane rozwiązania jak np. „multigarnkowe” podgrzewacze płytowe, kuchnie, grille mogą być zainstalowane na podstawie chłodniczej lub mroźniczej.

Dodatkowo na wyspie grzewczej można zlokalizować, opiekacz, źródło wody, gniazda 230V, umywalkę, co finalnie przekłada się na przygotowanie posiłków w możliwie krótkim czasie, eliminując zbędny ruch na kuchni. Tym samym zmniejszając zużycie zasobów ludzkich i energii. Znający branżę projektant zadba o to, aby w projekcie znalazły się wyłącznie urządzenia, które będzie można wyczyścić w szybki i prosty sposób. Ergonomia pracy kuchni jest szczególnie istotna w aspekcie ograniczenia liczby pracowników, zważając na obecne trudności w znalezieniu profesjonalnej obsługi kuchni.

Tekst powstał we współpracy z marką GORT.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 10.01.2022
Aktualizacja: 14.01.2022