Torcik Basi Stareckiej w warszawskiej Café Bristol

Udostępnij artykuł

Deser jest wynikiem współpracy znanej dziennikarki kulinarnej Basi Stareckiej z warszawską Café Bristol i jej szefem cukierni Grzegorzem Walickim. Torcik dostępny będzie w kawiarni od 3 października, co tydzień – od wtorku do czwartku.

Torcik Basi Stareckiej (funkcjonującej w Internecie jako Nakarmiona Starecka) łączy w sobie bajeczną fantazję z ponadczasowym retro szykiem – zarówno cukierniczego rzemiosła jak i samego Hotelu Bristol. Wygląd deseru nawiązuje do secesyjnej architektury budynku oraz okresu, w którym powstała ta perła secesji. Otwarcie hotelu na początku XX wieku zbiegło się w czasie z modą na niezwykle wybujały styl dekorowania wypieków.

Maksymalizm w cukiernictwie wraca obecnie w wielkim stylu. Praca nad torcikiem była dla mnie okazją, by sięgnąć do czasów podobnego beztroskiego rozmachu w życiu towarzyskim stolicy, a Hotel Bristol odegrał w nim kluczową rolę. Był miejscem spotkań warszawskiej bohemy, dla której intelektualną rozrywką było puszczanie wodzy fantazji. Ja dzięki temu mogłam spełnić także swoje marzenie o deserze totalnym, który pomieści w sobie wszystkie najskrytsze pragnienia o niekończącej się przyjemności – mówi Basia Starecka, kulinarna dziennikarka, jedna z najbardziej opiniotwórczych obserwatorek polskiej sceny kulinarnej, autorka podcastu „Z pełnymi ustami”.

Słodki różowy Torcik Nakarmionej Stareckiej skrywa zaskakujące wnętrze, pełne kontrastów i sprzeczności. Z jednej strony delikatny niewinny róż – ten na wierzchu i w postaci domowej konfitury malinowej w środku, z drugiej – rozpusta i szaleństwo. Kuszący środek tego słodkiego arcydzieła wypełnia połączenie gorzkiej i białej czekolady, chrupiącej prażynki z delikatnym musem szampańskim w upojnym mariażu z brandy. Całość finezyjnie ozdobiona maślanym kremem z kroplą likieru Cointreau. Takim deserem przełamującym wszystkie konwenanse, łączącym ponadczasową elegancję z dekadencją, można rozpocząć długie leniwe popołudnie przy kieliszku szampana czy filiżance ulubionej herbaty.

Nowy deser powstał dzięki współpracy z szefem cukierni Café Bristol Grzegorzem Walickim, związanym z cukiernią warszawskiego hotelu-legendy już ponad 30 lat. To on znając upodobania bywalców kawiarni oraz słodką historię tego miejsca w mistrzowskim stylu zinterpretował pomysł i inspiracje Basi Stareckiej, tworząc to małe słodkie arcydzieło.

Torcik dostępny jest od 3 października. Można go skosztować co tydzień – od wtorku do czwartku, w Café Bristol przy ul. Krakowskie Przedmieście 42/44.

RYNEK GASTRONOMICZNY W POLSCE – RAPORT 2023
>> kliknij, aby zapoznać się z ubiegłorocznym wydaniem <<

Źródło: Café Bristol

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione

Autor: Horecanet
Opublikowano: 27.09.2023
Aktualizacja: 27.09.2023