W Katowicach otwarto Toy Store, pierwszy na Śląsku koktajlbar w stylu speakeasy

Udostępnij artykuł

Toy Store to na pierwszy rzut oka sklep z zabawkami, którego twarzą jest pojawiający się od kilku tygodni w Katowicach miś. Jednak pozory mylą – za ukrytymi drzwiami znajduje się pierwszy na Śląsku bar wpisujący się w koncept speakeasy, pochodzący z czasów amerykańskiej prohibicji.

Określenie speakeasy (ang. mów swobodnie) powstało w czasach amerykańskiej prohibicji i oznaczało miejsce, w którym „za zamkniętymi drzwiami” serwowano wysokoprocentowe trunki. Lokale tego typu były starannie zakamuflowane, a informacje o ich lokalizacji i sposobie dostania się do środka przekazywane z ust do ust.

Za kartę koktajli katowickiego Toy Store odpowiada Bartek Denis, utytułowany barman, szkoleniowiec m.in. Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów, który pracował w lokalach działających w konwencji speakeasy w Mediolanie i Rzymie. To właśnie z wyjątkowych koktajli ma słynąć Toy Store.

Menu katowickiego baru powstało przy współpracy z Mateuszem Fijałkowskim, warszawskim szefem kuchni, który w swojej karierze był m.in. członkiem zespołu nagrodzonego gwiazdką Michelin.

Menu będzie hybrydowe – zarówno kuchnia jak i bar – z możliwością parowania konkretnych pozycji. Stawiamy na jakość, a nie ilość. Pracujemy nie tylko na produktach sezonowych, ale również tych zebranych i przerobionych w szczycie sezonu. Naszym głównym celem będzie edukowanie w kwestii świadomej konsumpcji oraz odkrywania i poszerzania nowych smakowych horyzontów. – mówi Bartek Denis.

W menu pierwszego na Śląsku koktajlbaru speakeasy obok stałych pozycji będą dodatkowo pojawiać się propozycje sezonowe lub limitowane. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele mięs, ryb, jak i weganie.  

RYNEK GASTRONOMICZNY W POLSCE – RAPORT 2023
>> kliknij, aby zapoznać się z ubiegłorocznym wydaniem <<

Jednak, żeby dostać się do lokalu, trzeba będzie się postarać. Preferowane będą wcześniejsze rezerwacje, a przed wejściem do lokalu będzie trzeba zaakceptować jego regulamin. Twórcy koktajlbaru podkreślają, że zależy im na utrzymaniu aury tajemniczości.

Rekomendujemy, żeby każdy, kto będzie chciał nas odwiedzić dokonał telefonicznej rezerwacji. Poinstruujemy wtedy jak się do nas dostać i jakie zasady obowiązują na miejscu – dodaje Bartek Denis.

Wnętrza będą dodatkowym wyróżnikiem Toy Store. Za ich projekt odpowiada renomowana pracownia 370studio, której zespół zaprojektował m.in. wnętrza restauracji sportowej Nine’s sygnowanej przez Roberta Lewandowskiego czy Bar Centralny w warszawskiej Hali Koszyki.

Toy Store to jeden z najbardziej niekonwencjonalnych i oryginalnych projektów jakie mieliśmy przyjemność realizować w ostatnim czasie. Wspólnie z inwestorami – bo tak wygląda najlepsza współpraca – stworzyliśmy koncept, który jest wyprawą do najdalszych zakątków naszej wyobraźni. Każde z pomieszczeń jest inne i niezwykłe poprzez miks użytych materiałów, kolorów oraz współtworzącego go oświetlenia. Całość jest trochę podróżą przez różne kręgi wtajemniczenia, które gość ma sukcesywnie odkrywać i eksplorować. Mamy nadzieję, że katowiccy i nie tylko bywalcy docenią to miejsce, które z zewnątrz zupełnie nie jest tym na co wygląda. – mówi Michał Miszkurka z 370studio.

Autorką pomysłu i inwestorką jest Sylwia Herbut katowicka restauratorka, właścicielka restauracji Bułkęs wraz z partnerem Mariuszem Styczeń.

Sylwia Herbut, z zamiłowania kucharka i cukierniczka, swoje pierwsze kroki w branży gastronomicznej stawiała 15 lat temu. Bułkęs to ich pierwsze dziecko, którym pokazali na katowickim rynku, że kuchnia typu street food może być też premium, przygotowywana z wysokiej jakości składników.

Z Mariuszem podróżujemy po świecie w poszukiwaniu nowych inspiracji i smaków. Tak wpadliśmy na pomysł uruchomienia baru speakeasy. Toy Store to miejsce jakiego bez wątpienia brakowało na Śląsku. To nie tylko bar na wieczorne spotkanie. To doskonały wybór na spotkanie biznesowe, organizację eventu firmowego. Chcemy, żeby nasi goście doświadczali to miejsce każdym zmysłem, a każda wizyta była wyjątkowa dzięki obsłudze na najwyższym poziomem – mówi Sylwia Herbut.

Źródło: Toy Store

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione

Autor: Horecanet
Opublikowano: 25.09.2023
Aktualizacja: 25.09.2023