XV edycja akcji Gęsina na św. Marcina

Udostępnij artykuł

Od 8 listopada do 1 grudnia trwać będzie XV edycja slowfoodowej akcji “Gęsina na św. Marcina”. Tradycyjnie wybierane są najlepsze restauracje w całej Polsce (w sumie w tym roku jest ich 61), które w tym okresie serwują przynajmniej 3 dania na bazie gęsiny (może to być przystawka, pierwsze lub drugie, a nawet deser, bo i z takim użyciem gęsiny się spotkaliśmy).

Bistro the Hours
Bistro the Hours

Zdaniem Jacka Szklarka, pomysłodawcy akcji, gęsina stała się oczywistym wyborem dla smakoszy, zwłaszcza w okresie listopada i grudnia. Spożycie jej na przestrzeni trwania naszej akcji, czyli w ciągu 15 lat, wzrosło 20 krotnie – z 17 gramów do około 300 gramów. Również gdy chodzi o eksport polskiej gęsiny, to spośród 8 milionów sztuk gęsi hodowanych w Polsce (około 22000 ton), już nie tylko Niemcy i Francja się liczą, bowiem dołączył do tych krajów Hongkong. Ceny gęsiny również na naszym rodzimym rynku ustabilizowały się i tak za jeden kilogram tuszki gęsi trzeba zapłacić około 30-40 zł, czyli cała tuszka o wadze 4-5 kg jest już wydatkiem między 120-200 zł, zaś pierś i noga gęsia, to koszt około 60-70 zł/kg“.

Szklarek podkreśla, że „warto odwiedzić ulubione restauracje i przenieść się tak jak dawniej w atmosferę radości, dobrego smaku i wspólnego biesiadowania, co od wieków było sprawdzonym sposobem budowania wspólnoty i radzenia sobie w czasach niepewności”.

Podobnie jak w minionych latach, w akcji „Gęsina na św. Marcina” wezmą udział, między innymi, tacy szefowie kuchni i restauracje jak: Łukasz Rakowski (Hotel Żubrówka – Białowieża), Mateusz Suliga (Bistro The Hours – Kraków), Przemysław Samul (Le Braci – Warszawa), Karol Górka (Drukarnia Smaku Cristina – Zakopane), Łukasz Federowicz (Stary Dom – Warszawa) czy Dawid Klimaniec (Złoty Groń – Istebna).

Program “Gęsiny na św. Marcina” będzie w tym roku jak zwykle wyjątkowy. Nie zabraknie festynów w Folwarku Kamyk pod Częstochową, w skansenie w Swołowie na Pomorzu czy na Lubelszczyźnie w Puchaczowie (Zbyszek Kołodziej Majątek Rutka, Gęś Biłgorajska). Włączamy się w kolacje tematyczne w Restauracji Four w Krakowie, w Hotelu Złoty Groń w Istebnej (z udziałem Przemka Klimy z najlepszej polskiej restauracji Bottiglieria 1881) czy też w pensjonacie Dwór Zaścianek na Podlasiu (Elżbieta i Zbyszek Aftarukowie).

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE wrzesień-październik 2024
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Konkurs na najlepsze danie z gęsiny

Jak co roku zorganizowany będzie konkurs na najlepsze danie na bazie gęsiny –zawody odbywać się będą poprzez głosowanie na wybrany przepis wybrany przez szefów kuchni z restauracji biorących udział w samej akcji.  W zeszłym roku konkurs odbywał się jako gotowanie na żywo oceniane przez profesjonalne jury. Zwyciężyła drużyna w składzie Tomasz Wróblewski (chef) oraz Marcin Biernacki z Hotelu Green Montain za danie „Tatar z gęsiny z majonezem jałowcowym, marynowaną cebulką w Porto, marynowanymi grzybkami shimeji, żółtkiem i oliwą z szałwi” –  oraz „Pie z gęsi z konfitowanym udkiem, sercem, cebulą z jabłkiem i szałwią podany na puree z jabłka oraz smażonymi boczniakami i paloną cebulą”.

Warto zaznaczyć, że gęsina jest niezwykle zdrowym mięsem, chudszym od cielęciny, zaś sam tłuszcz gęsi zawiera bardzo pożądane nienasycone kwasy tłuszczowe. Poza tym jest bogaty w cynk i krzem, tak potrzebny przy takich chorobach jak Alzheimer i cukrzyca. Zapewne mało kto też wie o tym, że wątroba gęsia, jako naturalny produkt, zawiera najwyższą dawkę witaminy K2, która zapobiega zwapnieniom płytek miażdżycowych, chroni przed rozwojem chorób układu krążenia, a także odpowiada za zdrowe kości

Wino Świętomarcińskie

Od kilku lat gęsinie towarzyszy również rodzimej produkcji Wino Świętomarcińskie. Podobnie jak i w latach poprzednich, przygotowała je na potrzeby akcji Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim.

Jacek Turnau, współwłaściciel winnicy informuje, że „zrodziło się ono z gron zebranych we wrześniu tego roku z odmiany pinot noir, czyli odmiany czerwonej, jednak winifikowanej na biało (tzw. blanc de noirs), czyli bez maceracji ze skórkami winogron. Po 3 tygodniach fermentacji powstało młode wino, będące odbiciem wyjątkowej pogody ostatnich kilku miesięcy. W aromacie znajdziemy nuty jabłek, mięty i soczystej gruszki. Usta są krągłe i bardzo owocowe, pełne akcentów dojrzałych gruszek i jabłek. Doskonale pasuje do drobiu. Wypróbujcie je na przykład do gęsiny nadziewanej jabłkami”.

Winnica Turnau, to największa Polska Winnica. Mieści się w malowniczo położonej wsi Baniewice 50 km na południe od Szczecina. Na areale 34 ha uprawianych jest kilkanaście szczepów winorośli, z których powstają znane i doceniane w całym kraju wina premium. Wśród odmian białych królują solaris, chardonnay i riesling, a z czerwonych pinot noir, rondo i regent. W odrestaurowanym dziewiętnastowiecznym budynku powstała nowocześnie wyposażona winiarnia a także sala degustacyjna, w której też mogą odbywać się koncerty czy konferencje. Przedsięwzięcie ma charakter rodzinny, obok Zbigniewa Turnaua współwłaścicielami są jego kuzyn Grzegorz ceniony krakowski artysta i syn Jacek. Na współpracę zgodził się uznany winiarz z Nadrenii Frank Faust. Do rodzinnej firmy dołączył również w 2017 roku kuzyn Zbigniewa – Stanisław Turnau.

XV edycja akcji „Gęsina na św. Marcina” zakończy się w niedzielę 1 grudnia. Wszelkie informacje na temat tegorocznej akcji mona znaleźć na stronie: www.gesina.pl Tam też znajdują się dziesiątki przepisów na gęsiną oraz dane kontaktowe do restauracji, by zawczasu zarezerwować sobie miejsca w ulubionych lokalach.

Źródło: Slow Food Polska

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.