Dlaczego gęsina powinna znaleźć się na świątecznym stole?

Udostępnij artykuł
Przed nami cudowny czas Bożego Narodzenia, czas rodzinnych spotkań przy wspólnym stole. Nie może na nim zabraknąć dań z gęsiny. To polska tradycja, ale przede wszystkim zdrowa i wykwintna propozycja na świąteczny obiad. O tym, że cenimy jej walory coraz bardziej świadczy fakt, że statystyczny Polak je około 330 gramów gęsiny rocznie.

Gęś znana od wieków, traktowana była jako ptak wieloużytkowy – dawała jaja, mięso i cenny tłuszcz. Zyskała uznanie we Francji, Austrii, czy Niemczech będąc tam daniem obecnym w tradycji kulinarnej. I Polacy sięgają po gęsinę coraz częściej. Obecne statystyki pokazują, że w naszym kraju produkuje się 8 mln sztuk gęsi – to około 45 ton. Nadal prawie 90 proc. opuszcza granice Polski. Jednak statystyczny Polak zjada już 330 gramów gęsiny rocznie. Wielu powie, to mało. Jednak 15 lat temu zjadaliśmy jej około 17 gramów.

To nie prezent, tylko ciężka praca

Tak o prezentowanych liczbach mówi Krystyna Ziejewska prezes Iławskiego Stowarzyszenia Producentów Gęsi. To efekt wielu lat obalania mitów na temat gęsiny, dzięki wsparciu autorytetów naukowych, kulinarnych pokazywania, że jest to mięso zdrowe, proste w przyrządzeniu i to nie tylko na wyjątkowe okazje, ale w codziennym rodzinnym menu. Poprzez działania promocyjne staramy się dotrzeć do grup naszych docelowych odbiorców – restauratorów, szefów kuchni, gospodyń domowych. Proponujemy warsztaty, program kulinarny tak, aby osoby decydujące o menu w restauracjach, czy domach samodzielnie przygotowały dania z gęsiny, spróbowały i się do niej przekonały. Tak było podczas ostatniej konferencji „Walory odżywcze i smakowe gęsiny” organizowanej przez Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi. Szefowie kuchni mogli osobiście przyrządzić gęś faszerowaną, czy sałatki z półgęskiem.

100 kg w miesiąc

Dania z gęsiny doskonale sprawdzają się w restauracyjnym menu. Jak podsumowała podczas przywoływanej konferencji, właścicielka jednej z restauracji należącej do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur, Powiśla, od kiedy wprowadziła do karty potrawy z gęsiny zdarzyło się, że w jednym miesiącu sprzedaż tego mięsa sięgnęła 100 kg. Oprócz tego, że gęsina to wyjątkowy smak, to także świetna propozycja dla każdego, kto szuka produktów bio, eko. Hodowla gęsi jest bardzo tradycyjna. Prawie cały czas przebywa ona na podwórku, żywiąc się zielonką i owsem. 

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – PAŹDZIERNIK 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 17.12.2018
Aktualizacja: 17.12.2018