Badanie Santander: Polakom brakuje wyjść do restauracji i podróżowania

Udostępnij artykuł
Brakuje nam spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Taki wniosek wynika z najnowszego badania, przeprowadzonego na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”. Za przyjęciami urodzinowymi, weselami, chrzcinami czy komuniami w gronie rodziny tęskni 37 proc. Za spotkaniami w większej grupie znajomych 38 proc. z nas, w tym najwięcej seniorów powyżej 70-tego roku życia (57 proc.).

Polacy skarżą się również na brak możliwości uprawiania sportu na siłowniach, basenach czy kursach grupowych (22 proc.). Takiej aktywności najbardziej brakuje najmłodszym ankietowanym w wieku 18-29 lat.

Co piąty z nas narzeka także na zamknięte restauracje (18 proc.) i kina (21 proc.) oraz brak możliwości swobodnego podróżowania po kraju (19 proc.).

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasze życie uległo znaczącej zmianie. Firmy przeniosły się na tzw. home-office. W szkołach wprowadzono zdalny tryb nauczania. Restauracje, kawiarnie, bary, kina, siłownie i inne miejsca, gdzie spędzaliśmy czas, i spotykaliśmy się z innymi, zostały zamknięte z powodu obostrzeń. Być może to właśnie dlatego większość z nas tęskni za spotkaniami na żywo.

Jak wskazuje badanie Santander Consumer Banku, dużych uroczystości rodzinnych brakuje już co trzeciemu Polakowi (37 proc.). Częściej jednak kobietom niż mężczyznom (44 proc. w porównaniu do 29 proc.). Tęsknimy jednak nie tylko za rodziną. Aż 38 proc. z nas brakuje spotkań w większym gronie znajomych. Najbardziej tęsknią za nimi seniorzy powyżej 70-tego roku życia (57 proc.) oraz osoby w wieku 60-69 lat (45 proc.).

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoznać
się z pełnym wydaniem <<

Jak wskazuje badanie Santander Consumer Banku, Polakom podczas pandemii najbardziej doskwiera samotność. Jest spowodowana m.in. zamknięciem miejsc, gdzie zwykle nawiązywali i podtrzymywali kontakty towarzyskie, takich jak restauracje, kawiarnie czy siłownie mówi Piotr Warda, zastępca dyrektora departamentu produktów konsumenckich i sprzedaży z Santander Consumer Banku. – Izolacja doskwiera zwłaszcza osobom w wieku emerytalnym, które z racji wieku są najbardziej zagrożone negatywnymi skutkami koronawirusa i większość czasu spędzają w towarzystwie domowników. Młodsze osoby lepiej znoszą brak możliwości organizacji większego spotkania ze znajomymi. Na ten brak narzeka tylko co piąty z nich (22 proc.). Być może są bardziej obeznani z nowymi technologiami, niż osoby w podeszłym wieku i obostrzenia nie przeszkadzają im tak w utrzymywaniu przyjacielskich relacji na odległość – dodaje.

Polakom brakuje miejsc do integracji

Młodzi najbardziej tęsknią za zbiorową aktywnością fizyczną uprawianą na siłowniach, w basenach czy kursach grupowych. Tak odpowiedziało aż 44 proc. osób w wieku 18-29 lat. W innych grupach ten odsetek jest znacznie niższy. Już w grupie 30-39 latków dzielona aktywność sportowa ma znaczenie tylko dla 20 proc. badanych, a wśród 60-69 latków dla 10 proc.

Publiczna przestrzeń sportowa to nie tylko miejsce, gdzie można poprawić swoją sprawność, ale i nawiązywać kontakty z innym ludźmi. Niestety, ze względu na obowiązujące obostrzenia, obecnie praktycznie nie ma ku temu sposobności. Poza obiektami sportowymi zamknięte są również kina i restauracje, co musi wywoływać falę nostalgii, zwłaszcza mając na uwadze zbliżające się walentynki, w czasie których te miejsca były tłumnie odwiedzane. Za wizytami w kinie najbardziej tęsknią 30-latkowie (31 proc.). Z kolei restauracje były najchętniej odwiedzane przez najmłodszych ankietowanych w wieku 18-29 lat, którzy często traktowali je jako miejsce spotkań. Tęskni za nimi aż 37 proc. z nich. Najczęściej restauracji brakuje też mieszkańcom małych miast do 50 tys. mieszkańców. Jest to pewnie związane m.in. z mniejszą dostępnością miejsc oferujących jedzenie na wynos oraz terenów spacerowych.

Tegoroczne Walentynki, ja większość ubiegłego roku będą nietypowe. Być może większość z nas spędzi je na romantycznej kolacji… we własnym domu. Brak możliwość wyjścia do kina czy do restauracji nie powinien jednak powodować, że zupełnie zrezygnujemy z aktywności w towarzystwie znajomych, nawet jeśli nie będzie możliwe spotkanie w większym groniepodsumowuje Piotr Warda.

Co piąty z nas tęskni także za możliwością swobodnego podróżowania po kraju i zarezerwowania miejsca w ośrodku noclegowym (19 proc.). Wyjazdów w inne części kraju brakuje najczęściej kobietom (23 proc. w porównaniu do 14 proc. mężczyzn) i osobom w wieku 50-59 lat (26 proc.).

Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii” przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRiS pod koniec listopada 2020 r. W badaniu udział wzięła reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n=1000.

ŚWIAT HOTELI listopad-grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoz
nać się z pełną treścią publikacji <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 09.02.2021
Aktualizacja: 09.02.2021